Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#26  2017-08-14 16:59:41

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Thunderbird przestał działać (Rozwiązanie w poście nr 32)

W Stretchu i Busterze nie widzę sterownika do Xorga, paczki

Kod:

xserver-xorg-video-sis

jest tylko:

Kod:

xserver-xorg-video-sisusb - Serwer X-ów X.Org -- sterownik SiS USB

Więc chyba kompilacja ze źródełka albo jakieś nieoficjalne repo będzie koniecznością.

Chociaż ja albo bym wymienił kartę GPU albo całego lapka na coś, co ma bebechy wydajniejsze, i bardziej zgodne z OpenBSD i wszystkimi Linuxami. xD
Nie musi to być nowe, w dziale poleasigowych gratów można wytargać rożne perełki
za czapkę śliwek.

Zwłaszcza, że najgroźniejszym zadaniem dla procka i baterii w dzisiejszych czasach jest dekodowanie video i dobrze byłoby, żeby zajmowała się tym karta graficzna...

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2017-08-14 17:09:57)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#27  2017-08-14 18:59:24

  pltvgz20 - Użytkownik

pltvgz20
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-05-09

Re: Thunderbird przestał działać (Rozwiązanie w poście nr 32)

To ja mam ten sterownik co napisałeś wyżej? On jest w oficjalnych repozytoriach Jessie? A co do komputera, to mam na szczęście drugiego laptopa z jakąś grafiką już dzięki Bogu normalniejszą z tego co pamiętam, tylko go wywaliłem na półkę, bo mi się nie zamykał (jakaś wada obudowy) To najwyżej na tamtym jak mu tę obudowę postawię na nogi wrzuci się Stretcha, a na tym niech sobie wtedy będzie Jessie póki jest wspierane. I tak chyba problem będzie najłatwiej rozwiązać. :)

Chociaż chyba odnośnie tego sterownika to skąd indziej, bo mi znalazło w repo oldstable to:

Kod:

xserver-xorg-video-sisimedia - X.Org X server -- SiS display driver

Ostatnio edytowany przez pltvgz20 (2017-08-14 19:08:12)

Offline

 

#28  2017-08-14 20:25:19

  mati75 - Psuj

mati75
Psuj
Skąd: masz ten towar?
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: Thunderbird przestał działać (Rozwiązanie w poście nr 32)

xserver-xorg-video-sisimedia nigdy w debianie nie było.


https://l0calh0st.pl/obrazki/userbar.png

Offline

 

#29  2017-08-14 20:56:11

  pltvgz20 - Użytkownik

pltvgz20
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-05-09

Re: Thunderbird przestał działać (Rozwiązanie w poście nr 32)

mati75 napisał(-a):

xserver-xorg-video-sisimedia nigdy w debianie nie było.

Kod:

apt-cache search

mi to zwróciło... Czyli, że mam jakieś "lewe" niedebianowe repozytoria? :)

Offline

 

#30  2017-08-14 21:35:13

  arecki - Użytkownik

arecki
Użytkownik
Skąd: 44 Bronson Lane Hensonville
Zarejestrowany: 2016-03-03

Re: Thunderbird przestał działać (Rozwiązanie w poście nr 32)

pltvgz20 napisał(-a):

... Czyli, że mam jakieś "lewe" niedebianowe repozytoria? :)

Pokaż:

Kod:

apt-cache policy xserver-xorg-video-sisimedia

Ostatnio edytowany przez arecki (2017-08-14 21:36:27)

Offline

 

#31  2017-08-14 22:26:49

  mati75 - Psuj

mati75
Psuj
Skąd: masz ten towar?
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: Thunderbird przestał działać (Rozwiązanie w poście nr 32)

Na bank jest z mojego repo.


https://l0calh0st.pl/obrazki/userbar.png

Offline

 

#32  2017-08-14 22:47:04

  pltvgz20 - Użytkownik

pltvgz20
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-05-09

Re: Thunderbird przestał działać (Rozwiązanie w poście nr 32)

Trochę sobie porozmawialiśmy "o życiu" ;p więc uzupełniłem temat posta o wskazówkę, kiedy nastąpiło ostateczne oświecenie. ;p 80% tego co napiszę pod spodem to pewnie bezwartościowe informacje, ale ponieważ sam do końca nie wiem co rozwiązało problem z Thunderbirdem, napiszę co po kolei robiłem.

Pomyślałem sobie, że może usuwanie albo instalacja Thunderbida z pozycji któregoś z Xów, albo sam fakt ich posiadania albo ich posiadania w liczbie mnogiej coś psuje w dezinstalacji albo instalacji Thunderbirda (Mam Gnome3, Gnome Wayland - to było od początku, a sam doinstalowałem Xfce, na którym najbardziej "siedzę" i LXDE jak "wyłożyłem" (wg mnie najprawdopodobniej przez usunięcie Orage) Xfce i mam jeszcze Openboxa, który jakoś się zainstalował z LXDE) Więc wszedłem w recovery mode w Grubie, podałem hasło roota i robiłem to co byłem w stanie zrobić z pamięci, ;p czyli:

Kod:

apt-get clean

(Bo wierzyłem, że wszystko uda mi się zrobić w recovery) i następnie

Kod:

apt-get remove thunderbird

(chciałem z "purge" ale nie pamiętałem dokładnie jak wpisać, więc wpisałem tylko tak. :p)

Potem wszedłem w "mc" i usunąłem w "/home" katalog ".thunderbird". Potem miałem zamiar dalej kontynuować ideę robienia wszystko z gołego trybu tekstowego, więc postanowiłem się połączyć z Internetem. Mam do tego "wvdiala", ale do dziś mam głupi nawyk, że nie mam do tego skryptu, więc kończy się to "zablokowaniem" terminala. Niestety, o ile w Xach można sobie znowu włączyć kolejne okno terminala, o tyle w "recovery" mogłem jedynie na przykład wcisnąć "alt+ctrl+f2" co niestety kończyło się migającą "kreseczką" - pisać nic się nie dało. Więc pomyślałem, że dodam do "sources.list" DVD 1 z Jessie, które mam jako ISO na dysku. Dodałem je "na partyzanta" (co omawialiśmy w osobnym wątku na forum, że tak robić nie wypada, ale tę metodę pamiętałem ;p) przez:

Kod:

mount -o loop /sciezka/do/cdrom /media/cdrom

i potem wpisałem:

Kod:

apt-cdrom add

Skończyła się ta "zabawa" efektem takim, że jeśli dobrze pamiętam dostałem zwrotkę, żeby wpisać "update" albo "--mix-fixing", co zrobiłem, ale co nic niestety nie dało. Zrobiłem więc:

Kod:

reboot

i wszedłem na LXDE (bo jego mało używałem, więc wszedłem na LXDE na zasadzie: "może tu nie jest nic zepsute" ;p). Tu poczułem, że może się uda, bo aktywator Thunderbirda był "zdechły", ale był obecny, co zdaje mi się, że wcześniej nie występowało, tylko, że znikał przy dezinstalacji, więc było "inaczej". Potem robiłem już w LXDE standardowo:

Kod:

apt-get install thunderbird

Pobrał się z Internetu (pewnie dzięki temu "clean" jeszcze w recovery (dzięki za podpowiedź kilka postów temu :) ) i zainstalował. Od tego momentu działa.

Podsumowując: jak na wstępie zaznaczyłem pewnie 80% tej relacji to nic nieznaczące wstawki o tym co robiłem po kolei, a przyczyna w rzeczywistości tkwi w tym, że usuwanie następowało w trybie recovery, albo, że katalog ".thunderbird" został usunięty przy pomocy "mc", albo, że instalacja została wykonana w LXDE, choć zdaje mi się, że wcześniej też ją tam z raz czy dwa wykonywałem, jak Thunderbird nie działał, albo, że powodem powodzenia w tym wypadku było coś bardziej głębszego, co wyniknęło przypadkiem, no ale, że nie wiem co, to napisałem wszystko, co robiłem, heh. :) Jeśli ktoś ma jakiegoś "czuja", chętnie posłucham, co przywróciło "ptaka" do życia. :)

Ostatnio edytowany przez pltvgz20 (2017-08-14 23:05:38)

Offline

 

#33  2017-08-14 23:26:44

  pltvgz20 - Użytkownik

pltvgz20
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-05-09

Re: Thunderbird przestał działać (Rozwiązanie w poście nr 32)

mati75 napisał(-a):

Na bank jest z mojego repo.

To pewnie coś źle wbijałem w terminalu, albo coś "pamięta" i dlatego źle wyskakuje. :) A tak w ogóle to jeszcze raz dzięki, bo wyratowałeś mi sytuację, już nie miałem kompletnie pomysłu jak te 1280x800 odpalić, a jednak się udało. :) W sumie to tylko ten LibreOffice jakoś mi rozmazuje, co mnie dziwi, bo strony w Operze mogę szybko przewijać i nic nie tnie, oknami też mogę "ruszać" bez jakiś przycięć nie wiadomo jakich. :)

Offline

 

#34  2017-08-14 23:32:31

  pltvgz20 - Użytkownik

pltvgz20
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-05-09

Re: Thunderbird przestał działać (Rozwiązanie w poście nr 32)

arecki napisał(-a):

pltvgz20 napisał(-a):

... Czyli, że mam jakieś "lewe" niedebianowe repozytoria? :)

Pokaż:

Kod:

apt-cache policy xserver-xorg-video-sisimedia

Kod:

apt-cache policy xserver-xorg-video-sisimedia
xserver-xorg-video-sisimedia:
  Zainstalowana: 1:0.9.1-2~bpo8+1
  Kandydująca:   1:0.9.1-2~bpo8+1
  Tabela wersji:
 *** 1:0.9.1-2~bpo8+1 0
        100 /var/lib/dpkg/status

I co to znaczy? Bo Wikipedia mówi jedynie, że "sprawdzanie instalacji" wywołałem. ;p

Offline

 

#35  2017-08-15 08:40:45

  arecki - Użytkownik

arecki
Użytkownik
Skąd: 44 Bronson Lane Hensonville
Zarejestrowany: 2016-03-03

Re: Thunderbird przestał działać (Rozwiązanie w poście nr 32)

W zasadzie wiem już skąd masz tą paczkę, z repozytorium mati75, tylko pewnie instalowałeś ją przez ściągnięcie bez dodawania repozytorium.
Pokaż jeszcze

Kod:

apt-cache showpkg xserver-xorg-video-sisimedia

Kod:

dpkg -s xserver-xorg-video-sisimedia

Edit: Nawet sam mati75 napisał, że to jego.

Ostatnio edytowany przez arecki (2017-08-15 08:48:39)

Offline

 

#36  2017-08-15 11:10:26

  pltvgz20 - Użytkownik

pltvgz20
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-05-09

Re: Thunderbird przestał działać (Rozwiązanie w poście nr 32)

No tak - wgetem. :)

A to te wyniki: :)

Kod:

Package: xserver-xorg-video-sisimedia
Versions: 
1:0.9.1-2~bpo8+1 (/var/lib/dpkg/status)
 Description Language: 
                 File: /var/lib/dpkg/status
                  MD5: 079684a2befe7ef0e549790bcaafa51f


Reverse Depends: 
Dependencies: 
1:0.9.1-2~bpo8+1 - libc6 (2 2.14) xorg-video-abi-18 (0 (null)) xserver-xorg-core (2 2:1.15.99.903) xserver-xorg-driver-sisimedia (0 (null)) xserver-xorg-driver-sisimedia:i386 (0 (null)) xserver-xorg (3 6.8.2-35) xserver-xorg:i386 (3 6.8.2-35) xserver-xorg-driver-sisimedia (0 (null)) xserver-xorg-driver-sisimedia:i386 (0 (null)) 
Provides: 
1:0.9.1-2~bpo8+1 - xserver-xorg-video- xorg-driver-video 
Reverse Provides:

Kod:

Package: xserver-xorg-video-sisimedia
Status: install ok installed
Priority: optional
Section: x11
Installed-Size: 647
Maintainer: Mateusz Łukasik <mati75@debian.org>
Architecture: amd64
Version: 1:0.9.1-2~bpo8+1
Replaces: xserver-xorg (<< 6.8.2-35), xserver-xorg-driver-sisimedia
Provides: xorg-driver-video, xserver-xorg-video-
Depends: libc6 (>= 2.14), xorg-video-abi-18, xserver-xorg-core (>= 2:1.15.99.903)
Conflicts: xserver-xorg-driver-sisimedia
Description: X.Org X server -- SiS display driver
 This package provides the driver for all SiS 671.
 .
 More information about X.Org can be found at:
 <URL:http://www.X.org>
 .
 This package is built from the imedia X.org xf86-video-sisimedia driver module.
 Derived from https://www.archlinux.org/packages/?name=xf86-video-sisimedia

Ostatnio edytowany przez pltvgz20 (2017-08-15 11:26:07)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)