Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2017-06-10 14:29:17

  lis6502 - Łowca lamerów

lis6502
Łowca lamerów
Skąd: Stalinogród
Zarejestrowany: 2008-12-04

Monitoring serwera

Zacząłbym od "dzień dobry", ale to byłby eufemizm ;]
W zasadzie z głupot pojechałem wczoraj smartctl'em po wszystkich dyskach- jeden okazał się mieć 600PB pojemności. Było pod wieczór więc odłożyłem dalsze czynności na najbardziej zapracowany dzień świata.
Dzisiaj zaczałem od cat /proc/mdstat a tam że mirror jedzie na jednym dysku :D
Przeglądając logi stwierdzilem że dysk fizycznie padł czwartego czerwca. Mamy dziesiąty xD. Pomyślałem sobie ze fajnie byłoby wiedzieć ASAP że cos takiego ma miejsce. Z uwagi na fakt że mam tych moich zabawek około 10ciu stawiałbym na rozwiązanie bardziej scentralizowane- nie wiem jakieś majle przychodzące w zależności od eventów? Oczywiście- zachwalany journalctl przechowuje dane domyślnie do rebootu, więc dobrze że miałem jeszcze te ohydne, plaintekstowe logi archaicznie rotowane logrotatem, bo nawet nie byłbym w stanie stwierdzić kiedy zaczął się problem.

Szukam rozwiązań bardziej "ktoś kiedyś napisał sprytnego grepa z sendmailem i tak powstał *ix, prosty system grepania logów na bieżąco" aniżeli Tivoliego.
Albo jakichś systemów raportowania które co rano wysyłają wyciąg z jakichś testów (np smartctl -a i cat /proc/mdstat) na maila, żebym mógł zacząć dzień od czegoś innego jak fejsika :P

edit: swoją drogą ciekawę że nie mogę znaleźć gwarancji na stronie producenta(WD)...

Ostatnio edytowany przez lis6502 (2017-06-10 14:40:01)

Offline

 

#2  2017-06-10 18:20:07

  loms - Użytkownik

loms
Użytkownik
Skąd: Tarnowskie Góry
Zarejestrowany: 2007-07-20

Re: Monitoring serwera

Kod:

logcheck

bardzo ładnie zbiera logi i przesyła na dany adres e-mail

Kod:

smartd

z pakietu smartmontools bardzo ładnie wysyła e-maile (opcja -m) w zależności od zdarzeń z dysków (na przykład zmiana którejś z wartości S.M.A.R.T.)


KNOPPIX 8.6, Windows 7

Offline

 

#3  2017-06-10 22:38:11

  lis6502 - Łowca lamerów

lis6502
Łowca lamerów
Skąd: Stalinogród
Zarejestrowany: 2008-12-04

Re: Monitoring serwera

Dzięki wielkie. Skonfigurowałem smartd'a na wszystkich fizycznych maszynach, zobaczymy czy będzie logował. Logcheck jak tylko ogarnę się z zakupem nośnika na backup.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)