Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!
Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.
Strony: 1
Chciałbym uruchomić instalator netinstall z dysku, na którym jest już zainstalowany Debian. Nie chcę bawić się w wypalanie płyty czy pendriva, poza tym chciałbym też w ten sposób instalować system na starym laptopie, w którym nie da się bootować z usb, cdrom działa bardzo wolno i nie zawsze udaje się bootowanie, a stacja dyskietek nie działa.
Wg instrukcji https://www.debian.org/releases/stable/amd64/ch05s0 … n#boot-initrd wystarczy tylko pobrać pliki initrd.gz i linux, a następnie skonfigurować gruba. I z tym właśnie mam problem. Wrzuciłem oba pliki do folderu /boot/netinstall_64/ i w pliku /etc/grub.d/40_custom dopisałem:
menuentry 'Debian Netinstall 64bit' { insmod part_msdos insmod ext4 set root='(hd0,msdos1)' linux /boot/netinstall_64/linux initrd /boot/netinstall_64/initrd.gz }
Niestety po update-grub2 dalej nie wykrywa instalatora. Czy coś źle robię? Niestety nie za bardzo ogarniam GRUBa, a rożne poradniki w ogóle mi nie pomagają w zrozumieniu tego.
Kiedyś instalator Debiana bootowałem z dysku za pomocą Puppy Linux - ma kreator na bazie Lilo do tworzenia sektora rozruchowego MBR, który automatycznie skanował wszystkie partycje i wyszukiwał wszystkie dystrybucje jakie się wrzuciło, można było też od razu edytować wpisy przed zapisaniem, jak również ręcznie edytować wygenerowany menu.lst. Po bootowaniu instalatora i instalacji Debiana instalował się już GRUB, ale jak potrzebowałem zainstalować kolejny system to znowu wykorzystywałem kreator z Puppy Linux do wybootowania instalotora, bo to było najwygodniejsze. Brakuje mi tej funkcjonalności w GRUBie - wprawdzie bez problemu wykrywa zainstalowane systemy, ale ręcznie dodanego już nie.
Offline
Pobierz cały obraz netinstall dla stretch (testing):
https://www.debian.org/devel/debian-installer/
Dla 64 bitów to jest adres:
http://cdimage.debian.org/cdimage/stretch_di_rc2/am … 4-netinst.iso
Przenieś cały obraz do, można do folderu boot i zrób taki wpis. Wpis jest dla dysku pierwszego pierwsza partycja.
menuentry "debian 9 netinst iso" { set isofile="/boot/debian-stretch-DI-rc2-amd64-netinst.iso" loopback loop (hd0,1)$isofile linux (loop)/install.amd/vmlinuz boot=install.amd iso-scan/filename=$isofile noeject noprompt -- initrd (loop)/install.amd/initrd.gz }
Wiadomo na końcu nie zapomnieć.
update-grub
Poprawiłem opcje boot był błąd
Ostatnio edytowany przez jawojx (2017-02-19 23:01:55)
Offline
Udało się wybootować, ale instalator domaga się płyty instalacyjnej, zamiast pobierać z internetu.
Offline
tokirium napisał(-a):
Udało się wybootować, ale instalator domaga się płyty instalacyjnej, zamiast pobierać z internetu.
To juz jest kwestia jakie masz polaczenie z siecia i czy instalator wykrywa twoja karte sieciowa.
Jesli nie, to najprawdopodobniej potrzebujesz firmware do okreslonej karty sieciowej lub wifi.
Jak znajdziesz okreslone sterowniki, to mozesz je wgrac uzywajac opcji dostepnych w "expert install" podczas bootowania.
Ewentualnie mozna pojsc na latwizne i wybrac specjalny obraz iso z juz wgranym firmware.
Offline
Ale powinien chyba o tym informować, a u mnie zaraz po bootowaniu pyta tylko o wybranie języka i zaraz po tym informuje, że nie ma płyty lub nie ma sterowników do obsługi napędu. Żadnych innych możliwości dalszego działania nie ma - informuje wprawdzie o możliwości powrotu do menu i pominięciu etapu, ale w kolejnych etapach jest tylko sprawdzanie integralności płyty, uruchomienie powłoki i przerwanie instalacji, więc nie ma czego pominąć. Jak uruchomić ten "expert install", bo u mnie nic takiego nie ma?
Czy to właściwe ISO z którego startuje Netinstall? Bo kiedyś udawało mi się tak instalować Debiana i normalnie po kilku wstępnych komunikatach informował, że wyszukuje kartę sieciową, konfiguruje połączenie z internetem, ustawiałem nazwę komputera, wybierałem repozytoria. Na połączeniu ethernet przez kabel bez problemu obsługiwał kartę, na laptopie z wifi poinformował tylko jakie sterowniki potrzebuje i po podrzuceniu ich gładko wifi skonfigurowało się automatycznie po podaniu klucza. Dopiero potem, po instalacji systemu, musiałem mocno się namęczyć z konfiguracją wifi, bo okazało się, że tylko instalator tak sprawnie i wygodnie łączy się z siecią na czas instalacji - w zainstalowanym systemie trzeba było grzebać w plikach konfiguracyjnych i ręcznie zaszyfrowywać klucz.
Ostatnio edytowany przez tokirium (2017-02-19 15:53:43)
Offline
Sprobuj ten obraz:
http://cdimage.debian.org/cdimage/unofficial/non-fr … amd64/iso-cd/
Offline
No bo dałem ci link nie do tego iso i jeszcze napisałem menu do gruba dla tego niewłaściwego iso. Za szybko, a dzisiaj mnie nie było. Z tej samej strony tylko dla usb ma być. Czyli dla testowego Debian Stretch z tej samej strony tylko w "inne obrazy (netboot, na urządzenia USB itp.)".
https://www.debian.org/devel/debian-installer/
Na przykład z tego serwera:
https://d-i.debian.org/daily-images/amd64/daily/netboot/
Link bezpośredni do mini.iso.
https://d-i.debian.org/daily-images/amd64/daily/netboot/mini.iso
Czy z tego bezpośredni:
http://ftp.nl.debian.org/debian/dists/testing/main/ … boot/mini.iso
I wpis w grubie będzie wygadał tak dla dysku pierwszego pierwsza partycja:
menuentry "Debian 9 netinst iso" { set isofile="/boot/mini.iso" loopback loop (hd0,1)$isofile linux (loop)/linux iso-scan/filename=$isofile noeject noprompt -- initrd (loop)/initrd.gz }
Ostatnio edytowany przez jawojx (2017-02-19 23:34:08)
Offline
Teraz zadziałało, ale po połączeniu z internetem pojawił się błąd:
Nie znaleziono modułów jądra. Prawdopodobnie z powodu niezgadzających się wersji jądra używanego przez instalator i tego znajdującego się w archiwum. Jeśli instalujesz, korzystając z serwera lustrzanego, możesz obejść ten problem, wybierając instalację innej wersji Debiana. Instalacja bez modułów jądra prawdopodobnie nie powiedzie się. Kontynuować instalację bez ładowania modułów jądra?
Tutaj jest napisane, że można to zignorować i przejść dalej https://pl.wikibooks.org/wiki/Instalacja_Debiana_3. … d_instalatora
Pobrałem ISO wersji oficjalnej i udało się zainstalować bez problemu.
Ostatnio edytowany przez tokirium (2017-02-20 12:33:42)
Offline
Strony: 1