Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2017-01-18 14:41:27

  keermiit - Użytkownik

keermiit
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-01-18

Dysk SSD , trim, kernel czy warto ?

Witam wszystkich forumowiczów.
To mój pierwszy post (wcześniej nie miałem potrzeby zadawać pytań, wszystko czego potrzebowałem udawało mi się Tu i ówdzie znaleźć). Mianowicie strasznie mnie męczy temat dysku SSD który chciałbym nabyć do mojego lapka. Z racji tego że mój obecny hybrydowy SSHD po 3 latach kończy żywot to chodzi mi po głowie Samsung 850 PRO 250GB albo Plextor PX-256M6PRO 256GB oba dyski na komórkach MLC. I tu się pojawia masa pytań na które chciałbym Was prosić o podpowiedź/odpowiedź. Mianowicie po googlowaniu i przeczytaniu kilku wątków.

1) https://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?id=28382&p=1
2) https://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?pid=301567
3) https://www.reddit.com/r/debian/comments/3nw5h7/ssd_trim_in_jessie/

4) http://techreport.com/news/28473/some-samsung-ssds- … mplementation <--- w tym miejscu pojawił się na tapecie Plextor
5) https://www.reddit.com/r/linux/comments/3a5zgq/dont … st_rbuildapc/

pyt.1 Mam mieszanie uczucia czy stawiając od zera Jessie'go który ma kernel 3.16. Czy będe musiał kożystać z łatek blacklist ? jeśli tak czy ktoś z forumowiczów tak robił ?
pyt.2 Czy te może lepiej było by zaciągnąć do jessiego kernela 4.6 ? czy 4.8 ? jeśli tak to czy w taki sposób nie rozwaliłbym sobie integralności systemu (zależności pakietów) ?
pyt.3 Z racji tego że lada dzień ukaże się stabilny Stretch z jądrem 4.1 czy jakiekolwiek prace s fstab będą koniczne oraz manualne/dodanie do crona  trim'owanie raz na czas?

Może któryś z forumowiczów ma do czynienia z jednym z opisanych dysków i może podzielić się informacjami czy stawianie i konfigurowanie systemu pod kontem ssd to wpychanie kija w mrowisko.
Pytam bo mam pewne obawy że kupno ssd może przysporzyć masę nerwów.

Pozdrawiam

P.S nie jestem zaawansowanym użytkownikiem więc jeśli strzeliłem gafę w terminologii to z góry przepraszam

edit P.S. 2 w tablei na stronie debian.org podana wersja jądra dla debiana stretch to 4.8 to znaczy że takowa wersja będzie w wydaniu finalnym ?
                  https://www.debian.org/releases/testing/mips/releas … s-new.pl.html

Ostatnio edytowany przez keermiit (2017-01-18 14:49:36)

Offline

 

#2  2017-01-18 16:09:53

  jawojx - Użytkownik

jawojx
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-11

Re: Dysk SSD , trim, kernel czy warto ?

Czy warto, start systemu 7 sekund aplikacje mniej niż sekunda, na pewno warto.

Używam dysków SSD od około 7 lat, długo przed Jessie i wszystko działo i działa znakomicie, obsługa była tylko trzeba było ją włączyć.
Mrożenie Strech-a jest w lutym i to jego powinieneś instalować. Domyślny kernel w Stretch ma być 4.10. I tyle niby wystarczy, ale warto zrobić:

Jak masz dużo RAM-u to zrezygnuj ze swap-a, lub ogranicz zapis do niego tylko w przypadku gdy się kończy RAM w :

Kod:

/proc/sys/vm/swappiness

Warto dodać do fstab discard,noatime,commit=600.

Ustawić przeglądarki by tmp ustawiły w RAM-ie, można cały tmp Linuksa umieścić w RAM-e tylko szkoda miejsca . Do wepchania profili do pamięci można użyć psd:

profile-sync-daemon  -  Symlinks  and  syncs browser profiles to RAM (tmpfs) thus
reducing HDD/SSD calls and speeding-up browsers.

Można zmienić planiste/scheduler na bardziej low-latency, ale to są wybory nie konieczność.

Ma działać TRIM. Czy trim działa może sprawdzić:

Kod:

sudo hdparm -I /dev/sdd | grep "TRIM supported"

Pewnie o czymś zapomniałem bo aktualizowałem do Strech-a, a ustawienia zostały stare.

Tu trochę opisów o tym co pisałem, ale nie wszystko trzeba robić, nic nie zrobisz i też będzie działać trochę szybciej się zużyje i tyle  :
https://wiki.debian.org/SSDOptimization#Low-Latency_IO-Scheduler
lub tu:
https://wiki.archlinux.org/index.php/Solid_State_Drives

Offline

 

#3  2017-01-18 19:13:39

  keermiit - Użytkownik

keermiit
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-01-18

Re: Dysk SSD , trim, kernel czy warto ?

Ok dzięki Ci jawojxi.
Czyli w zasadzie w przypadku jessie czy stretch'a cała sprawa w obecnych czasach sprowadza się do sprawdzenia trima i ewentualnej jego aktywacji ? czy dobrze rozumiem ?
Ramu mam 8 GB i kożystam z 32 bit wersji debiana 686-pae więc wydaje mi się że swapa i tmp mogę tam dać o ile dam sobie z tym rade.

Kolejne pytanko to czy ktoś z forumowiczów korzystał z samsunga 850 pro pod debianem i czy potwierdza opisane w podanych przeze mnie w pierwszym posice linkach taki problem ?

I ostatnie pytanko pośrednio związane z problemem ssd to czy aktualizując jądro w Debian Jessie na 4.6 albo 4.8 to czy nie zdestabilizuje to pracy systemu ? zależności pakietów itp ?

Ostatnio edytowany przez keermiit (2017-01-18 19:27:05)

Offline

 

#4  2017-01-18 20:37:58

  jawojx - Użytkownik

jawojx
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-11

Re: Dysk SSD , trim, kernel czy warto ?

Czyli w zasadzie w przypadku jessie czy stretch'a cała sprawa w obecnych czasach sprowadza się do sprawdzenia trima i ewentualnej jego aktywacji ? czy dobrze rozumiem ?

Sprawdzić można, włączony powinien być.

Ramu mam 8 GB i korzystam z 32 bit wersji debiana 686-pae więc wydaje mi się że swapa i tmp mogę tam dać o ile dam sobie z tym rade.

Swap-a można nie robić, każdy ma inne zapotrzebowanie na RAM, ale jak system wyczerpie RAM, a nie ma swap-a to zdycha/zawiesza się. Sam musisz to ocenić czy chcesz swap, czy nie. Ustawienie by system prawie nie korzystał ze swap są łatwe, zrób config (możesz to sprawdzić na starym dysku ):

Kod:

/etc/sysctl.d/swappiness.conf

i wpisz w nim wartość :

Kod:

vm.swappiness=1

Po ponownym uruchomieniu sprawdź:

Kod:

cat /proc/sys/vm/swappiness

Odpowiedź powinna być 1, domyślna jest 60, czym wartość mniejsza tym mniej wykorzystywany swap. No ale i może szkoda dysku SSD.

I ostatnie pytanko pośrednio związane z problemem ssd to czy aktualizując jądro w Debian Jessie na 4.6 albo 4.8 to czy nie zdestabilizuje to pracy systemu ? zależności pakietów itp ?

Nie.

Offline

 

#5  2017-01-18 21:22:31

  raven18 - Użytkownik

raven18
Użytkownik
Skąd: /home
Zarejestrowany: 2009-01-30

Re: Dysk SSD , trim, kernel czy warto ?

Mam 4GB ram i nie mam swap, bardzo rzadko zdarza się brak pamięci, ale jeśli już to poza błędami programów, brakiem reakcji na otwarcie czegoś tam, system działa normalnie.


Windows 8.1

Offline

 

#6  2017-01-18 23:11:42

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Dysk SSD , trim, kernel czy warto ?

Mój Gentuś w 8GB ram wszystkie TMP trzyma, włącznie z kompilowaniem programów bez katowania dyzia.

Warto tylko ograniczyć przez cgroup.memory takie diabły jak Ff czy Chrome, które jakby mogły, to by i petabajt ramu wsunęły.
I pryz okazji nic się nie ma prawa wieszać z powodu braku pamięci przy 8GB, najwyżej jakiś program dostanie w dziób i wywali komunikat w typie "cannot allocate memory", ale powieszenia systemu na >=4GB nigdy na oczy nie widziałem, chyba, że jakiś diabelstwo ma wycieki pamięci, ale to już błąd do naprawienia, a nie normalne zachowanie systemu.
Wieszać się nic nie ma prawa, nawet, jak mi kiedyś zdychało środowisko KDE z powodu memory leaks, to konsola chodziła jak burza.

Pozdro


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#7  2017-01-19 00:37:47

  jawojx - Użytkownik

jawojx
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-10-11

Re: Dysk SSD , trim, kernel czy warto ?

To zależy co się robi, swap-a nie mam. Mam więcej niż wy obaj Ram-u razem i wszystko tymczasowe w Ram-ie, jak zrobię jakiś jeszcze ramdysk i parę kvm-ów uruchomię i się zagapię, to wisi i już.

Zróbcie sobie taki eksperyment, rozmiar większy niż jest RAM-u.

Kod:

mkdir ramdysk

jako root:

Kod:

mount -o size=25G -t tmpfs none ramdysk

Kod:

dd if=/dev/zero of=ramdysk/25G  bs=1M  count=25000

Ostatnio edytowany przez jawojx (2017-01-19 00:38:37)

Offline

 

#8  2017-01-19 02:32:07

  wikingagressor - Użytkownik

wikingagressor
Użytkownik
Skąd: Józefów k.Błonia, mazowieck
Zarejestrowany: 2015-02-03

Re: Dysk SSD , trim, kernel czy warto ?

Chyba trzeba bedzie zerknac jak dziala OOM killer - teoretycznie to jest taki killer procesow zajmujacych za duzo pamieci. U mnie co jakis czas komp sie wiesza przy duzej ilosci zakladek w firefoxie i po kilku godzinach grania w Freecol, ale ja dzialam na starym sprzecie ktory ma tylko 1,7GB ramu.


Peace, Love and Debian for the World!!!

Offline

 

#9  2017-01-19 02:46:10

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Dysk SSD , trim, kernel czy warto ?

wikingagressor napisał(-a):

Chyba trzeba bedzie zerknac jak dziala OOM killer - teoretycznie to jest taki killer procesow zajmujacych za duzo pamieci. U mnie co jakis czas komp sie wiesza przy duzej ilosci zakladek w firefoxie i po kilku godzinach grania w Freecol, ale ja dzialam na starym sprzecie ktory ma tylko 1,7GB ramu.

Cgroup memory dużo skuteczniej działa niż jakieś killery, po prostu nie pozwala programowi wyjść poza ustalony limit.
Program przy takim ograniczeniu sam decyduje, czy zadowoli się limitem pamięci,
czy zdechnie.
:P


Chociaż, jak masz 1.7 giga dostępne, to ja bym radził dołożyć ze 2-4 GB, niedawno za 4GB DDR2 KIngston 667Mhz (2 kości) dałem na Allegro 90 zł.

Inne wyjście, to Android, chyba ostatni wolny system, który może działać na ~2GB RAM, może z wyjątkiem systemów OpenBSD i NetBSD.

Andka przedstawiać nie trzeba, port na desktopy zrobili Chińczycy i zwie się Remix OS.

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2017-01-19 03:02:07)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#10  2017-01-19 06:53:54

  Pavlo950 - człowiek pasjonat :D

Pavlo950
człowiek pasjonat :D
Zarejestrowany: 2012-02-20
Serwis

Re: Dysk SSD , trim, kernel czy warto ?

Jacekalex napisał(-a):

Inne wyjście, to Android, chyba ostatni wolny system, który może działać na ~2GB RAM, może z wyjątkiem systemów OpenBSD i NetBSD.

Debian SID też może - u mnie, na "teraz" zajętość ramu to około 600M z 6F przy odpalonym Firefoxie i Icedovie.

Offline

 

#11  2017-01-19 09:04:22

  keermiit - Użytkownik

keermiit
Użytkownik
Zarejestrowany: 2017-01-18

Re: Dysk SSD , trim, kernel czy warto ?

Dzięki za dyskusje bo już mi się nakreśla ścieżka "rozwoju" :)

Odnośnie ssd na mlc to jecze kilka dni się wstrzymam z racji różnych akcji samsunga i ich podejścia do uinxowo pochodnych systemów z kwestią że nie zalecają trima realizowanego przez system tylko żeby zostawić tą kwestie sterownikowi dysku a gdzie indziej czytam że OS'owy trim jest jednak w tych dyskach konieczny. W plextorze zaś lubią sie pojawiać bug'owate firmware'y które mogą ubić ssdki. Z racji tego że jestem pechowy i jak coś może pójść nie tak to w moim przypadku pójdzie to poszukam jeszcze info na temat polskich goodramów iridium i cruciali i coś się wybierze.

Jacekalex napisał(-a):

Mój Gentuś w 8GB ram wszystkie TMP trzyma, włącznie z kompilowaniem programów bez katowania dyzia.

Jacekalex Możesz rozwinąć ostatnią czaść zdania odnośnie kompilacji ? masz na myśli kompilacje softu na linuxa ? chodzi mi o make i make install
Czy o kompilacje softu np C++ pisanego w jakimś IDE (naciskasz np: F5 i czekasz czy zadziała)? 

Odnośnie wirtualizacji to na virtualboxie czasem mam odpalonego debiana ale to tylko w celach testów konfiguracji i innej bezstresowej zabawy. Generalnie i tak nie pamiętam żeby na htop pokazało mi więcej aniżeli 3/4 giga ramu. kmopa używam głównie do webdeweloperki i trochu pythona więc zdarza się że w firefoxie jest kilkanaście kart otwartych bądź coś się zapętli albo postgres czy mysql dostaną z mojej winy po dupie

Ostatnio edytowany przez keermiit (2017-01-19 09:05:28)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)