Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!
Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.
Witam. Szukam konkretnych odpowiedzi na moje pytania i wydaje się, że to dobre miejsce. No więc, przechodząc do sprawy. Wstawiam do starego lapka bez obsługi UEFI dysk SSD 120 GB. Nie widzę sensu pakować większego, bo raz, że tylko SATA II na pokładzie, dwa, nie potrzebuje wielkiej ilości miejsca.
Mam więc dwa dyski. Ten SSD 120 GB + 500 GB zwykły HDD. Oba systemy chciałbym postawić na SSD. Nie wiem jednak jak najlepiej ogarnąć sprawę podziału. Ze względu na to, że nie mam wsparcia UEFI na płycie, więc GPT odpada, zostaje mi tablica w postaci MBR. I mój pomysł jest taki:
SSD:
1. 500 MB NTFS - standardowo utworzona przez Windowsa 10
2. 70 GB NTFS - systemowa dla Windowsa
3. 20 GB BTRFS - Linux z punktem montowania / ( tu dochodzi sprawa jeszcze oddzielonego /boot, ale o tym niżej)
4. 20 GB BTRFS - Linux /home (na wypadek formatu)
HDD:
5. 500 GB NTFS
6. Ewentualnie SWAP
Nie wiem czy SWAP mi będzie w ogóle potrzebny. Na chwilę obecną posiadam co prawda 1 GB na wypadek gdyby był potrzebny, bo widziałem, że kiedyś system z niego korzystał ( nie wiem do czego, ale śladowe ilości wielkości kilku MB ). Teraz jednak korzystam z ZSWAP I ZRAM i wydaje mi się całkowicie zbędny. Dobrze myślę?
No i teraz co do tego oddzielonego /boot. Nie wiem czy dobre będzie takie rozdrabnianie tego na multum partycji logicznych w partycji rozszerzonej. Poza komunikatem z błędem (chodzi o błąd, że nie umie znaleźć roota czy coś, nie pamiętam dokładnie - jedynie spowalnia start o 5 sekund) przez zastosowany system plików nic się nie zmieni w stosunku do sytuacji, gdzie wszystko będzie po prostu na jednej partycji z punktem montowania /. Nie jest to wielki dysk, więc chyba nie warto kombinować prawda? A może jest jakiś lepszy wybór systemu plików na SSD niż BTRFS?
Kolejna sprawa, jak to będzie z szyfrowaniem? Chciałbym mieć cały zaszyfrowany i jeśli dobrze rozumiem, to będę musiał odddzielnie zaszyfrować Windowsa i Linuxa tak? Nie bardzo się orientuje, więc jakby mi ktoś to jakoś wytłumaczył, byłbym wdzięczny.
Co do optymalizacji pod Windowsa i Linuxa niby mniej więcej wiem o co chodzi. Ale jeśli ktoś chce na coś szczególnie zwrócić uwagę, to chętnie się zapoznam z tematem. Czekam więc z ciekawością na odpowiedzi.
Offline
3092
Ostatnio edytowany przez uzytkownikubunt (2016-12-01 01:42:33)
Offline