Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!
Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.
Strony: 1
Witajcie, to mój pierwszy post na tym forum. Mam nadzieję, że jak na pierwszy nie będzie najgorszy i też mam nadzieję, że nie zaśmiecam was ;)
Mam pewien problem, dziwny problem. Znam kilak sposobów udostępniania komputera z Debianem innym komputerom. Jednak pewien człowiek (jak dla mnie jest dupkiem) uparł się, że muszę to zrobić przy pomocy brtcl (bridge-utils). Jak to dokładnie wygląda? Jest sobie jakieś komputer z zainstalowanym Debianem, który nie ma środowiska graficznego. Jest fajnie bo ma konsolę. Posiada wbudowaną kartę sieciową, którą można podpiąć pod kabel internetowy z innym komputerem przez kabel krosowy. Nie trudne, jeden komputer jest routerem, drugi klientem. Oba nie są podpięte do sieci internetowej, czyli są offline. Ten jeden komputer, który jest routerem i serwerem, ma zainstalowany serwer apache, Marię DB, SSH etc. Wpisuję w przeglądarkę 127.0.0.1, stronka działa elegancko. Jednak chciałbym też tę stronę zobaczyć na drugim komputerze połączony krosowanym kablem i tak jak wspomniałem, musi to być bridge-utils.
Moja konfiguracja:
sudo nano /etc/network/interfaces
auto lo
iface lo inet loopback
auto br0
allow-hotplug br0
iface br0 inet static
address 192.168.7.64
netmask 255.255.255.0
gateway 192.168.7.254
bridge_ports eth0
ifconfig eth0 0.0.0.0 ifconfig br0 192.168.1.1
Mnie nie działa, komputer nie chce się połączyć, chociaż jakiś inny człowiek twierdzi, że u niego działa. Próbowałem też inne metody, że od nich pochrzaniło mi się w mojej głowie. Nie mam pojęcia jak rozwiązać, żeby bridge-utils udostępnił eth0 drugiemu komputerowi, pomożecie? Znalazłem też inne rozwiązanie:
auto eth0
iface eth0 inet manual
auto eth0.1
iface eth0.1 inet manual
iface br0 inet static
address 192.168.7.64
netmask 255.255.255.0
gateway 192.168.7.254
bridge_ports eth0.1 eth0
Ono również mnie nie działa, a inny twierdzi że działa. No cóż... próbowałem kombinować, już pisałem o tym wcześniej i nie wyszło. Mam nadzieję, że te dwa tropy pomogą rozwiązać mój problem.
Ostatnio edytowany przez kostka (2016-03-10 22:57:22)
Offline
Offline
Tyle to i ja wiem, ciągle z tego korzystam. Ale co z tego, jak mi nic nie wychodzi ;) Pewnie jestem blisko rozwiązania, ale ciągle daleko... Chciałbym zaznaczyć, że udostępnianie eth0 do wlan0 (hostapd) udało mi się, ale samo eth0 nie.
Ostatnio edytowany przez kostka (2016-03-10 23:33:17)
Offline
Miej logi i patrzaj w logi.
Jak udostepniasz net innej maszynie, to albo wystaw jakiś DHCP na br0, albo na innych maszynach konfiguruj net statycznie - wpisując adresy IP, maski, bramy i DNSy z palca.
A jak "nie wychodzi" to logi i informacje co dołakdnie robisz, np jak udostępniasz na Windowsa, to musisz okazać dane z ob kompów, udostępniająceog Debiana i klienta - Windowsa, czy co tam podłączasz.
Przy okazji potrzebna jst diagnostyka sieci, różni dostawcy Internetu (ISP) stosują filtry wykrywające takie mostki, i blokują udostępnianie netu przez użytkowników netu dalej na różne sposoby, czasem wykrywają pakiety o różnym TL wychodzące od sieci pacjenta, albo dostarczają net, gdzie pakiety mają wartość TTL-1 i kończą żywot na routerze.
Dlatego konieczna jest umiejętność konfiguracij NATu, maskarady i filrewalla, bo mostkowanie interfejsu, którym dostajesz net od dostawcy rzadko działa jak należy.
Mostkami się pobaw w sieci LAN schowanej za maskaradą na routerze, to powinno radykalnie ułatwić sprawę przez wykluczenie różnych możliwych niespodzianek od ISP.
To by było na tyle
Offline
Strony: 1