Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!
Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.
Strony: 1
Witam,
Jest to mój pierwszy post na forum, zawitałem do Was bo mam mały problem z konfiguracją prostej podsieci na wirtualnych debianach, może ktoś będzie w stanie mi pomóc za co byłbym bardzo wdzięczny.
Konkretniej chodzi o problem z konfiguracją udostępniania sieci między maszynami wirtualnymi w VB. Chodzi o stworzenie sytuacji tak aby pierwsza maszyna (M2) miała dwa interfejsu, jeden w trybie NAT który miałby odbierać internet z zewnątrz, drugi w trybie Host only do wewnętrznej sieci. Druga maszyna (M1) ma mieć jeden interfejs w trybie host only.
Moja aktualna konfiguracja
Konfiguracja M2:
eth0 DHCP
eth1 static 10.33.22.2
Konfiguracja M1:
eth0 static 10.33.22.1
I teraz tak, M2 ma internet i pingując adres ip M1 dostaje odpowiedź. M1 nie ma internetu ale pingując eth1 z M2 dostaje odpowiedź. Jeszcze do tego pingując z rzeczywistego komputera eth1 z M2 lub eth0 z M1 dostaje odpowiedź, ale eth0 z M2 już nie.
Nie wiem czy żeby to działało muszę coś skonfigurować w samym programie VirtualBox czy coś pomieszać w systemach wirtualnych. Kiedyś próbowałem poradnika z Waszej strony żeby skorzystać ze skryptu MasQ, ale efekt był dokładnie taki sam, poza tym czy najnowszy debian nie przepuszcza wszystkich pakietów w domyślnych ustawieniach? Nie wiem czy jest sens pisać osobne skrypty (chodzi o ten poradnik https://dug.net.pl/tekst/31/udostepnienie_polaczenia_internetowego_(masq)), w każdym razie teraz nic nie mieszałem w iptables, wszystko na default.
Bardzo proszę o jakiekolwiek wskazówki jak dobrze skonfigurować obie maszyny żeby odwzorowały schemat na obrazku i obie miały połączenie z internetem.
Pozdrawiam
Ostatnio edytowany przez TRupII (2016-02-06 15:14:17)
Offline
Wyłączony, po zmianie na 1, sytuacja nadal ta sama, z M1 z powodzeniem pinguje M2 ale do sieci już nie mam dostępu.
EDIT
Właśnie próbowałem jeszcze raz skorzystać z poradnika (link podany w pierwszym poście), żeby stworzyć skrypt ustawiający nam firewall'a
# wlaczenie w kernelu forwardowania echo 1 > /proc/sys/net/ipv4/ip_forward # czyszczenie starych regul iptables -F iptables -X iptables -t nat -X iptables -t nat -F iptables -t mangle -F iptables -t mangle -X # ustawienie domyslnej polityki iptables -P INPUT ACCEPT iptables -P FORWARD ACCEPT iptables -P OUTPUT ACCEPT # utrzymanie polaczen nawiazanych iptables -A INPUT -j ACCEPT -m state --state ESTABLISHED,RELATED iptables -A FORWARD -j ACCEPT -m state --state ESTABLISHED,RELATED iptables -A OUTPUT -j ACCEPT -m state --state ESTABLISHED,RELATED # udostepniaie internetu w sieci lokalnej iptables -t nat -A POSTROUTING -s 10.0.0.0/8 -j MASQUERADE iptables -A FORWARD -s 10.0.0.0/8 -j ACCEPT
Biorąc pod uwagę moje ustawienia adresów ip czy w ostatnim segmencie gdzie deklarujemy POSTROUTING i FORWARD, czy jest to dobrze wypełnione? Nadal nic się nie zmienia
Ostatnio edytowany przez TRupII (2016-02-06 15:51:59)
Offline
Działa!
W iptables POSTROUTING i FORWARD musiałem ustawić adres IP interfejsu eth1 z M2.
iptables -t nat -A POSTROUTING -s 10.33.22.2/32 -j MASQUERADE
Przepraszam za zbędny wątek, ale biłem się z tym dosłownie od paru dni, włosy sobie z głowy wyciągałem a jutro kolokwium ;)
Pozdrawiam :)
Offline
Strony: 1