Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2016-01-26 21:55:02

  lukas.gab - Użytkownik

lukas.gab
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-02-27

Definiowanie adresów dla stron serwera www

Cześć. Zainstalowałem Apache2, udało mi sie uruchomić skrypty cgi z http://<nazwa_hosta>/cgi-bin/hello.cgi. Jak natomiast mogę powiedzieć apache, że jak będę wołał stronę http://www.<host>.pl/hello - czyli cokolwiek innego niż ścieżka i nazwa skryptu z końcówką cgi ... to ma wykonać dany skrypt ??  Chciałbym zrobić prostą stronę interaktywną w pythonie albo bashu, ale nie chce zdradzać struktury katalogów serwera. Proszę o pomoc ;)

Offline

 

#2  2016-01-26 22:10:05

  jurgensen - Użytkownik

jurgensen
Użytkownik
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2010-01-26

Re: Definiowanie adresów dla stron serwera www

CGI to już się dzisiaj za bardzo nie używa. Jeśli chcesz stronę w Pythonie i jako web serwer Apache, możesz użyć WSGI. Jeśli chcesz koniecznie zostać przy CGI, to pewnie w konfiguracji Apache masz gdzieś część w stylu <location /cgi-bin> więc tam musisz sobie ustawić

Offline

 

#3  2016-01-26 22:13:52

  lukas.gab - Użytkownik

lukas.gab
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-02-27

Re: Definiowanie adresów dla stron serwera www

A co jest złego w zrobieniu strony z małą ankietą w bbashu ;) Tylko zbieranie feedbacku od ludzi. Coś więcej na temat tej konfiguracji, bo nawet jak zmienie lokalizacje to i tak muszę ją podać w adresie i nazwe skryptu, natomiast chce używać różnych adresów do uruchamiania skryptów,

Offline

 

#4  2016-01-26 22:43:19

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Definiowanie adresów dla stron serwera www

A co jest złego w zrobieniu strony z małą ankietą w bbashu ;) Tylko zbieranie feedbacku od ludzi. Coś więcej na temat tej konfiguracji, bo nawet jak zmienie lokalizacje to i tak muszę ją podać w adresie i nazwe skryptu, natomiast chce używać różnych adresów do uruchamiania skryptów,

W konfigu virtualhosta masz opcje ServerName i ServerAlias, zainteresuj się nimi:
https://httpd.apache.org/docs/2.4/vhosts/name-based.html

W Bashu ankiety raczej nie zrobisz, bo Bash nie jest językiem programowania, tylko interpreterem poleceń powłoki, nie ma w nim supportu do XML, JSON, baz SQL, uchwytów dla plików,  protokołów sieciowych i setki innych rzeczy, które są potrzebne w klasycznym programowaniu.

Zainteresuj się PHP, Pythonem, Perlem czy Ruby wszystkie tak czy inaczej uruchomisz na serwerze WWW przez odpowiednie interfejsy.

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2016-01-26 22:59:22)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#5  2016-01-27 06:47:22

  lukas.gab - Użytkownik

lukas.gab
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-02-27

Re: Definiowanie adresów dla stron serwera www

Ooo  dzięki poczytam.  W bashu BTW jest wszystko co potrzeba do stworzenia ankiety zbierającej feedback i zapisującej. Można za jego pomocą wygenerować raport html z wynikami. Bash wszak jest kompletny z definicji Turinga.

Dzięki za pomoc. Jak coś to jeszcze będę pisal.

Offline

 

#6  2016-01-27 09:27:08

  ethanak - Użytkownik

ethanak
Użytkownik
Skąd: Ungwenor
Zarejestrowany: 2010-07-19
Serwis

Re: Definiowanie adresów dla stron serwera www

jeśli nie chcesz zdradzać struktury zainteresuj się modułem rewrite - to chyba dokładnie to, czego potrzebujesz.
a do określania jak ma być wykonywany cgi masz addhandler z przyległościami - w dokumentacji apacza masz przykład.
btw. cgi się wciąż używa... tylko nie każdy o tym wie :)

Ostatnio edytowany przez ethanak (2016-01-27 09:30:53)


Nim mechaniczne larum zagrasz mi, kanalio,
głosząc nadejście Javy - śmiertelnego wroga!
Zespół Adwokacki Dyskrecja

Offline

 

#7  2016-01-27 12:13:18

  jurgensen - Użytkownik

jurgensen
Użytkownik
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2010-01-26

Re: Definiowanie adresów dla stron serwera www

Faktycznie nie słyszałem, żeby się gdzieś jeszcze używało podstawowego CGI. Jeśli już to Fastcgi. Ale słyszałem o sklepie internetowym w bashu uruchamianym przez CGI :).

Offline

 

#8  2016-01-27 12:21:20

  ethanak - Użytkownik

ethanak
Użytkownik
Skąd: Ungwenor
Zarejestrowany: 2010-07-19
Serwis

Re: Definiowanie adresów dla stron serwera www

typowy przykład: więcej niż jedna wersja php na serwerze. podstawowa działa jako moduł, pozostałe jako cgi.


Nim mechaniczne larum zagrasz mi, kanalio,
głosząc nadejście Javy - śmiertelnego wroga!
Zespół Adwokacki Dyskrecja

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)