Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!
Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.
Mam jeszcze jedno pytanko. Czy można z systemu bazowego (np Arch lub Debian) zamontować gentoo (/mnt/gentoo) wraz z jego systemem /mnt/gentoo/proc, /mnt/gentoo/sys, /mnt/gentoo/dev bez jakichkolwiek obaw "koligacji" z głównym systemem? Z poziomu LiveCD można bez problemu, ale czy można tak samo zamontować bezpiecznie wszystko z głównego systemu?
Ostatnio edytowany przez macios4x (2015-04-22 10:33:35)
Offline
Pewnie, że można, przecież /dev to urządzenia a /proc jest dynamicznie generowany przy starcie systemu, podobnie /sys - gdzie siedzą ustawienia różnych sterowników.
Offline
Witam nie chce zakładać nowego wątku więc zapytam tutaj, sprawa wygląda tak, chciałem zainstalować pipelight aby odtwarzać materiały z ipla, ale pakiet net-libs/webkit-gtk- 2.8.5 mieli i mieli bez końca, tzn nie wywala się ale mieli 3h i dalej nie skompilowany, tak jak by się zapętlał w nieskończoność, na forums gentoo też jest kupa tematów na ten temat, ma ktoś jakieś sprawdzone rozwiązanie na to??? wcześniej do oglądania iplii używałem skryptu z tej strony http://miniskrypt.blogspot.com/2014/04/ipla-multi-downloader.html ale już zablokowali i ponad połowy materiałów nie pobiera, linkowane rozwiązanie było bardzo wygodne bo wystarczył skrypt a teraz aby zainstalować to badziewie muszę masę pakietów doinstalować, na flasha narzekałem, ale silverlight to dopiero shit na maxa. Pozdro ....
Offline
Webkit kompiluje się około 8 godzin.
Offline
Ale tylko webkit-gtk - qtwebkit jakoś daje radę w 2 -2,30 godziny zazwyczaj:
Tue Sep 15 03:08:52 2015 >>> dev-qt/qtwebkit-5.4.2
merge time: 1 hour, 59 minutes and 9 seconds.
Sat May 16 16:26:06 2015 >>> dev-qt/qtwebkit-4.8.6-r1
merge time: 2 hours, 13 minutes and 46 seconds.
I to na starym C2D Intela.
makalega napisał(-a):
Witam nie chce zakładać nowego wątku więc zapytam tutaj, sprawa wygląda tak, chciałem zainstalować pipelight aby odtwarzać materiały z ipla, ale pakiet net-libs/webkit-gtk- 2.8.5 mieli i mieli bez końca, tzn nie wywala się ale mieli 3h i dalej nie skompilowany, tak jak by się zapętlał w nieskończoność, na forums gentoo też jest kupa tematów na ten temat, ma ktoś jakieś sprawdzone rozwiązanie na to??? ... .
A kto tobie do Pipelighta każe webkita-gtk kompilować?
USE="flash silverlight unity3d binary-pluginloader npactivex staging -webkit" aamerge pipelight -f
Rezultat:
[ebuild N ] www-plugins/pipelight-0.2.8 [ebuild N ] gnome-extra/zenity-3.16.3 USE="-debug -libnotify {-test} -webkit" [ebuild N ] app-emulation/wine-1.7.51 USE="X alsa fontconfig gecko jpeg lcms mono ncurses nls opencl opengl oss perl pipelight png realtime run-exes ssl staging threads truetype udisks vaapi xcomposite xml -capi -cups -custom-cflags -dos -gphoto2 -gsm -gstreamer -ldap -mp3 -netapi -odbc -openal -osmesa -pcap (-prelink) -pulseaudio -s3tc (-samba) -scanner (-selinux) {-test} -v4l -xinerama" ABI_X86="32 64 (-x32)" LINGUAS="en pl -ar -bg -ca -cs -da -de -el -en_US -eo -es -fa -fi -fr -he -hi -hr -hu -it -ja -ko -lt -ml -nb_NO -nl -or -pa -pt_BR -pt_PT -rm -ro -ru -sk -sl -sr_RS@cyrillic -sr_RS@latin -sv -te -th -tr -uk -wa -zh_CN -zh_TW"
Widzisz tu gdzieś webkita-gtk?
Bo ja w ogóle nie widzę.
Coś mi się zdaje, że musisz troszkę lepiej poznać działanie flag USE.
Gentuś to nie Ubuntu. :D
Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2015-11-06 20:52:16)
Offline
jak dasz -webkit i flagi na sztywno to pewnie że nie ma, ja dałem emerge -av www-plugins/pipelight i wtedy portage sugerował więcej tego badziewia, wiem że zawsze można dużo wyłączyć ale tutaj akurat nie chciałem bo potem jakaś dana funkcja nie działa albo coś, zawsze można dodać --oneshot na końcu aby nie dodawać do pliku world i potem przeinstalować drugi raz program ale już z własnymi flagami na sztywno, co do ubuntu to nigdy go nie używałem na swoim prywatnym kompie, bo uważam że to najgorsze distro Linuksa najpierw było mandrake potem mandriva i potem Gentoo tyle distr używałem na swoim kompie na kompach znajomych używałem czasami Debiana, ale nie ma to jak Gentoo, Gentoo właśnie lubię za tą pełną swobodę decyzji odnośnie każdej jego części jak to kiedyś doman napisał, i praktycznie żadne distro poza Gentoo nie ma takiej bazy oprogramowania i wyboru różnych wersji danego programu jak ma Gentoo. Pozdro
Offline
makalega napisał(-a):
...
Pozdro
Od czego masz cały folder
/etc/portage/package.use/
Do czego służy taki pliczek konfiguracyjny
/etc/portage/profile/package.use.mask
W Gentoo nie ma rzeczy niemożliwych, czasem tylko trzeba wiedzieć, jak coś zrobić.
Offline
Jak najbardziej używam tych lokalizacji :) i wiem że w Gentoo nie ma rzeczy nie możliwych właśnie dlatego go używam :] Pozdro
Offline
Zakres Twojej wiedzy w danym temacie jest nieistotny, Jacek i tak Cię uświadomi. ;)
Offline
ArnVaker napisał(-a):
Zakres Twojej wiedzy w danym temacie jest nieistotny, Jacek i tak Cię uświadomi. ;)
może po mojej dacie rejestracji na forum tego nie widać, ale czytam/przeglądam to forum już od hoho lat, tak że już się przyzwyczaiłem do poprawiania każdego przez jacekalexa :P pamiętam jeszcze starą szatę graficzną taką ciemno zieloną
Pozdro
Offline
makalega napisał(-a):
pamiętam jeszcze starą szatę graficzną taką ciemno zieloną
Raczej szarą.
Możesz ją sobie ustawić w profilu jako "stary dug"
Offline
Dla mnie to taka zgniła zieleń.
Offline
Możecie do tych kolorów dopisać rodzaje lapków czy monitorów?
Będzie niezła baza sprzętu, którego lepiej nie kupować, bo producent nie potrafi jak należy matrycy skalibrować. :D
Offline
Dla mnie to wygląda na szary z lekkim odcieniem niebieskiego. Sprawdzane na telefonie LG L9 II.
Offline
Hepita napisał(-a):
Dla mnie to wygląda na szary z lekkim odcieniem niebieskiego. Sprawdzane na telefonie LG L9 II.
A to nie była szata fioletowo-pomarańczowa? :lol:
Offline
thalcave napisał(-a):
Hepita napisał(-a):
Dla mnie to wygląda na szary z lekkim odcieniem niebieskiego. Sprawdzane na telefonie LG L9 II.
A to nie była szata fioletowo-pomarańczowa? :lol:
Nawet nie widzę w ustawieniach stylu a takiej kolorystyce.
Ps. I tak najlepszy prima aprilis 2010 :)
Offline
Jacekalex napisał(-a):
Możecie do tych dopisać rodzaje monitorów?
a nie ma sprawy, ja mam
makalega@Gentoo ~ $ grep "ModelName" /etc/X11/xorg.conf ModelName "Eizo CG223W"
monitor swoje kosztował w dniu premiery, ale mimo wszystko nie żałuje ani złotówki na niego wydanej, wiedziałem że jeśli kiedyś przesiądę się na LCD to tylko na EIZO lub NECA na S-PVA lub S-IPS reszta tak zwanych "marketówek" to wypalarki oczu, bo nawet jeśli mają matryce ips czy pva to zazwyczaj jest to bardzo okrojona wersja e-ips która koło prawdziwego panelu ips nawet nie leżała, i z kalibracją monitora pod Gentoo problemów też nie było, swoją drogą co do monitorów polecam sznurek http://mva.pl/viewtopic.php?f=40&t=152 i prawda jest niestety taka że w cenie 1000zł nie kupi się dobrego monitora, a przynajmniej takiego który pod względem jakości obrazu/kolorów/kątów widzenia,
będzie wstanie rywalizować z wysokiej klasy crt, no i Eizo to chyba jedyna marka dostępna w europie, której monitory są faktycznie produkowane w Japonii, Nie Chinach czy innej Malezji, Nec przeniósł produkcje do chin i jego monitory potaniały, no ale wiadomo że teraz 99.9% elektroniki jest produkowana w chinach, znajomy ma do dzisiaj słuchawki AKG242HD made in Austria i te się trzymają cały czas, i kupił sobie jakiś czas temu drugą parę tych słuchawek ale już z tego roku produkcji, i made in china w tych nowych już lekko pękł plastik na obudowie, i tutaj idealnie sprawdza się przysłowie że kiedyś robiło się elektronikę tak, żeby starczała na całe życie, a teraz się robi tak, aby elektronika wytrzymała do wydania kolejnego modelu danego urządzenia.
Pozdro
Offline
Dobra, może ktoś ma jakiś pomysł.
Emulator Commodore 64 - app-emulation/vice
Instaluje i... nie wiem jak wystartować. Patrzyłem w distfiles, powinienem uruchamiać za pomocą polecenia "x64" - kicha, nie znaleziono polecenia. Pooglądałem jakie tam jeszcze komendy są - nic, "nie znaleziono polecenia".
Jakieś pomysły? Jak to odpalić?
Flagi USE:
app-emulation/vice-2.4.22 alsa gtk ipv6 lame nls png sdlsound threads vte zlib
Offline
Dobra. Zapomniałem się dodać do grupy "games". Wina quietemerge i braku outputa.
Ostatnio edytowany przez krasnij (2017-02-24 22:46:41)
Offline
Jest taki ciekawy program w Gentoo o nazwie genlop, oblicza on czas w jakim skompilujesz dany program lub kernel. Czy jest jakaś alternatywa tego programu dla Debiana?
Offline
time
Offline
codecs napisał(-a):
Jest taki ciekawy program w Gentoo o nazwie genlop, oblicza on czas w jakim skompilujesz dany program lub kernel. Czy jest jakaś alternatywa tego programu dla Debiana?
W Debianie zazwyczaj nie kompiluje się programów tylko instaluje z paczek.
Wszyskie informacje znajdziesz w
/var/log/apt/*
oraz:
/var/log/dpkg.log
np:
head -n 7 /var/log/apt/history.log Start-Date: 2020-10-05 02:25:08 Commandline: /usr/bin/unattended-upgrade Remove: linux-image-5.7.0-2-amd64:amd64 (5.7.10-1) Error: Sub-process /usr/bin/dpkg returned an error code (1) End-Date: 2020-10-05 02:25:10
Także genlop nie jest konieczny.
Z resztą genlop tylko czyta /var/log/emerge.log, nic więcej szczególnego nie robi.
Offline
Tak wiem, ok dzięki. Ale ten programik działa tylko tak, że trzeba go wpisać przed poleceniem make i po skończonej kompilacji poinformuje nas jaki był czas. Natomiast genlop oblicza czas kompilacji na podstawie naszego procesora jeszcze przed tym działaniem. Więc nie do końca o to mi chodziło.
Czy istnieje jakieś wewnętrzne polecenie w Linux, które wyświetli mi w jakiej technologi litograficznej zbudowany jest dany procesor? Wyświetli 7 nm lub 32 nm, wiem że są też do tego zewnętrzne programy i kilka z nich znam.
Ostatnio edytowany przez codecs (2020-12-07 22:11:23)
Offline
Chcę dostosować kernel Gentoo ściśle do sprzętu a właściwie to maszyna wirtualna, sama kompilacja i instalacja kernela to pikuś, ale szukam jakiegoś dobrego poradnika informacyjnego opisującego te wszystkie komponenty i moduły kernela, żeby wiedzieć co usunąć, co zostawić, co zmienić itp. Najlepiej po polsku w miarę możliwości, ale żeby było wszystko opisane co jaki moduł i komponent do czego służy, za co odpowiada itp. Okroiłem już trochę kernel, ale napewno można usunąć inne zbędne komponenty tylko żeby dokładnie dowiedzieć się co można co do czego służy itp.
Offline