Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2015-06-19 14:26:09

  boniek59 - Nowy użytkownik

boniek59
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2015-06-19

TPM (trusted platform module) nie działa

Witam.

Mam Lenovo Thinkpad T410i który ma zainstalowany TPM (trusted platform module). Działał jeszcze jakiś rok temu, gdy sprawdzałem z ciekawości. Teraz próbuję go uruchomić na nowo i moduł odmawia współpracy. Próbowałem go skonfigurować wg. wskazówek na kilku stronach np.:
http://blog.4zal.net/2009/06/12/kryptografia-truste … ule-i-ubuntu/

Próbowałem użyć programu np. tpm_takeownership, jednak zwracał błąd pomimo, że upewniłem się o aktywacji TPM w biosie:

Kod:

root@debian:~# tpm_takeownership
Enter owner password:
Confirm password:
Enter SRK password:
Confirm password:
Tspi_TPM_TakeOwnership failed: 0x00000008 - layer=tpm, code=0008 (8), The TPM target command has been disabled

Uruchomienie demona:

Kod:

root@debian:~# tcsd -f
TCSD TDDL ERROR: Could not find a device to open!

Upewniłem się, czy moduły są załadowane:

Kod:

root@debian:~# lsmod | grep tpm
tpm_tis                17231  0
tpm                    31511  2 tpm_tis

Na koniec sprawdziłem jeszcze co się dzieje przy starcie systemu:

Kod:

root@debian:~# dmesg | grep tpm
[    7.095694] tpm_tis 00:05: 1.2 TPM (device-id 0x0, rev-id 78)
[  331.905725] Modules linked in: bnep binfmt_misc pci_stub vboxpci(O) vboxnetadp(O) vboxnetflt(O) vboxdrv(O) nfsd auth_rpcgss oid_registry nfs_acl nfs lockd fscache sunrpc uvcvideo videobuf2_vmalloc videobuf2_memops videobuf2_core v4l2_common videodev media ecb btusb bluetooth 6lowpan_iphc intel_powerclamp coretemp joydev snd_hda_codec_hdmi kvm_intel kvm iTCO_wdt iTCO_vendor_support snd_hda_codec_conexant snd_hda_codec_generic arc4 rtl8192se rtl_pci rtlwifi mac80211 mxm_wmi i915 snd_hda_intel cfg80211 snd_hda_controller pcspkr evdev mei_me lpc_ich psmouse serio_raw snd_hda_codec drm_kms_helper mei mfd_core tpm_tis drm snd_hwdep intel_ips snd_pcm snd_timer tpm thinkpad_acpi nvram rfkill i2c_algo_bit i2c_i801 ac i2c_core battery snd video acpi_cpufreq wmi button soundcore shpchp processor fuse parport_pc
[ 1016.630885] Modules linked in: hidp bnep binfmt_misc pci_stub vboxpci(O) vboxnetadp(O) vboxnetflt(O) vboxdrv(O) nfsd auth_rpcgss oid_registry nfs_acl nfs lockd fscache sunrpc uvcvideo videobuf2_vmalloc videobuf2_memops videobuf2_core v4l2_common videodev media ecb btusb bluetooth 6lowpan_iphc intel_powerclamp coretemp joydev snd_hda_codec_hdmi kvm_intel kvm iTCO_wdt iTCO_vendor_support snd_hda_codec_conexant snd_hda_codec_generic arc4 rtl8192se rtl_pci rtlwifi mac80211 mxm_wmi i915 snd_hda_intel cfg80211 snd_hda_controller pcspkr evdev mei_me lpc_ich psmouse serio_raw snd_hda_codec drm_kms_helper mei mfd_core tpm_tis drm snd_hwdep intel_ips snd_pcm snd_timer tpm thinkpad_acpi nvram rfkill i2c_algo_bit i2c_i801 ac

Tutaj mój trop się urywa. Dodam jeszcze, że próbowałem uruchomić moduł TPM na różnych dystrybucjach (live), niestety z podobnym skutkiem. I najgorzej, że na Windows 7 mogę obsługiwać TPM bez problemu :/ Czy ktoś miał podobny problem? Czy to nie jest przypadkiem kwestia buga modułu jądra?

Trochę info o moim systemie:

Kod:

root@debian:~# uname -a
Linux debian 3.16.0-4-amd64 #1 SMPDebian 3.16.7-ckt11-1 (2015-05-24) x86_64 GNU/Linux

Kod:

root@debian:~# dpkg --print-architecture
amd64

Offline

 

#2  2015-07-03 02:42:35

  hornet - Maruda

hornet
Maruda
Zarejestrowany: 2006-12-19

Re: TPM (trusted platform module) nie działa

Rybka, albo akwarium. :) Czyli Windows, albo Linux. Zresetuj go w BIOS-ie i dopiero ponów przejęcie, powinno działać.


Jestem artystą. Tworzę rzeźbę. Rzeźbę swojego życia - dosłownie i w przenośni.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)