Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2015-04-30 13:17:55

  pimowo - Użytkownik

pimowo
Użytkownik
Zarejestrowany: 2013-02-24

Raspberry + Raspbian + modem + gnokii

Witam,

Chciałbym używać na malinie modemu ICON 225 do wysyłania i odbierania SMS-ogólnie mówiąc chciałbym sterować malinę poprzez SMS.
Gdy podłączę modem do maliny to w /dev mam ttyHS0, ttyHS1 i ttyHS2 czyli poprawnie go wykrywa.

Do obsługi używam programu gnokii
Plik konfiguracyjny wygląda tak:

Kod:

[global]
   port = /dev/ttyHS0
   model=AT
   connection = serial
[flags]

Gdy wydaje polecenia:

Kod:

gnokii --identify

lub

Kod:

gnokii --monitor

to po dość długim czasie otrzymuje odpowiedźi:

Kod:

GNOKII wersja 0.6.30
Nieudana inicjalizacja interfejsu telefonu: Przekroczony czas oczekiwania.
Koniec pracy.
Przekroczony czas oczekiwania.

Co jest nie tak?

Dodam, że wcześniej używałem ten sam modem na serwerze postawionym na PC z Debianem Whezzy i wszystko działało jak należy.

Offline

 

#2  2015-05-02 11:50:32

  lis6502 - Łowca lamerów

lis6502
Łowca lamerów
Skąd: Stalinogród
Zarejestrowany: 2008-12-04

Re: Raspberry + Raspbian + modem + gnokii

Strzelam z czachy, ale uprawnienia? User z którego poziomu odpalasz gnokii znajduje się w grupie do której należy ttyH*(dialout chyba)? Połącz się minicomem pod tego tty i spróbuj pogadać z telefonem (at ati).

Offline

 

#3  2015-05-02 12:49:46

  pimowo - Użytkownik

pimowo
Użytkownik
Zarejestrowany: 2013-02-24

Re: Raspberry + Raspbian + modem + gnokii

lis6502 napisał(-a):

Strzelam z czachy, ale uprawnienia? User z którego poziomu odpalasz gnokii znajduje się w grupie do której należy ttyH*(dialout chyba)?

Grupa to dialout tak jak mówisz. Na razie próbuję wszystko robić z root'a.

lis6502 napisał(-a):

Połącz się minicomem pod tego tty i spróbuj pogadać z telefonem (at ati).

Zainstalowałem minicom, ustawiałem port /dev/ttyHS0, /dev/ttyHS1 i /dev/ttyHS2 ale na żadnym nic nie odpowiada-nie bardzo wiem jak się tym posługiwać :(
W minicom na dole na pasku mam cały czas "offline"

Po podłączeniu modemu MF195 modem w minicom normalnie odpowiada na komendy AT. Przy tym modemie też mam "offline" ale normalnie działa.

Ostatnio edytowany przez pimowo (2015-05-02 13:33:37)

Offline

 

#4  2015-05-02 22:32:59

  lis6502 - Łowca lamerów

lis6502
Łowca lamerów
Skąd: Stalinogród
Zarejestrowany: 2008-12-04

Re: Raspberry + Raspbian + modem + gnokii

No więc już wszystko wiesz- sterownik w kernelu który tworzy/obsługuje ttyH* dla tego modelu telefonu nie działa jak powinien. Z mojego doświadczenia z modemami wynika że 'wieloportowe' urządzenia zorganizowane są tak, że na pierwszym porcie (powiedzmy ttyUSB0) przyjmują komendy i odpowiadają (rzeczone OK na AT), a 1 lub 2 to kanały którymi idzie transmisja po zestawieniu połączenia np za pomocą ATD *99#.
Chociaż, mam taki szprytny kabelek (sam se poskładałem z kabla do telefonu) na Prolific 2303 (popularny konwerter USB<->RS232) i pod gentoo po poleceniu minicom /dev/ttyUSB0 też mam offline, jednak wyjąwszy i włożywszy ustrojstwo 'zaskakuje' i mogę komunikować się z debugowanym sprzętem.
W oknie minicomu po wciśnięciu ^A Z masz listę poleceń, N z tego co pamiętam inicjalizuje modem (czyli próbuje przejść do online). Walcz, ale ja szedłbym w kierunku własnego kernela z odpowiednio nowym sterownikiem ;)
Aha, jeszcze jedno; normalną odpowiedzią na AT[enter] jest OK, ATI w zależności od sprzętu zwraca OK, IMEI. Kukmal bitte.

Ostatnio edytowany przez lis6502 (2015-05-02 22:35:09)

Offline

 

#5  2015-05-04 08:14:31

  pimowo - Użytkownik

pimowo
Użytkownik
Zarejestrowany: 2013-02-24

Re: Raspberry + Raspbian + modem + gnokii

Dziękuje za pomoc.
Dałem sobie spokój z modemem ICON 225 i wszystko zrobiłem na ZTE MF195, ale tu znów mam inny problem :(
Wszystko skonfigurowałem, wszystko działa (no prawie) jak należy. Modem działa przez jakiś czas, kilka godzin (bliżej nie określony czas) później przestaje odbierać SMS'y. Pomaga tylko wyciągnięcie i włożenie modemu. Gdy modem przestaje odbierać SMS'y włączam minicom i modem odpowiada na komendy AT. Gdzie może leżeć problem?

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)