Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2014-12-19 21:27:24

  andrewdre - Użytkownik

andrewdre
Użytkownik
Zarejestrowany: 2014-12-19

[SOLVED] NetBSD na VMware player nie działają przyciski myszy

Zainstalowałem NetBSD na VMware player i pojawił się jeden problem nie działają boczne przyciski myszy ("wstecz" i "do przodu"). Musiałem zainstalować modular xorg (bo inaczej jak dałem startx to system się zawieszał) i teraz jak próbuję uruchomić "X -configure" pojawia się błąd. Linki do logów z poleceń:
"startx": http://wklej.org/id/1562817/
"X -configure": http://wklej.org/id/1562818/
Proszę o pomoc:)

Ostatnio edytowany przez andrewdre (2015-01-02 17:58:10)

Offline

 

#2  2014-12-19 21:47:17

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: [SOLVED] NetBSD na VMware player nie działają przyciski myszy

Zainstaluj jakieś  fonty  jeszcze



a jak instalowałeś xorg?

Offline

 

#3  2014-12-19 21:49:21

  $pwd - Użytkownik

$pwd
Użytkownik
Zarejestrowany: 2013-02-07

Re: [SOLVED] NetBSD na VMware player nie działają przyciski myszy

A dbus hal?

Offline

 

#4  2014-12-19 21:54:56

  andrewdre - Użytkownik

andrewdre
Użytkownik
Zarejestrowany: 2014-12-19

Re: [SOLVED] NetBSD na VMware player nie działają przyciski myszy

Wybrałem instalacje NetBSD bez X11. Potem wg tego tutoriala: http://wiki.netbsd.org/pkgsrc/how_to_install_modular_xorg/. Właśnie to jest dziwne, bo fonty są zainstalowane (modular-xorg-fonts). Dbus i hal uruchamiają się ze startem systemu.

Ostatnio edytowany przez andrewdre (2014-12-19 21:55:42)

Offline

 

#5  2014-12-19 22:00:29

  $pwd - Użytkownik

$pwd
Użytkownik
Zarejestrowany: 2013-02-07

Re: [SOLVED] NetBSD na VMware player nie działają przyciski myszy

Zamiast kompilacji z pkgsrc wybierałeś pkgin install? tj. paczki?

Offline

 

#6  2014-12-19 22:01:29

  andrewdre - Użytkownik

andrewdre
Użytkownik
Zarejestrowany: 2014-12-19

Re: [SOLVED] NetBSD na VMware player nie działają przyciski myszy

Nie, wszystko skompilowane z pkgsrc, Xfce4 też.

Offline

 

#7  2014-12-19 22:19:29

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: [SOLVED] NetBSD na VMware player nie działają przyciski myszy

A dlaczego xorg zainstalowałeś z portów a nie z instalatora?

Offline

 

#8  2014-12-19 22:28:17

  andrewdre - Użytkownik

andrewdre
Użytkownik
Zarejestrowany: 2014-12-19

Re: [SOLVED] NetBSD na VMware player nie działają przyciski myszy

Musiałem zainstalować modular xorg, bo przy vmware player "normalny" xorg powoduje zawieszanie się systemu jak dam "startx" (ktoś tam na zagranicznym forum miał podobny problem). Zresztą próbowałem kilku kombinacji, np. X11 z instalatora, potem modular xorg z pkgsrc i efekt był taki sam.

Offline

 

#9  2014-12-19 22:29:33

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: [SOLVED] NetBSD na VMware player nie działają przyciski myszy

Jak zainstalujesz xorg z instalatora tu już xorga z pkgsrc nie musisz instalować bo jest już przecież zainstalowany. tworzysz konflikt wersji


The X.org X11 Server from the modularized source tree of
X.org X11.


Required to run:
[graphics/MesaLib] [fonts/libfontenc] [x11/libdrm] [x11/xkbcomp] [x11/Xfixes] [x11/libXau] [x11/libXfont] [x11/pixman] [x11/xkeyboard-config]

Required to build:
[pkgtools/x11-links] [x11/trapproto] [x11/compositeproto] [x11/scrnsaverproto] [x11/glproto] [x11/renderproto] [x11/bigreqsproto] [x11/xproto] [x11/xtrans] [x11/xf86vidmodeproto] [x11/xf86dgaproto] [x11/recordproto] [x11/fontsproto] [x11/xf86driproto] [x11/damageproto] [x11/evieext] [x11/inputproto] [x11/kbproto] [x11/resourceproto] [x11/videoproto] [x11/xcmiscproto] [x11/xextproto] [x11/xf86bigfontproto] [x11/xf86miscproto] [x11/xineramaproto] [x11/randrproto] [x11/dri2proto] [x11/fixesproto4] [devel/tradcpp]

A wg tego linku co podałeś to zbudowałeś:
Install xorg input device




Nie wiem czy do xorg.conf nie trzeba wstawić paru linijek do obsługi tej myszy, oprócz tego co  sam automagicznie sobie wygenerował....

Offline

 

#10  2014-12-19 22:39:50

  andrewdre - Użytkownik

andrewdre
Użytkownik
Zarejestrowany: 2014-12-19

Re: [SOLVED] NetBSD na VMware player nie działają przyciski myszy

Jak zainstaluje xorg z instalatora to przy startx system się zamraża (niezależnie czy mam xfce4 czy nie) i nie idzie nic zrobić. Dopiero gdy doinstaluje modular xorg, to startx działa. Chyba że coś przegapiłem i można z instalatora modular xorg zainstalować. Żeby była jasność: instalacja z której logi wrzuciłem jest bez X11, ze skompilowanymi z pkgsrc modular xorg i xfce4.

Install xorg input device skompilowałem.

Ostatnio edytowany przez andrewdre (2014-12-19 22:41:31)

Offline

 

#11  2014-12-19 22:43:26

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: [SOLVED] NetBSD na VMware player nie działają przyciski myszy

A czemu nie używasz paczek? W NetBSD sa paczki, więc po jaka cholerę bawić sie w gyntuu i kompilować wszystko?
Użyj jak ktoś wcześniej napomniał pkgin i zainstaluj wszystko z paczek
http://slice2.com/2013/10/10/howto-install-the-xfce … netbsd-6-1-2/



Tylko repository ustaw posd swoją wersje netbsd:


http://www.netbsd.org/docs/guide/en/chap-boot.html
5.15. Installing additional software
po czym

Kod:

pkg_add -v pkgin

i dalej jedziesz wg przepisu wyżej z instalacja xorg i xfce4

Offline

 

#12  2014-12-19 22:55:44

  andrewdre - Użytkownik

andrewdre
Użytkownik
Zarejestrowany: 2014-12-19

Re: [SOLVED] NetBSD na VMware player nie działają przyciski myszy

W jednej z kombinacji zainstalowałem xorg przy instalacji systemu. System się zamrażał przy "startx". Doinstalowałem z pkgsrc modular xorg i z pkgin xfce4. startx się uruchamiał, ale boczne przyciski myszy nie działały. W innej kombinacji instalacja bez X11 i próba instalacji xfce4 z pkgin- nieudana, bo pojawiły się błędy. W jeszcze innej xorg przy instalacji systemu, xfce4 z pkgin i system się zawieszał. Na pewno robiłem wszystko dobrze, bo na Virtualboxie nie miałem problemu z zawieszaniem się systemu.

Ostatnio edytowany przez andrewdre (2014-12-19 23:00:33)

Offline

 

#13  2014-12-19 22:59:13

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: [SOLVED] NetBSD na VMware player nie działają przyciski myszy

Coż xorg nie wykrywa dobrze myszki.  A xorg tworzy jakiś plik  konfiguracyjny w katalogu roota?

Może do pliku konfiguracyjnego trzeba dodać jakiś wpis odnośnie myszki aby te klawisze wykrywał?


A czemu nieużywasz virtualboxa?    Tam wszystko działa. Podpowiem plik obrazu vmware  możesz uruchomić w  virtualboxie. Może trzeba jedynie coś tam w konfiguracji maszyny w virtualboxie poprawić

Offline

 

#14  2014-12-19 23:06:29

  andrewdre - Użytkownik

andrewdre
Użytkownik
Zarejestrowany: 2014-12-19

Re: [SOLVED] NetBSD na VMware player nie działają przyciski myszy

No właśnie Virtualbox działa idealnie, ale wykorzystuje tylko dwa rdzenie mojego procka, a vmware cztery i nawet przy dwóch jest szybszy. Xorg tworzy plik. Mam możliwość uruchomienia "X -config /root/xorg.conf.new", ale to powoduje, że uruchamia się jedynie czarne okno i nic nie idzie z tym zrobić, system się zawiesza.


Uruchomiłem plik obrazu dysku na Virtualboxie. Jak dałem startx to pojawiły się błędy i nie dało się uruchomić (tak samo było z normalnymi instalacjami Netbsd na Virtualboxie, ale uruchamiałem "X -configure" i wszystko działało). Dałem "X -configure" i nic to nie dało pojawiły się błędy jak na VMware player.

Wrzucam jeszcze link do pliku xorg.conf.new, ktory tworzy się jak dam "X -configure" http://wklej.org/id/1562982/. Tak jak pisałem jak dam startx z jego wykorzystaniem to pojawia się okno o rozdzielczości którą mam ustawioną jednak całe czarne i tyle system się zawiesza;)

Ostatnio edytowany przez andrewdre (2014-12-20 00:22:19)

Offline

 

#15  2014-12-20 10:43:20

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: [SOLVED] NetBSD na VMware player nie działają przyciski myszy

a co masz w ~/.xinitrc


Jeśli odpalasz  obraz vmware pod virtualboxem z plikiem xorg.conf  stworzonym pod vmware to popatrz w tym swoim pliku konfiguracyjnym jaki moduł uruchamia xorg

Driver      "vmware"

tam albo musi być vesa albo jakiś sterownik virtualboxa



A tak http://wklej.dug.net.pl/4947  wygląda moj stary plik konfiguracyjny spod freebsd, który chodził na nvidia, za czasów kiedy to xorg jeszcze sam sie nie konfigurował automagicznie



andrewdre napisał(-a):

No właśnie Virtualbox działa idealnie, ale wykorzystuje tylko dwa rdzenie mojego procka, a vmware cztery i nawet przy dwóch jest szybszy.

Virtualbox -> Ustawienia (danej maszyny virtualnej) -> system -> Procesor (zakładka)
Tam sobie ustaw na 4 procesory i czas procesora na jakieś 50 - 80 %


A jaki masz port netbsd? amd64 ?

http://netbsd.org/ports/


]:>

Offline

 

#16  2014-12-20 15:15:06

  andrewdre - Użytkownik

andrewdre
Użytkownik
Zarejestrowany: 2014-12-19

Re: [SOLVED] NetBSD na VMware player nie działają przyciski myszy

Źle napisałem, ten plik do którego link wkleiłem jest tworzony przez polecenie "X -configure", ale pod VMware player. Na VMware player się zresztą skupmy, bo pod Virtualboxem nie mam żadnych problemów (instalacja robiona od początku do końca na Virtualboxie). Mam procesor intela i w Virtualboxie mogę ustawić jedynie ilość rdzeni fizycznych, czyli dwa. W ".xinitrc" mam "xfce4-session". Zainstalowałem NetBSD i386. Dzięki za dotychczasową pomoc:)

Wrzucam jeszcze log z VMware player, kiedy daje "X -config xorg.conf.new", co kończy się zmianą rozdzielczości do ustawionej przeze mnie, czarnym ekranem i zawieszeniem systemu. http://wklej.org/id/1563335/

Ostatnio edytowany przez andrewdre (2014-12-20 16:38:30)

Offline

 

#17  2014-12-20 17:09:31

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: [SOLVED] NetBSD na VMware player nie działają przyciski myszy

Spróbuj zainstalować jeszcze taki port/paczkę pod tym netbsd na vmware xf86-video-vmware

Kiedyś lubiłem vmware, aktualnie wole VB, zawsze tam były problemy z kompilacją modułów do jajka :P

Offline

 

#18  2014-12-20 17:18:42

  andrewdre - Użytkownik

andrewdre
Użytkownik
Zarejestrowany: 2014-12-19

Re: [SOLVED] NetBSD na VMware player nie działają przyciski myszy

Xf86-video-vmware mam zainstalowany (skompiliowany przy kompilacji modular xorg)

Ostatnio edytowany przez andrewdre (2014-12-20 17:19:12)

Offline

 

#19  2014-12-20 19:18:57

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: [SOLVED] NetBSD na VMware player nie działają przyciski myszy

Wiec ustaw w pliku konguracyjnym xorg sterownik/moduł  ->  zamiast vmware wpisz vesa. Na tym zawsze powinno pójść i zobacz czy odpali

Offline

 

#20  2014-12-20 21:07:06

  andrewdre - Użytkownik

andrewdre
Użytkownik
Zarejestrowany: 2014-12-19

Re: [SOLVED] NetBSD na VMware player nie działają przyciski myszy

vesa powoduje niestety błąd no screens found

Heh, ale głupotę zrobiłem... xorg.conf tworzył się z błędem. Była informacja: "to test server run 'X -config /root/xorg.conf.new'", więc tak robiłem i kończyło się zwiechą systemu. Okazuję się jednak, że jak walnąłem "xorg.conf" do "/etc/X11/", to wszystko uruchamia się bez problemu, poza jednym- nie działają boczne przyciski myszy :D W logu wcześniej była informacja "ZAxisMapping: buttons 4 and 5", a teraz jest "ZAxisMapping: buttons 4, 5, 6 and 7" (log: http://wklej.org/id/1563633/) i mimo wszystko nic to nie daje. Sorry, że tego nie sprawdziłem wcześniej i dalej proszę o pomoc:)

___


Dopiero raczkuję w Unixach... Zainstalowałem xf86-video-vesa i jak uruchomię startx z vesa jako sterownikiem, to ekran robi się czarny i system się zamraża (dokładnie tak samo jak przy xorg nie modularnym).

Ostatnio edytowany przez andrewdre (2014-12-20 22:28:10)

Offline

 

#21  2014-12-23 17:03:55

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: [SOLVED] NetBSD na VMware player nie działają przyciski myszy

Jeszcze taka rzecz mi przychodzi na myśl -> vmware tools   http://pkgsrc.se/sysutils/open-vm-tools
do instalacji

Offline

 

#22  2014-12-30 20:39:24

  andrewdre - Użytkownik

andrewdre
Użytkownik
Zarejestrowany: 2014-12-19

Re: [SOLVED] NetBSD na VMware player nie działają przyciski myszy

Sorry, że teraz odpisuję dopiero, ale święta były i po prostu już miałem dość tej "zabawy" z NetBSD. Instalacja vmware tools nie pomogła, ale zadziałało coś innego. Skorzystałem z tego tematu. Dodałem do pliku .vmx następujące linijki:

Kod:

usb.generic.allowHID = "TRUE"
mouse.vusb.enable = "TRUE"
mouse.vusb.useBasicMouse = "FALSE"

Potem dałem dla myszy:

Kod:

Connect (Disconnect from host)

i otrzymałem komunikat

Kod:

Cannot connect "Cypress Input Device" to this virtual machine. The host requires this device for input.

Dodałem do pliku .vmx

Kod:

usb.generic.allowLastHID = "TRUE"

, potem kliknąłem

Kod:

Connect (Disconnect from host)

dla myszy i przyciski "wstecz" oraz "do przodu" zaczęły działać. Pojawił się jednak problem: mysz działa tylko w Vmplayer, a poza jego obszarem już nie. Żeby działała w systemie gospodarza muszę dać

Kod:

Disconnect (Connect to host)

.
No i coż zależy mi by mysz działała w systemie gospodarza jak i gościa oraz by działały przyciski "wstecz" i "do przodu". Da się to jakoś pogodzić?

Edit:
Udało mi się wreszcie, to rozwiązać:) Sposób może nie jest prawidłowy, ale najważniejsze że działa. Doinstalowałem sterowniki myszy "xf86-input-vmmouse" i w pliku xorg.conf dałem jako driver "vmmouse" zamiast "mouse". Potem skorzystałem z tego tematu. Stworzyłem w AutoIt skrypt, który potem skompilowałem do pliku exe. Oto skrypt:

Kod:

#include <Misc.au3>

$dll = DllOpen("user32.dll")

Opt("WinTitleMatchMode", 2)
Opt("TrayIconHide", 1)
$vm = WinWait("NetBSD1")

While True
    If WinActive($vm) Then
        If _IsPressed("06", $dll) Then
            Send("{AltDown}{Right}")
            While _IsPressed("06", $dll)
                Sleep(1)
            WEnd
            Send("{AltUp}")
        ElseIf _IsPressed("05", $dll) Then
            Send("{AltDown}{Left}")
            While _IsPressed("05", $dll)
                Sleep(1)
            WEnd
            Send("{AltUp}")
        EndIf
    ElseIf _IsPressed("05", $dll) And _IsPressed("06", $dll) Then
        If MsgBox(1 + 262144, "Exit", "Do you really want to exit...?") == 1 Then ExitLoop
    EndIf
    Sleep(1)
WEnd

DllClose($dll)

Odpalenie stworzonego pliku exe i sterownik "xf86-input-vmmouse" powodują, że przyciski myszy działają:) Dodatkowo nie muszę wciskać ctrl+alt by przejść do systemu gospodarza- wystarczy że wyjdę poza obszar vmware player:) Yampress dziękuję za pomoc i poświęcony czas:)

Ostatnio edytowany przez andrewdre (2015-01-02 17:56:21)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)