Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!
Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.
Czy jest możliwość instalacji debiana ze źródeł?Jeżeli tak to czy jest trudna i jak to zrobić po kolei?Jeżeli jest gdzieś to opisane to mile widziany byłby jakiś link
Offline
http://lists.debian.org/debian-devel/2006/04/msg00633.html
Tu cos jest na ten temat. Szczegółów nie znam.
Offline
Też tutaj zajrzyj:
http://people.debian.org/~jgoerzen/dfs/html/
http://people.debian.org/~jgoerzen/dfs/
tez nie posiadam wiedzy na ten temat, może usiąde kiedys jak bedee miał wiecej czasu.
Edit.
Jeszcze tutaj : http://www.republika.pl/loz/lfs/index.html
Offline
W 7thguard jest tłumaczenie Debian Weekly News
Debian ze źródeł. John Goerzen poinformował o dostępności nowego wydania Debian From Scratch CD. Posiadając takie CD możliwe jest zainstalowanie systemu Debian w sposób znany z Gentoo, czyli kompilując programy przed ich zainstalowaniem. Płyta oferuje także w pełni funkcjonalny system ratunkowy z mnóstwem narzędzi administracyjnych do obsługi systemów plików, tworzenia kopii zapasowych, naprawy systemu itp.
****
Czyli jest możliwe.
Offline
Jest tez takie narzedzie jak: apt-build
Offline
Niektorzy apt-builda uzywaja jako jedynego narzedzia do oblsugi pakietow - choc jak sie temu kiedys przyjrzalem to uwazam, ze mozliwosci optymalizacji nie sa zbyt wysokie i moim zdaniem gra nie jest warta swieczki. Lepiej zainstalowac gentoo - wtedy na pewno bedzie dzialalo tak, jak sobie tego zyczysz.
Offline
Kiedys chciałem sobie przyspieszyc firefoxa i uzylem apt-builda. Zapuscilem kompilacje firefoxa i paru bibliotek z nim zwiaznymi, wrócilem po paru godzinach a to sie jeszcze kompilowało, wtedy zrezygnowalem.
Offline
wrócilem po paru godzinach a to sie jeszcze kompilowało
Tak jak napisalem: ciezko tu o dobra optymalizacje zarowno kodu wynikowego jak i czasu kompilacji. Skoro caly system, wszystkie biblioteki i gcc uzywane do kompilacji sa na i386, praktycznie bez jakiejkolwiek optymalizacji. To ani czas kompilacji nie bedzie krotki, ani pozniejsze dzialanie programu nie bedzie szybsze. Na zbudowanym od zera, z dobra optymalizacja systemie, w szybkosci gcc naprawde odczuwa sie roznice.
Warto w zasadzie nadmienic, ze istnieje waska grupa pakietow, ktore warto optymalizowac nawet jesli beda pracowac w srodowisku i386: biblioteki fftw, atlas, lapack i inne sluzace do obliczen numerycznych. Te wykorzystujace fortrana sa wyraznie szybsze, natomiast co do numerycznych bibliotek pythona, ktorych tez jest sporo, to nie wiem.
Offline
Albo chociaż całą płytka instalacyjną skompilować na debianie i wtedy ją wypalić i zainstalować?Poszło by łatwiej czy też do bani?Bo słyszałem że gento to nieźle zapier... co szybkości działania.No i dlatego też chciałem sprawdzić debiana czy będzie jakaś różnica po takiej instalacji.
Offline
Da się porobic pakiety pod własnego kompa. A gcc 4.0 nie kompiluje już pod i386 tylko od i486. W pakietach w /debian/rules wywalamy przy configure --arch - host. W .bashrc ustawiamy własne flagi i wtedy pakiet kompilowany jest pod to, co jest w .bashrc nie zaś pod i386.
Offline
Można jeszcze ustawić apt-builda z odpowiednimi flagami, ale to jest sztuka dla sztuki. Stracisz kilkadziesiąt godzin a zysk ledwie zauważalny. Jeżeli chcesz wycisnąć ze sprzętu full to spróbuj lfs'a.
Offline
LFS dla niektorych moze byc ciezki ;-) Mi dzial dobrze ale i tak siedze na gentoo, upierdliwe w konfiguracji jest ale jak sie juz zrobi to cieszyc jest sie z czego ;)
Offline
Moim zdaniem nie ma lepszego przepisu na naukę "czystego" linuksa niż stawianie LFS'a krok po kroku. :)
Offline
mógłby ktoś napisać jak się wziąć za kompilacje płyty z debianem?
Offline