Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2014-01-14 22:53:44

  dhg - Amiga User

dhg
Amiga User
Skąd: podlasie / bielsk-podlaski
Zarejestrowany: 2010-09-24

Terminal Relisys RWT205Li 250M i debian jako ruter + nas

Witam.

Od dłuższego czasy nosiłem się z tym zamiarem i w końcu zakupiłem terminal wymieniony w temacie.


Parametry:

Kod:

Procesor: Pentium 250Mhz
Pamięć: 64MB RAM (slot SD RAM) - wymienie na 256mb
Dysk: 32MB Flash (cf) - zmiana na 512mb, Slot ATA 40 Pin (dołoże 2 dyski ata po 120GB każdy
Porty: Slot PCI, PCMCIA, 2x usb, vga, rs232, lan, lpt
Dźwięk: Zintegrowany
Zasilacz: Wbudowany
Napędy: brak, komputer beznapędowy.

Wybór padł na ten , a nie inny terminal ze względu na sloty pci i pcmcia no i oczywiście ATA na dyski 3.5''
Terminal ma mi służyć przede wszystkim do dzielenia sieci w domu, ale o tym później.

/* w tym momencie zaczynam zadawać irytujące pytania ;) */

Część pierwsza:
System:

Pomijając wydajność terminala, chce zainstalować na nim stabilnego debiana 7, oczywiście żadnego X11.
W jaki sposób powinienem przygotować system? Nie chciałbym tworzyć partycji swap - zniszczyła by mi CF w krótkim czasie.
Jaki system plików powinienem utworzyć na karcie żeby jak najmniej skrócić jej żywotność?

Część druga:
Terminal jako ruter
Ok, tu sprawa się nieco komplikuje
Połączenie z siecią to modem ZTE MF821, karta z iPlusa (ten kawałek ogarniam, usb-modeswich i wvdial itp, po połączeniu widoczne jako ppp0)
Karta wifi to Edimax EW-7108PCg mogąca działać jako AP (będę jeszcze kopać w dokumentacji żeby obadać jak wymusić ten AP), ale do rzeczy.
W jaki sposób mam udostępnić sieć z ppp0 na wlan? Artykuł o udostępnianiu już czytałem i zapewne będę do niego wracał jeszcze nie raz.
Do zarządzania systemem chce wykorzystać eth0 - tak aby nie było możliwości ingerencji w system z poziomu wifi

Część trzecia i ostatnia:
Terminal jako nas.
Tu oczywiście samba. Prosił bym tylko o wskazówki dotyczące zarządzania serwerem plików - czy webmin to odpowiednie do tego narzędzie?

Z chęcią poznam wasze zdanie na wyżej wymienione tematy. Prosił bym też o zweryfikowanie czy moje założenie jest słuszne i da się wykorzystać ten terminal tak jak to przedstawiłem


Tylko amigowiec potrafi generować fractale w czasie rzeczywistym używając do obliczeń wyłącznie żołądka

http://th06.deviantart.net/fs8/200H/i/2005/353/1/a/Fluxbox_User___User_Bar_by_The_pGo.jpg

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)