Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2014-01-09 17:32:24

  rj46 - Użytkownik

rj46
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-06-28

Własny serwer dns, czy jest taka koniecznosc ?

Witajcie,

chciałem zapytać czy jest sens stawiania własnego serweru DNS ? Do tej pory mój serverek był wykorzystywany do hostowania kliku prostych stron, i jakies jednej wiekszej dla grupy osob w jakiś tam sposób związanych z IT.
Domeny były podpięte do freedns42.pl, trochę z lenistwa ;p wszystko działa świetnie, ale powoli chciałbym go trochę skonfigurować od początku, aby to nie był już na "byle jak", aby tylko chodził, ale chciałbym jakoś o niego zadbać.
No i pierwsze co tak mnie trochę 'gryzło' był ten zewnętrzny serwer dns, pomyślałem, że główny DNS postawilbym na serverze a na freedns42 trzymał zapasowy, teraz tylko pytanie, czy warto się bawić w to ?
Przy okazji chciałbym włączyć usługę dnssec.

Dzięki

Offline

 

#2  2014-01-09 18:39:04

  Yampress - Imperator

Yampress
Imperator
Zarejestrowany: 2007-10-18

Re: Własny serwer dns, czy jest taka koniecznosc ?

Skoro sobie radzisz bez DNS to po co  stawiać to co potem będziesz musiał utrzymywać/ opiekować się tym....
Ile masz tych  kont/stron?

Offline

 

#3  2014-01-09 18:51:39

  rj46 - Użytkownik

rj46
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-06-28

Re: Własny serwer dns, czy jest taka koniecznosc ?

Ten pomysł wziął się stąd, że miło by mieć zapasowy serwer, a ze mam możliwość postawienia serwera DNS, to o tym pomyslałem.

Offline

 

#4  2014-01-12 09:47:19

  lis6502 - Łowca lamerów

lis6502
Łowca lamerów
Skąd: Stalinogród
Zarejestrowany: 2008-12-04

Re: Własny serwer dns, czy jest taka koniecznosc ?

A ja polecam. Chociażby miał tylko cache'ować zapytania do 'dużych' DNSów. Do niego dodać można prosty adblock, ustawiasz później taki swój DNS jako primary w biurkowym komputerze, na telefonie et voila, ad-free net :D. Poza tym warto jest się uczyć nowych rzeczy, nie wiadomo kiedy Ci się to przyda.
Kiedyś, gdy używałem Debiana pełną gębą, a mój PC robił za router, właśnie tak to miałem pokonfigurowane. Speedup był znaczny, szczególnie przy moim cienkim necie.

Ostatnio edytowany przez lis6502 (2014-01-12 09:48:14)

Offline

 

#5  2014-01-12 10:50:41

  chmuri - [=Centos=]

chmuri
[=Centos=]
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-11-25
Serwis

Re: Własny serwer dns, czy jest taka koniecznosc ?

Ja osobiście nie należę do tych geeków którzy mają milion zapasowych dnsów. Wszystkie moje serwery dnsy co mam na stronach są zrobione raz a porządnie i nie ma sensu się bawić i zrobić dns10. skoro nie prowadzić pro hositngu i  nie jesteś bankiem;)


http://wiki.centos.org/ArtWork/Brand?action=AttachFile&do=get&target=centos-logo-light.png

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)