Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2013-11-14 11:11:27

  as-max - Użytkownik

as-max
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-01-23

munin - nie startuje przy starcie systemu

Zainstalowałem wczoraj i skonfigurowałem jako-tako munin'a
Niestety w dniu dzisiejszym zauważyłem, że wykresów nie ma. Jak się okazało munin-node nie wystartował a w logach mam coś takiego:

Kod:

2013/11/14-07:00:34 Munin::Node::Server (type Net::Server::Fork) starting! pid(2563)
Binding to TCP port 4949 on host 127.0.0.1 with IPv4
2013/11/14-07:00:34 Can't connect to TCP port 4949 on 127.0.0.1 [Cannot assign requested address]
  at line 67 in file /usr/share/perl5/Net/Server/Proto/TCP.pm
2013/11/14-07:00:34 Server closing!
shutdown() on closed socket GEN0 at /usr/lib/perl/5.14/IO/Socket.pm line 294.

po wpisaniu:

Kod:

/etc/init.d/munin-node restart

wykresy zaczęły się oczywiście pojawiać
Dodam, że system sam się wyłącza na noc, by rano o 7:00 był budzony przez router poleceniem:

Kod:

ether-wake -i eth0 "mac komputera"

Ponadto idres IP w komputerze mam ręcznie ustawiony na statyczny.
Znalazłem też coś takiego dla munin-node: Nr ID rodzica: init [2]
Czy dobrze myślę, że ten munin-node próbuje się za wcześnie uruchomić nim wstanie interfejs sieciowy? A jeśli tak, to jak to naprawić?

Offline

 

#2  2013-11-14 11:32:12

  ba10 - Członek DUG

ba10
Członek DUG
Skąd: jesteś ?
Zarejestrowany: 2006-03-07
Serwis

Re: munin - nie startuje przy starcie systemu

as-max napisał(-a):

Czy dobrze myślę, że ten munin-node próbuje się za wcześnie uruchomić nim wstanie interfejs sieciowy? A jeśli tak, to jak to naprawić?

http://dug.net.pl/tekst/157/jak_umiescic_swoj_skryp … startowych__/
W /etc/rcS.d zobacz z którym numerkiem startuje networking i dodaj z wyższym. Za każdy poziom startu sa odpowiedzialne katalogi /etc/rc0.d , /etc/rc1.d, /etc/rc2.d i tak dalej. Katalog /etc/rc0.d i /etc/rc6.d są odpowiedzialne za zatrzymanie i przeładowanie systemu.

Ostatnio edytowany przez ba10 (2013-11-14 11:40:50)


"Jeżeli chcesz się nauczyć Linuksa, to pierwsze co musisz zrobić to odrzucić wszelkie przyzwyczajenia wyniesione z poprzedniego systemu. Twoja wiedza jest o tyle zgubna, że daje Ci poczucie że coś jednak wiesz — jednak w kontekście Linuksa prawdopodobnie nie wiesz jeszcze nic." Minio
Mój Blog, a później Tańczymy ;)

Offline

 

#3  2013-11-14 21:44:53

  as-max - Użytkownik

as-max
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-01-23

Re: munin - nie startuje przy starcie systemu

Wg tego opisu powinien startować. W pliku /etc/rc2.d/S01minin-node jest coś takiego:

Kod:

# Required-Start:    $network $named $local_fs $remote_fs
# Required-Stop:     $network $named $local_fs $remote_fs

Rozumiem, że aby wystartował potrzebny jest podniesiony interfejs sieciowy.
Wg mnie chyba jest ok a jednak nie startuje.

Offline

 

#4  2013-11-15 09:07:10

  ba10 - Członek DUG

ba10
Członek DUG
Skąd: jesteś ?
Zarejestrowany: 2006-03-07
Serwis

Re: munin - nie startuje przy starcie systemu

No to inaczej, bo według mnie także zapis jest ok. Wejdź ( zalogowany na root ) do katalogu /etc/init.d i zrób sobie kopie pliku munin-node ( jak się domyślam to będzie nasz skrypt startowy, skopiuj go sobie np. do katalogu domowego ). Następnie usuniemy skrypt by nie startował poleceniem :

Kod:

update-rc.d -f munin-node remove

Po tej czynności możesz dla pewności sprawdzić w katalogach /etc/rc_liczba_startu.d czy widnieje plik startowy. Nie powinno go tam być. Następnie edytujemy plik /etc/init.d/munin-node i wymazujemy to :

Kod:

# Required-Start:    $network $named $local_fs $remote_fs
# Required-Stop:     $network $named $local_fs $remote_fs

a wstawiamy to :

Kod:

# Required-Start:    $ALL
# Required-Stop:     $ALL

Dodajemy teraz skrypt startowy poprzez polecenie :

Kod:

insserv munin-node

Znowu możesz sprawdzić w katalogach /etc/rc_liczba_startu.d czy widnieje plik startowy i powinien mieć przy S jakiś większy numerek niż obecnie (S01minin-node).
Reboot i sprawdzasz czy to podziałało. Skrypt startowy munin powinien się później odpalić niż skrypt startujący sieć.


"Jeżeli chcesz się nauczyć Linuksa, to pierwsze co musisz zrobić to odrzucić wszelkie przyzwyczajenia wyniesione z poprzedniego systemu. Twoja wiedza jest o tyle zgubna, że daje Ci poczucie że coś jednak wiesz — jednak w kontekście Linuksa prawdopodobnie nie wiesz jeszcze nic." Minio
Mój Blog, a później Tańczymy ;)

Offline

 

#5  2013-11-15 10:43:27

  as-max - Użytkownik

as-max
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-01-23

Re: munin - nie startuje przy starcie systemu

Wg tego poradnika z podesłanego linka dałem:

Kod:

# Required-Start:    $remote_fs $syslog
# Required-Stop:     $remote_fs $syslog

następnie

Kod:

update-rc.d munin-node defaults

minin-node ma teraz inny numerek: S03munin-node a po restarcie wstaje bez problemu. Dziękuję za pomoc.
Jeszcze jedno pytanie zauważyłem, że poprzednio w skrypcie startowym munin'a był w sekcji Required-Start wpis $network a w skryptach mam networking. Czy to również mogło być przyczyną?

Offline

 

#6  2013-11-15 14:10:56

  ba10 - Członek DUG

ba10
Członek DUG
Skąd: jesteś ?
Zarejestrowany: 2006-03-07
Serwis

Re: munin - nie startuje przy starcie systemu

Musze poprawić poradnik bo jest tam kilka nieścisłości. $ALL daje skryptowi start po wszystkich usługach. Te wszystkie $network $named $local_fs $remote_fs czyli te z $ są to grupy usług pod dana nazwą, startujące w jakiejś tam kolejności i zawarte w pliku konfiguracyjnym /etc/insserv.conf.  I tak na przykład $network zawiera grupę usług gdzie znajduje się usługa networking. Każda usługa ma skrypt startujący zamieszczony w /etc/init.d i te skrypty uruchamiają dana usługę. Mam nadzieje, że zbyt nie zakręciłem mojego tłumaczenia :)
Start danego skryptu można rozwiązać na kilka sposobów, ten tutaj to jest jeden z nich.

Ostatnio edytowany przez ba10 (2013-11-15 14:18:35)


"Jeżeli chcesz się nauczyć Linuksa, to pierwsze co musisz zrobić to odrzucić wszelkie przyzwyczajenia wyniesione z poprzedniego systemu. Twoja wiedza jest o tyle zgubna, że daje Ci poczucie że coś jednak wiesz — jednak w kontekście Linuksa prawdopodobnie nie wiesz jeszcze nic." Minio
Mój Blog, a później Tańczymy ;)

Offline

 

#7  2013-11-15 20:12:08

  as-max - Użytkownik

as-max
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-01-23

Re: munin - nie startuje przy starcie systemu

ba10 napisał(-a):

Musze poprawić poradnik bo jest tam kilka nieścisłości.

No to życzę chęci, bo poradnik dla takich początkujących by się przydał. Zwłaszcza, że z tymi skryptami startowymi jest trochę zagmatwania pomieszaniem :)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)