Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!
Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.
Witam
chcę zmienić swój serwer bo teraz stoi na debianie, uruchomione usługi to: mini dlna, samba.
komp pod to za mocny bo: intel core i5 chłodzony wodą, grafika gf 9800 chłodzona wodą 2 dyski po 2T i 2 dyski po 0,5T. taki komp miałem i na razie go wykorzystuję, ale zastanawiam się nad 3 rozwiązaniami.
Wymagania:
udostępnianie filmów, zdjęć i muzyki w sieci domowej dla systemów: linux windows i android oraz dla HTPC na openelec.
magazyn plików, sterowników.
przewidywany ruch to tylko dla 2-3 użytkowników, teraz radzi sobie to bardzo dobrze.
***zależy mi na ograniczeniu poboru prądu***
rozwiązania:
1. NAS - czyli gotowa skrzynka na 2 dyski - wystarczy - ok 400PLN
2. słabszy komputer (procesor+płyta+w miarę cichy zasilacz) i postawić na nim FreeNas (z tym oprogramowaniem nie miałem wiele do czynienia)
3. słabszy komputer jak wyżej ale postawić debiana czyli to co mam teraz ale mniej prądożerne.( na pewno muszę zmienić płytę na taką z kartą graf lub dołożyć małą kartę grafiki), jak wygląda sprawa poboru przy takim sprzęcie kiedy pracuje na 5% mocy.
zaletą roziązań 2i3 jest to że nie ogranicza mnie miejsce dyskowe bo obudowa mieści ich 6, minusem pobór prądu, ale mogę się mylić bo jak pracuje na 5% mocy to może mało pobiera - nie mam jak tego zmierzyć.
Jak zachowują się dyski w każdym z tych rozwiązań jeśli chodzi o prądożerność w warunkach kiedy się z nich nie korzysta.
Może możecie polecić jakiś sprzet pod to rozwiązanie, zastanawiałem się nawet nad płytą ze zintegrowanym procesorem np: Asus e350,
pozdrawiam
zientas
Offline
Raspberry Pi lub podobne nie da rady?
Offline
@azhag: Malinka może sobie nie poradzić ze strumieniowaniem video. 100Mb/s + dysk zapięty po USB to raczej słabo jak na wideo w FullHD
@zientas: Mały gotowy NAS jest fajny, ale może być ubogi w funkcjonalności. Moim skromnym zdaniem najlepiej wypadałoby zebrać jakiegoś energooszczędnego Atoma, wcisnąć mały pasywnie chłodzony zasilacz, mała płytę główną typu Mini-ITX, zapakować do niej trochę pamięci (1GB powinien dać radę spokojnie, może być nawet mniej), grafiki takowy NAS nie potrzebuje, tyle tylko żeby dawał obraz w 640x480 na monitor w celu instalacji i diagnostyki ;)
Taki mini-ITX powinien mieć spokojnie z 4 złącza SATA do których możesz pozapinać dyski. Instalujesz sobie OpenMediaVault (distro NASowe bazujące na Debianie, bardzo mało wymagające o świetnym webowym panelu zarządzającym) i jazda. Do tego wyklikujesz potrzebne pluginy z panelu.
FreeNAS ma dwie zasadnicze wady (pomijając fakt że to BSD [ uprasza się kolegę Yampress'a o powstrzymanie się od przemocy z racji tego małego żarciku ]): Potrafi być wybredny co do sprzętu oraz używa ZFS, który jest owszem doskonałym systemem plików, ale lubi pamięć.
FreeNAS® with ZFS typically requires a minimum of 8 GB of RAM in order to provide good performance and stability.
http://doc.freenas.org/index.php/Hardware_Recommendations#RAM
Do tego jest to rozwiązanie w pełni elastyczne, bo możesz potem na tej maszynie stawiać wszystko to co na normalnym Debianie. Poustawiać sobie np. wyłączanie dysków przy nieaktywności and stuff, postawić serwer WWW, wsio wsio.
Ostatnio edytowany przez enether (2013-11-08 13:31:05)
Offline
Tak jak pisze enether, do tego typu rzeczy dobre są właśnie płyty mini-ITX z jakimś zintegrowanym Atomem (mało prądu pobierają), tylko najlepiej szukaj, aby karta sieciowa była 1Gb a nie 100Mb. Do tego trochę ramu i podpiąć dyski i powinno być ok.
Offline
myślałem o płycie z amd na pokładzie, tam procek chłodzony jest pasywnie, przynajmniej w modelu asus'a: ASUS E35M1-M E-350 HDMI HD6310 AM3+ DDR3
ale zasilacze chłodzone pasywnie to już wydatek 600 pln.
Malinka tak, ale ona nie ma możliwości podłączenia dysków sposób zapewniający szybkość działania.
Jeden dysk to mało więc najlepiej 2 lub 3 a to trzeba zrobić po hubie, więc nie wiem jak z szybkością ( ale enerooszczędność jest i cisza)
zientas
Offline
z mojej strony bym powiedzial, że mimo wszystko wolał by zapiąć jakiegoś zwykłego celeronka niż atoma. Raz, że większy wybór w płytach, minus to troche większa buda ale można sie pokusić o pasywne chłodzenie wrzucając do budy tylko jakiś 120mm wentylator, a w razie potrzeby łatwo go rozbudować tworząc z niego kombajn który cały ten bajzel uciągnie.
Offline
choć minęło kilka miesięcy to jeszcze server nie stoi, sciągnołem sobie OpenMediaVault, chciałem zainstalować to na pen drive, ale po nagraniu obrazu na płytę uruchamia się do pierwszego napisu i stoi, zarówno wersja 32 jak i 64 bit.
jeszcze mam pytanie co do instalacji na penie, jak się zabezpieczyć przed jego padnięciem, z dysków raid więc są zabezpieczone a pen?
będą się na nim instalowały też aktualizacje, jakiś obraz tego pena robić raz na jakiś czas, chyba to trzeba na wyłączonej maszynie?
zientas
Offline
Proponuję instalację OMV z debiana https://wiki.debian.org/InstallOpenMediaVaultOnDebian masz większą kontrolę nad instalacją
Zabezpieczenie się przed padem pena?! Dla spokoju dajesz /tmp /var/log w ramdysk, jak się upierasz robisz kopie na innym, ewentualne pociągniecie aktualizacji to nie problem.
PS. RAID to nie panaceum na wszystko...
Offline
wiem że nie panaceum na wszystko ale na moje założenia tak, czyli:
zapewniam działanie serwera i po części danych.
na tym samym kompie będzie jeszcze jeden dysk nie wpięty w raid do robienia backupów.
to zapewnia nieprzerwalną pracę serwera oraz bezpieczeństwo danych bo będzie ich backup.
zaczołem czytać to co podałeś i zastanawiam się czy nie postawić raida podczas instalacji systemu, wtedy i system będzie działał nieprzerwalnie.
ale wiem że postawienie raida w ten sposób nie jest proste.
jeszcze duuużo czytania mi zostało.
Offline