Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2013-08-19 10:53:40

  redelek - Członek DUG

redelek
Członek DUG
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2008-07-17

włam na serwer apache2

Hej hej,
Koledze włamali się na serwer www, podmienili 12 stron , został usunięty plik index.php, a wstawili index.html.
Przeglądamy logi i szukamy zmian w systemie. Niestety nic nie widać, czy macie pomysł czego szukać w logach apache2 wskazującego na włamanie ?
Musimy powiedzieć programistom którędy weszli i co muszą ewentualnie poprawić

Dzięki za informację

Redelek


Pozdrawiam
Redelek
--------------------------------------------------------
Polecam hosting ViPower https://vipower.pl/panel/aff.php?aff=208, TikTalik https://tiktalik.com/pl/

Offline

 

#2  2013-08-19 13:28:53

  hello_world - Członek DUG

hello_world
Członek DUG
Skąd: Rymanów Zdrój
Zarejestrowany: 2010-06-03
Serwis

Re: włam na serwer apache2

Zapytania na apache
Zobacz jakie usługi masz na zewnatrz wystawione i sprawdzaj logi tych usług

Offline

 

#3  2013-08-19 16:44:09

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: włam na serwer apache2

A Apache miał prawo zapisu w folderach z wyświetlanymi plikami?
Może dzięki "superbezpiecznemu" SUEXEC?
Może z poziomu php można było maszkecić w plikach strony?

Czy może ktoś znalazł sposób, żeby wbić przez podatność Apacha, korzystając z faktu, że główny proces chodzi z uprawnieniami roota?

Najpierw zobacz, jak w ogóle doszło do tego włamania, i czy na pewno wbili się przez Apacha, czy może np przez Proftpd, który też co chwila ma jakieś hardcorowe dziury, i jest podatny na siłowe łamanie hasła.
Czy może masz tam zainstalowanego np backdoora ssh.

Jak natomiast nie piszesz ani słowa, o konfiguracji, i nawet nie wiadomo, jak mogło dojść do włamania, to idź z tym do wróżki, żeby sprawdziła w szklanej kuli, co się naprawdę stało. :D

To by było na tyle
;-)

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2013-08-19 16:45:22)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#4  2013-08-21 17:57:39

  redelek - Członek DUG

redelek
Członek DUG
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2008-07-17

Re: włam na serwer apache2

Foldery mają dobrze nadane uprawnienie, programiści używają JOOMLA takiego CMS i oni tym zarządzają. FTP nie ma na tej maszynie. Do serwera tylko za pomocą kluczy ssh można się zalogować. Sprawdziłem logi apache i nic nie widzę dziwnego , a raczej nie wiem jak to włamanie powinno ewentualnie wyglądać. w auth też są konta tylko odpowiednie nic nowego , w grupach i passwd też nic mi nie dopisali. w cron i innych usługach nie mam wpisów więc wydaje mi się ,że przez joomla weszli. Niestety nie dbają o aktualizacje cms-a bo mają wersję 1.4 a z tego co widziałem to już jest 2.5. Atak polegał na podmianie pliku index.php na ich index.html z odpowiednimi rysunkami i wpisami. Dlatego was się chciałem podpytać co jeszcze sprawdzić. Obecnie klucze zmieniłem i hasła,


Pozdrawiam
Redelek
--------------------------------------------------------
Polecam hosting ViPower https://vipower.pl/panel/aff.php?aff=208, TikTalik https://tiktalik.com/pl/

Offline

 

#5  2013-08-21 18:41:38

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: włam na serwer apache2

Ja radziłbym 2 vhosty na tą Joomlę.
Jeden do strony publicznej - user apapche, grupa apache, całe jego uprawnienia, to rx na folderach, z wyjątkiem /tmp i /cache.
Drugi vhost - suexec owner, logowanie http-auth, ssl, (można też zrobić logownanie certyfikatem ssl p12), backend administracyjny, ten miałby prawo zapisu w folderach Joomli, powinien móc dodawać obrazki, aktualizować moduły, itp.

Do tego np FW:

Kod:

iptables -A INPUT -p tcp --dport 80 {inne opcje} -j ACCEPT
iptables - I OUTPUT -m owner --uid-owner apache -m conntrack --ctstate INVALID,NEW  -j REJECT

Spróbuj obciąć możliwości Apacha na FW mniej więcej tak.
Odpadnie Ci wtedy ryzyko, że Twoja Joomla będzie się sama łączyć z netem w celach, o których nie masz pojęcia.

I jeszcze jedno:
Joomla, część publiczna, powinna mieć prawo tylko do SELECT do niezbędnych tabel, na serwerze Mysql, ewentualnie, jak jest jakiś licznik, czy dodawanie komentarzy, to INSERT i UPDATE do jakieś tabeli, w każdym razie minimalne uprawnienia do bazy na serwerze Mysql.
W ten sposób ograniczysz do minimum ryzyko SQL-injection (w Joomli takich dziur masz zawsze kilka).

Wtedy backend administracyjny musiałby mieć innego użytkownika do bazy danych, z wyższymi uprawnieniami, niż absolutne minimum.
W Joomli jest to dosyć trudne, ale wykonalne.
Programiści powinni sobie poradzić :D

Jeśli do tego wyłączysz w php niepotrzebne funkcje, możesz wyłączyć też upload plików na vhoście publicznym, i zostanie bardzo niewiele możliwości na hakowanie tej Joomli.

W każdym razie z takimi dziurawymi rzeczami, jak Joomla, trzeba nieźle pokombinować, najlepiej z nieszablonowymi rozwiązaniami.

Pozdro
;-)

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2013-08-21 18:49:22)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#6  2013-08-21 23:08:52

  hello_world - Członek DUG

hello_world
Członek DUG
Skąd: Rymanów Zdrój
Zarejestrowany: 2010-06-03
Serwis

Re: włam na serwer apache2

Trzeba ją po prostu aktualizować. Niestety wsparcie bezpieczenstwa to już jest tylko do wersji 2.5 i 3

Offline

 

#7  2013-08-22 00:21:18

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: włam na serwer apache2

Wsparcie dla Joomli można sobie w buty wsadzić.
Jak ktoś chce, to w 15 minut znajdzie podatność na atak XSS lub SQL-Injection, jak nie w samym silniku, to w którymś z tysięcy rozszerzeń.

jeśli to Apache, to ma mod_security, którym można zatrzymać setki różnych ataków na serwisy www.
W Nginxie i Lighttpd to samo można uzyskać regexami, choć oczywiście nie ma tam możliwości automatycznego dekodowania zapytań ukrytych np w base64 czy rot13 (a może jest, a ja po prostu jestem ślepy?).

Z innych kwestii, na ile pozwoli administrator, tyle może zdziałać włamywacz.
Dlatego, jak się starannie zaprojektuje konfiguracje serwera, zgodnie z zasadami sztuki, ale zarazem wprowadzając trochę własnych, sprawdzonych pomysłów, wielkiego strachu ani ryzyka nie ma.

Tylko trzeba myśleć, najlepiej postarać się myśleć metodami hakera, który chce się włamać do takiego serwisu, i zastanowić, co ja bym zrobił, gdybym chciał zhakować tą stronę.

Do Apacha są gotowe profile Apparmora i Selinuxa, jest możliwosć zrobić sobie bezpieczniejszą wersje php, jeśli się je skompiluje z flagami hardened na poziomie kompilatora (odpadnie 60-80% ataków buffer-owerflow),
a nawet w Joomli możesz ze starej wersji zrobić mocniejszą stronę, niż z najnowszej, jak przejrzysz cały kod, i np dozbroisz wszystkie punkty wprowadzania danych funkcjami, które przecież są dostępne w php.

To by było na tyle
;-)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#8  2013-08-22 09:21:41

  hello_world - Członek DUG

hello_world
Członek DUG
Skąd: Rymanów Zdrój
Zarejestrowany: 2010-06-03
Serwis

Re: włam na serwer apache2

a nawet w Joomli możesz ze starej wersji zrobić mocniejszą stronę, niż z najnowszej, jak przejrzysz cały kod, i np dozbroisz wszystkie punkty wprowadzania danych funkcjami, które przecież są dostępne w php.

@Jacekalex
Zapewniam Cię, że jak bym miał żyłkę do pisania kodu mówiąc potocznie byłbym pełną gębą developerem aplikacji php to pierd.. bym tzw administrację. Czy ty wiesz jaka jest różnica w płacach między adminem a developerem nie mówiąc już o zapotrzebowaniu?

Trochę te twoje wypowiedzi są tendencyjne, przecież gdyby @redelek był koderem to ...
Piszesz tak jakby przejżenie całego kodu joomla było zrobieniem kurczaka na słodko-kwaśno

Offline

 

#9  2013-08-22 14:07:27

  adam05 - Adamin

adam05
Adamin
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-12-15
Serwis

Re: włam na serwer apache2

hello_world napisał(-a):

Zapewniam Cię, że jak bym miał żyłkę do pisania kodu mówiąc potocznie byłbym pełną gębą developerem aplikacji php to pierd.. bym tzw administrację.

Admin zarządzający serwerami WWW, który nie umie programować w PHP to dupa, a nie admin.
Programista który tworzy kod w PHP, a nie zna się na admince serwerami WWW to dupa, a nie programista.

Popieram wypowiedź @Jacekalex w 100%.
Ponadto jeżeli chce się zadbać poważnie o bezpieczeństwo to się nie wybiera joomli.

redelek napisał(-a):

macie pomysł czego szukać w logach apache2 wskazującego na włamanie ?

1 rzeczą którą bym zrobił to sprawdzenie kiedy i o której było 1 wejście na index.html, Na tej podstawie uzyskasz IP atakującego... Później na podstawie IP przegrepuj logi apache. i zobacz do czego miał dostęp.

Wasz serwer jest już skompromitowany. Ja bym rozważał reinstalkę systemu.
Po reinstalacji, i wstawieniu CMS-a z waszą stroną ( przywróconą z kopii bezpieczeństwa przed atakiem ) zainstalowałbym AIDE, do śledzenia zmian w plikach. Po przywróceniu należy zmienić wszystkie hasła użytkowników ... Zalecam również zmiany domyślnej ścieżki logowania do PA joomli.

Ostatnio edytowany przez adam05 (2013-08-22 14:28:27)


Wszedzie dobrze, ale w 127.0.0.1 najlepiej...

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)