Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2006-03-26 23:45:08

  kalosh - Nowy użytkownik

kalosh
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2006-03-26

Zmiana sprzętu+stara konfiguracja=cannot open root device.

Witam.
Zmieniłem sobie komputer na zupełnie inny niż miałem. Przerzuciłem starą konfigurację jądra (zmieniłem oczywiście sterowniki do urządzeń, partycje są tak samo ustawione i te same systemy plików), ustawiłem automatyczną konfigurację gruba i podczas bootowania na nowym jąderku mam oto taki komunikat:
Cannot open root device "hda6" or unknown block (0,0)
Please append correct boot option "root="
Kernel panic - not syncing VFS: unable to mount root fs on unknown block device.
Jeżeli chodzi o dysk to zostaje on wykryty prawidłowo (wyświetla się jego prawidłowa nazwa) parę linijek wyżej. Chcę zaznaczyć że kiedy instalowałem Debiana z płytki i instalator sam skomponwał mi jądro to wszystko ładnie działa. Mam w grubie dodaną linijkę z nowym jądrem. Instalator sam wrzucił initrd. Ja tego nie mam (bo na poprzednim sprzęcie nie używałem). Proszę o sugestie.

Offline

 

#2  2006-03-26 23:56:45

  ba10 - Członek DUG

ba10
Członek DUG
Skąd: jesteś ?
Zarejestrowany: 2006-03-07
Serwis

Re: Zmiana sprzętu+stara konfiguracja=cannot open root device.

Zobacz czy zaznaczyłes w jaku filesystem jaki posiadasz i wykonaj to bo najprawdopodobniej brakuje initrd.img

Kod:

mkinitrd -o /boot/inird.img-numer_wersji_kernela  /lib/modules/numer_wersji_kernela

Dodaj wpis w lilo czy tam w grubie do sciezki nowopowstałego initrd.img


"Jeżeli chcesz się nauczyć Linuksa, to pierwsze co musisz zrobić to odrzucić wszelkie przyzwyczajenia wyniesione z poprzedniego systemu. Twoja wiedza jest o tyle zgubna, że daje Ci poczucie że coś jednak wiesz — jednak w kontekście Linuksa prawdopodobnie nie wiesz jeszcze nic." Minio
Mój Blog, a później Tańczymy ;)

Offline

 

#3  2006-03-27 09:52:31

  kalosh - Nowy użytkownik

kalosh
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2006-03-26

Re: Zmiana sprzętu+stara konfiguracja=cannot open root device.

Tylko że initrd wrzuciłem w jądro i nie używam tego. Nie używałem również w poprzedniej konfiguracji.

Offline

 

#4  2006-03-27 10:02:40

  terefere - Członek DUG

terefere
Członek DUG
Zarejestrowany: 2005-09-16
Serwis

Re: Zmiana sprzętu+stara konfiguracja=cannot open root device.

Osobiście nie bardzo rozumiem jakiego dysku twardego używasz... czy jest to nowy dysk? jeśli tak to jaki ATA SATA SATAII

Przy SATA powinieneś utworzyć initrd.

Pozdrawiam

Osobiście używam ATA i z nowymi konfiguracjami nie wiele mam do czynienia więc jeśli się myle to mnie poprawcie


Nigdy się niektórych rzeczy nie dowiesz, jeśli na niektóre pytania samemu sobie nie odpowiesz - STFW

Offline

 

#5  2006-03-27 19:47:57

  kalosh - Nowy użytkownik

kalosh
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2006-03-26

Re: Zmiana sprzętu+stara konfiguracja=cannot open root device.

Już rozwiązane. W jądrze nie miałem pewnej opcji wbudowanej tylko jako moduł i dlatego coś sapał.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)