Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2013-02-05 14:10:06

  quentin - Użytkownik

quentin
Użytkownik
Zarejestrowany: 2006-03-22

System wirtualny. Dostęp z systemu gościa do usług na systemie bazowym

Chce uzyskać dostęp z systemu (win XP) zainstalowanego w środowisku wirtualnym (VirtualBox) do usług np. HTTP na systemie gospodarza.
Konfiguruje to na laptopie, który przyłączany jest do różnych sieci (jak to laptop). W konfiguracji VirtualBox skonfigurowałem pracę karty sieciowej na tryb bridge. Host virtualny uzyskałem adres IP z mojej aktualnej sieci lokalnej. Na systemie gospodarza w konfiguracji firewall umożliwiłem dostęp do serwera HTTP i po wprowadzeniu adresu IP serwer HTTP listuje katalogi.
Problem natomiast zaczyna się gdy chcę uzyskać dostęp po adresie domenowym. Na serwerze mam skonfigurowane kilka adresów z wykorzystaniem vhost. Na szybko wpadłem na to by w pliku hosts systemu gościa zrobić mapowanie: nazwa-domenowa.local -> adres IP gospodarza ale:

1. Jest to mało wygodne. Dla każdej domeny musiałbym wprowadzić odpowiedni wpis w pliku hosts
2. Co w przypadku, gdy komputer gospodarz zostanie podłączony do innej sieci i uzyska inny adres IP. Mapowanie wprowadzone w pliku hosts gościa będzie przecież błędne.

ad 1 Pewnie da się rozwiązać poprzez instalację w systemie gospodarza serwera DNS i konfigurując system gościa tak by serwerem DNS był system gospodarza.

ad 2 Tu właśnie mam problem czy da się to tak wszystko skonfigurować by działało uniwersalnie, niezależnie od sieci (aktualnie przydzielonego adresu IP).


apt-get install rozum <-' mount /dev/mozg ./glowa <-'

Offline

 

#2  2013-02-05 14:39:50

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: System wirtualny. Dostęp z systemu gościa do usług na systemie bazowym

Virtualboxa ustaw lepiej na interfejs vboxnet* - potem robisz klasyczne udostępnianie NAT dla vboxa w firewallu gospodarza, a systemy gospodarza i gościa bez problemu komunikują się przez interfejs vboxnet.


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)