Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!
Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.
Witam!
Zainstalowałem ostatnio Windowsa 8 obok Debiana Sid. Pojawił się jednak problem z wiązany z brakiem dostępu do partycji linuksowych. Znalazłem tą instrukcję: http://www.dobreprogramy.pl/kraju/Migracja--wiecej- … ie,29703.html. Pomysł ciekawy nie jest trudny do wykonania, ale pojawił się pewien problem, otóż mój procesor nie posiada wirtualizacji, dlatego chciałbym znaleźć minimalny kernel (ewentualnie config do własnej kompilacji), które wystarczy do montowania i obsługi ext4, serwer ssh oraz obsługę samby.
Za wszelką pomoc z góry dzięki.
Offline
dulaman napisał(-a):
mój procesor nie posiada wirtualizacji, dlatego chciałbym znaleźć minimalny kernel
Co ma jedno z drugim wspólnego? Dlaczego nie możesz użyć standardowego kernela?
Offline
Ogólnie chodzi mi o mały kernel bez zbędnych dodatków. Taki dzięki któremu czas odczytu i zapisu danych był jak najmniejszy. Start maszyny, która będzie działał w tle, też powinien być jak najmniejszy. Budowanie takiego rozwiązania (maszyny wirtualnej, nie jądra) nie jest trudne, a colinux i fsproxy raczej nie zadziałają. (Z tego co wyczytałem na forum colinux nie działa na 64-bitowych Windowsach, a fsproxy próbowałem użyć jeszcze w wersji testowej ósemki i nie odpalił.)
Ostatnio edytowany przez dulaman (2012-12-04 15:35:06)
Offline
Czasu odczytu i zapisu danych kompilacją kernela nie zmienisz, sterowniki zostaną te same, zresztą i tak ładowane są przecież tylko dotyczące danego sprzętu/oprogramowania (w tym przypadku wirtualnego sprzętu), a nie wszystkie. Co do szybkości startu maszyny, to może kilka sekund dałoby się urwać przy minimalistycznym kernelu bez initrd (w sumie kilka sekund można urwać nawet minimalizując tylko initrd). Wątpię żebyś znalazł jakiegoś gotowego kernela tylko pod virtualboxa, raczej musisz sprawdzić jaki tam jest ten wirtualny sprzęt i kompilować tak jak się normalnie kompiluje kernel, tyle że pod ten wirtualny sprzęt właśnie.
Offline