Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2012-11-30 19:17:30

  compix - Użytkownik

compix
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-05-25

Prosty, szybko backup samej konfiguracji

Witam,

mam pytanie które już się pojawiło, ale nie do końca znalazłem odpowiedź.

Mam 3 partycje:

/
/home
swap


backup zawsze robiłem danych, po prostu kopiują i kompresując całość, i takie archiwum przetrzymywałem na dwóch nośnikach.
Małe, ważne pliku w chmurze.


Jednak chcę się przerzucić na clonezilla. Robię obraz całego dysku, w razie awarii dysku mogę spokojnie przywrócić i nie ma problemu. Będę to robił standardowo raz/dwa razy w miesiącu ze względu na to iż danych ważny tak dużo mi nie przybywa, a wiele trzymam w chmurze.

Przechodząc do sedna, mając zabezpieczone dane swoje, chciałbym zabezpieczyć swoją konfigurację/oprogramowanie/pocztę.

Troszkę włożyłem pracy i testów do konfigurację systemu, oprogramowania. E-mail ważny też będzie. Oczywiście clonezilla tutaj daje radę, aczkolwiek te rozwiązanie nie zda egzaminy w przypadku awarii systemu. Bawiąc się konfiguracją, mogę po prostu coś zepsuć, chciałbym bardzo szybko przywrócić stan system jak najświeższy. Dlatego potrzebuję narzędzia który najlepiej z pod systemu szybko wykonam backup samego systemu, zapiszę sobie go do chociażby /home.

Przy awarii fajnie będzie przywrócić go bardzo szybko.


Czy kopia wszystkich katalogów i późniejsza kompresja jest najprostszym rozwiązaniem?

Czego wy używacie, by się zabezpieczyć jak zaczynacie się bawić systemem?



I jeszcze jedno mam pytanie, używając clonezilla i robiąc obraz całego dysku, po awarii dysku muszę mieć dysk przynajmniej 250gb [tyle aktualnie mam].

Jeśli miałbym dysk zastępczy 60 gb np, i chciałbym uruchomić tylko system który miałem przed awarią dysku, i swoje oprogramowanie. Najwięcej zajmując dane użytkownika, których cały czas nie potrzebuje, a które mogą poczekać aż będę miał większy dysk.



Reasumując

chcę mieć backup całego dysku, w razie awarii przywracam sobie obraz [clonezilla]
chcę mieć backup systemu [w razie awarii tylko systemu szybko go przywrócę, ewentualnie w razie awarii dysku mogę włożyć mniejszy dysk by móc pracować]

ważne by go wykonać szybko, i przywrócić szybko.


Z góry dzięki za pomoc, i przepraszam jeśli zagmatwałem trochę :)


' jeden człowiek przed klawiaturą budzi większy respect niż zawodowa armia`

Offline

 

#2  2012-11-30 19:39:28

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Prosty, szybko backup samej konfiguracji

compix napisał(-a):

Czego wy używacie, by się zabezpieczyć jak zaczynacie się bawić systemem?

http://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?id=20920

Offline

 

#3  2012-11-30 19:43:06

  compix - Użytkownik

compix
Użytkownik
Zarejestrowany: 2012-05-25

Re: Prosty, szybko backup samej konfiguracji

Przestudiuję w takim razie. Dzięki wielki!


' jeden człowiek przed klawiaturą budzi większy respect niż zawodowa armia`

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)