Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#26  2010-07-22 15:21:37

  ethanak - Użytkownik

ethanak
Użytkownik
Skąd: Ungwenor
Zarejestrowany: 2010-07-19
Serwis

Re: Jeśli nie CAPTCHA, to co?

grzegorz.85 napisał(-a):

ethanak napisał(-a):

Dalej nie rozwiązuje to ani przeglądarek tekstowych ani screenreaderów.

Wszystkie mieszanie w kodzie, czy zamieszczanie treści niejawnych (CAPTCHA) będzie generowało tego typu problemy.

Czekaj czekaj. CAPTCHA to nie jest żadne "umieszczanie w kodzie treści niejawnych" tylko test Turinga. A test Turinga polega chyba nie na tym, że "człowiek coś widzi a robot nie", tylko na możliwościach przetwarzania danych przez ludzki mózg (np. parainformacja) i braku takowych przez proste systemy AI.

Jednak bez tego typu rozwiązań nie utrudnimy też zadania robotem.

Tyle że utrudniamy zadanie robotom, a uniemożliwiamy jakiemuś znaczącemu odsetkowi użytkowników (znaczący czyli >0).

Podany przeze mnie przykład wymaga od robota, że zrozumie treść przekazaną użytkownikowi przez LABEL, a przecież wpisać tam też można "Podaj adres poczty elektronicznej który podałeś podczas rejestracji" co będzie zrozumiałe dla człowieka, a robot może mieć problem ze zrozumieniem kontekstu.

A ja podałem przykład parainformacji w label ;) Może niezbyt dobry, bo w sumie informacja o tym że pola wypełniać nie należy gdzieś w tym label jest explicite podana, jednak wymaga to przetwarzania na nieco wyższym poziomie niż regexp.
Inaczej: napisanie czegoś w stylu "podaj adres e-mail aby Twoim problemem zajął się Dave Nool" byłoby chyba czyściutką parainformacją...

Natomiast przykład podany przez Ciebie jest do obejścia w następujący sposób: ciach sposób

Ale ja przecież pisałem że to dla głupich robotów jest ;)

"position: absolute;" i współrzędne ujemne.

google -> auraltext? Nigdy nie korzystasz???

Wracając do meritum:

Zadajmy sobie pytanie: czy chcemy tu opracować w pełni automatyczny sposób na test Turinga, czy chcemy uchronić forum przed rejestrowaniem botów? Bo ta automatyka może być nieco przytrudna i zawsze się może okazać że wskutek jakiegoś błędu (czy to w programie, czy w założeniach) albo jakiś bot się wślizgł, albo ludzia żeśmy na Księżyc wysłali.

Ale jeśli chodzi nam wyłącznie o ochronę forum, to ja jednak jestem za tym co pisałem wcześniej. Captcha (tylko jakaś poludzka, żeby facet z nawet średnio kaprawym wzrokiem*) dał sobie z nią rady) i kontakt z adminem dla tych, co sobie rady nie dali.

Wybacz, ale nie wyobrażam sobie bota który pisze list do admina, podaje swój numer GG i przez dziesięć minut dyskutuje z owym adminem na tematy różne skutecznie udając że jest człowiekiem... :)

---
*) taki ethanak dla przykładu


Nim mechaniczne larum zagrasz mi, kanalio,
głosząc nadejście Javy - śmiertelnego wroga!
Zespół Adwokacki Dyskrecja

Offline

 

#27  2012-08-20 15:09:46

  mati75 - Psuj

mati75
Psuj
Skąd: masz ten towar?
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: Jeśli nie CAPTCHA, to co?

Podaj wynik polecenia:

Kod:

date -u +%W$(uname)|sha256sum|sed 's/\W//g'

a i dla folen
http://us.123rf.com/400wm/400/400/vasata/vasata0809/vasata080900070/3648478-zolty-uchwyt-sie-na-czerwono-zolte-wiaderko-piasku-z-lopata-izolowana-na-bialym-tle.jpg

za archeologie.


https://l0calh0st.pl/obrazki/userbar.png

Offline

 

#28  2012-08-20 17:24:33

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Jeśli nie CAPTCHA, to co?

mati75 napisał(-a):

Podaj wynik polecenia:

Kod:

date -u +%W$(uname)|sha256sum|sed 's/\W//g'

I uniemożliwić rejestrację osobom, które nie mają akurat dostępu do Linuxa? To „genialny” pomysł z forum Archa o ile mnie pamięć nie myli.

Offline

 

#29  2012-08-20 18:26:30

  mati75 - Psuj

mati75
Psuj
Skąd: masz ten towar?
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: Jeśli nie CAPTCHA, to co?

Pewny odsiew jest, ale zawsze można konto shell założyć.


https://l0calh0st.pl/obrazki/userbar.png

Offline

 

#30  2012-08-20 18:30:07

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Jeśli nie CAPTCHA, to co?

Czemu w takim razie nie stosujesz tego u siebie na forum Minta? :P

Offline

 

#31  2012-08-20 19:40:56

  mati75 - Psuj

mati75
Psuj
Skąd: masz ten towar?
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: Jeśli nie CAPTCHA, to co?

Wczoraj było testowo włączone, jak się dalej będzie ruskie boty ładować, będzie na stałe.


https://l0calh0st.pl/obrazki/userbar.png

Offline

 

#32  2012-08-20 19:51:19

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Jeśli nie CAPTCHA, to co?

Daj znać o ile spadnie rejestrowalność. ;)


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#33  2012-09-08 15:30:05

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Jeśli nie CAPTCHA, to co?

A może przy rejestrowaniu serwować pacjentowi instrukcję w obrazku, aby wygenerował sobie certa ssl, i potem uwierzytelnienie certyfikatem?

W Firefoxie już dawno coś podobnego widziałem, Opera i Chrome też nie są zbytnio zacofane, a trochę wody w Wiśle upłynie, kiedy booty zostaną dozbrojone w taką opcję.

Poza tym rozwiązanie będzie na tyle unikalne, że raczej palantownia nie będzie specjalnie takiego boota na jedno forum przerabiać.

A i użytkownicy się troszkę podszkolą, zanim zaczną miauczeć, że im Ubuntu nie działa :D

Do tego wyłączenie tej opcji dla pacjenta tylko w panelu administracyjnym, a bez certa tylko kilka logowań.....
(to dla rozmaitych Lynxów, IE6, itp, tudzież kłopotów ze zrozumieniem instrukcji).

Jak widać, wykonalne - w Ubuntu.  ;)

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2012-09-08 16:30:29)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#34  2012-09-08 15:42:11

  jarski185 - Członek DUG

jarski185
Członek DUG
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2010-01-19
Serwis

Re: Jeśli nie CAPTCHA, to co?

mati75 napisał(-a):

Pewny odsiew jest, ale zawsze można konto shell założyć.

Ludzie, którzy rejestrują się aby "na szybko" uzyskać pomoc bo nie działa im coś, często nawet nie wiedzą co to shell. Zresztą nawet jak wiedzą to z reguły nie jest to darmowe rozwiązanie.

Ostatnio edytowany przez jarski185 (2012-09-08 15:44:23)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)