Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!
Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.
Cześć
Przed chwilą pokusiłem się o instalację Iceweasela z backportów squeeze. Niestety okazało się, że właśnie pozbyłem się tej przeglądarki ze swojego systemu. W jaki sposób mógłbym ją zaisntalować?
Używam kde na debianie squeeze.
root@debian:/home/andrzej# aptitude -t squeeze-backports install iceweasel Następujące NOWE pakiety zostaną zainstalowane: libmozjs14d{a} libnspr4{ab} xulrunner-14.0{a} Następujące pakiety zostaną zaktualizowane: iceweasel 1 pakietów aktualizowanych, 3 instalowanych, 0 do usunięcia i 99 nie aktualizowanych. Do pobrania 16,6 MB archiwów. Zajęte po rozpakowaniu: 31,1 MB. Następujące pakiety mają niespełnione zależności: iceweasel-l10n-pl: Wymaga: iceweasel (< 10.0.5esr-1~bpo60+1.1~) ale zaplanowana jest instalacja wersji 14.0.1-1~bpo60+1. libnspr4: Jest w konflikcie z: libnspr4-0d (< 2:4.9-2~) ale wersja 4.8.6-1 jest zainstalowana i zatrzymana. Następujące działania rozwiążą problemy z zależnościami: Usunięcie następujących pakietów: 1) iceweasel 2) iceweasel-l10n-pl Zatrzymanie bieżących wersji następujących pakietów: 3) libnspr4 [nie zainstalowany] 4) xulrunner-14.0 [nie zainstalowany] Zaakceptować rozwiązanie? [T/n/q/?] Następujące pakiety zostaną USUNIĘTE: iceweasel{a} iceweasel-l10n-pl{a} 0 pakietów aktualizowanych, 0 instalowanych, 2 do usunięcia i 98 nie aktualizowanych. Do pobrania 0 B archiwów. Zwolnione po rozpakowaniu: 6977 kB. Kontynuować? [T/n/?] (Odczytywanie bazy danych ... 100328 files and directories currently installed.) Usuwanie iceweasel-l10n-pl ... Usuwanie iceweasel ... Removing 'diversion of /usr/bin/firefox to /usr/bin/firefox.real by iceweasel' Przetwarzanie wyzwalaczy dla menu... Przetwarzanie wyzwalaczy dla hicolor-icon-theme... Przetwarzanie wyzwalaczy dla man-db... Bieżący status: 98 aktualizacji [-2].
Offline
andrzej88 napisał(-a):
Kod:
Zaakceptować rozwiązanie? [T/n/q/?]
Jak tutaj wciśniesz „n” i „enter”, to menedżer pakietów proponuje inne rozwiązania. Jeżeli przedstawione jest nie do przyjęcia, warto przejrzeć inne. Zapewne chodziło o to, że nie podałeś iż chcesz zaktualizować również polski pakiet językowy Iceweasela, a ten co miałeś był niekompatybilny.
Skoro już usunąłeś, to spróbuj tak:
aptitude -t squeeze-backports install iceweasel iceweasel-l10n-pl
======================
PS Oczywiście chodzi Tobie o aktualizację do wersji z mozilla.debian.net, a nie ze zwykłych backportów?
Offline
Zrób sobie tak : http://debian.linux.pl/entries/151-Firefox-6-w-Sque … ch-galęziach
Jakiś yampress kiedyś nastrugał taki ciekawy i przydatny txt.
Aktualnie na http://firefox.pl jest 14.0.1
yampress@debian:~$ cd /opt/firefox
yampress@debian:/opt/firefox$ ./firefox --version
Mozilla Firefox 14.0.1
yampress@debian:/opt/firefox$
Ostatnio edytowany przez Yampress (2012-07-20 09:05:44)
Online
Yampress napisał(-a):
Aktualnie na http://firefox.pl jest 14.0.1
Ta sama wersja co Iceweasela w backportach z mozilla.debian.net. :)
Offline
Sam nie wiem, którą wersję wybrać. Firefoxa, czy Iceweasel. Wszyscy piszą, że jest to dokładnie to samo. Z tym, że Iceweasel wychodzi później, ale wygodniej się go upgrade-uje. No chyba, że firefox zaskoczyłby mnie lepszą integracją z KDE.
Tak na boku mogę napisać, że wogóle ciężko znaleźć coś oprócz konquerora i rekonga co ładnie by wyglądało w KDE. A np. gmail i hotmail działają tam średnio.
Offline
Iceweasel wychodzi później ponieważ jego opiekun w Debianie po wydaniu nowego Firefoxa musi utworzyć pakiety tegoż Firefoxa dla Debiana (pod nazwą Iceweasel). Odkąd powstało repo mozilla.debian.net opóźnienia są niewielkie. Iceweasel od Firefoxa różni się nazwą i logiem. Logiem, ponieważ kiedyś logo Firefoxa było udostępniane na niewolnej licencji (chyba już nie jest) i z tego powodu nie mogło być częścią Debiana, a nazwą ponieważ ma zmienione logo.
Co do wyglądu w KDE, to kwestia dostosowania odpowiedniego motywu GTK, np.: http://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?id=18694. Nie wiem jak to teraz dokładnie wygląda, bo nie używam KDE, ale przypuszczam, że nadal da się ujednolicić wygląd aplikacji wykorzystujących Qt oraz GTK.
Offline
@andrzej88 tak dokładnie to samo.
@ArnVaker nie lubie iceweasela/icedove
yampress@debian:~$ cd /opt
yampress@debian:/opt$ ls
Adobe firefox thunderbird
yampress@debian:/opt$
Online
Yampress: masz jakiś powód, że ich nie lubisz? Sam piszesz przecież, że to to samo. ;)
Offline
Może woli oryginal, a nie niewiadomo co ;)
Bo ja pamiętam, jak instalowałem kiedyś jakiegoś testowego Iceweasela, który nie miał Polskiego tłumaczenia, na Firefoxowym od razu zrobił się FIrefox z innymi ikonami. :)
W dodatku wypakowanie paczki firefoxa do /opt to nie jest jakiś straszny problem, nawet, jak trzeba sprawdzić podpis cyfrowy lub sumy kontrolne.
Offline
Miałem nadzieję na jakiś konkretny powód, a nie że Iceweasel to „niewiadomo co”. Jaka jest między nimi różnica pisałem wyżej.
Offline
A czy jest możliwe, że ktoś bardziej ufa oryginałowi Mozilli, niż wersji, w którą ingerowały osoby trzecie?
Na zasadzie subiektywnej opinii?
Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2012-07-20 16:16:42)
Offline
Na takiej zasadzie to pozostaje chyba tylko używanie LFS. Współczuję. ;)
Offline
Nie tylko LFS, ja np na Debianie też używam Firefoxa od Mozilli, choć nie mam zastrzeżeń do Developerów Debiana.
Natomiast na Gentoo mam skompilowanego 14.0.1 z rośliny, i binarki 2 wersji testowych - 16 i 17.
Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2012-07-20 16:28:22)
Offline
Sorry, ale niemal o wszystkim w Debianie można powiedzieć, że ingerowały w to osoby trzecie. W przypadku Iceweasela to akurat średnio trafione, ponieważ Mike Hommey zajmujący się Iceweaselem jest również pracownikiem Mozilli. Chciałbym jeszcze zaznaczyć, że ja nie staram się nikogo odwieść od korzystania z Firefoxa w Debianie, a jedynie szukam jakichś konkretnych argumentów przemawiających na jego korzyść.
Offline
Zgadza się, ale żeby to wszystko wiedzieć, trzeba albo przepytać Arniego ;), albo przekopać trochę netu, żeby do tego dotrzeć.
Ja natomiast pierszy raz w życiu instalowałem testowego Debiana Lenny, Iceweassel tam się wieszał, w ogóle nie wiedzialem, co to takiego, więc sciągnąłem FIrefoxa i ten działał.
I w przeciwieństwie do Iceweassela wydal mi się wtedy "normalny".
Dziś sam się z siebie śmieję, ale pierwsze wrażenie jest niepowtarzalne ;)
Pomijając fakt, ze Debiana skosztowałem, jak mi się posypało Ubuntu 7.10, a było to 5 lat temu.
Pozdrawiam
;-)
Offline
OK, to może powiem dlaczego ja używam Firefoxa, a nie Iceweasela. ;) Otóż po zaznaczeniu fragmentu tekstu i kliknięciu ppm dostępna jest opcja „szukaj w google”, jak ostatnio miałem Iceweasela, to wyszukiwanie odbywało się w google.com, a ja chciałem w google.pl. Nie znalazłszy gdzie się to ustawia postanowiłem sprawdzić jak będzie w Firefoxie, w Firefoxie było w google.pl i odtąd używam Firefoxa. Pewnie gdzieś się to ustawia, ale nie wiem gdzie i już nawet więcej nie szukałem. Może to dlatego, że w przypadku „oryginalnego” Firefoxa dla każdego języka jest osobna binarka zawierająca tłumaczenie, a w przypadku Iceweasela pakiety językowe instaluje się dodatkowo? Kiedyś wcześniej też próbowałem używać Firefoxa, ale raz, że nie było jeszcze binarki 64-bitowej i trzeba było używać 32-bitowej z ia32-libs albo samemu kompilować, a dwa, że wygładzanie czcionek via cleartype wtedy na nim nie działało.
Offline
ArnVaker jest kilka powodów ( mało wartościowych)
1. przyzwyczajenie
2. wygląd ( np icedove a thunderbird okno mi sie nie podoba itp. kiedys sprawdzałem teraznie wiem jak jest)
3. zawsze najświeższe
4. nie ma zależności pakietowych w systemie ( nie instaluje dodatkowych pakietów)
5. łatwe uaktualnienie
chyba starczy. nie mam już co do wyumyślenia
6. firofox jakoś ładniej brzmi niż iceweasel
Ostatnio edytowany przez Yampress (2012-07-20 17:50:19)
Online
A ja uzywam Firefoxa dlatego, że nawet jakbym chciał, to Iceweasela i tak na Gentoo nie zaciągnę.
Debian jako system nigdy mi na desktopie specjalnie nie odpowiadał, choć czasem go używam.
A poza Debianem nigdzie Icewesela nie widzialem. ;)
Pozdrawiam
;-)
Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2012-07-20 18:22:37)
Offline
Jacekalex napisał(-a):
A ja uzywam Firefoxa dlatego, że nawet jabym chciał, to Iceweasela i tak na Gentoo nie zaciągnę.
No to słabo, ciężka sprawa faktycznie. :P
Offline
Wszyscy wolą firefoxa, więc też chciałem się na niego skusić ;)
Yampress: Yhhh. Chyba jestem jedyną osobą, której podany przez Ciebie sposób na zainstalowanie firefoxa nie działa. Mam wyzwalacz w menu, który niestety nie chodzi, a terminalowe wywołanie firefox uruchamia iceweasel :(
ArnVakerGrzebałem przy wyglądzie Iceweasela (zamiana stylu gtk http://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?id=18694)
I takie są moje wnioski:
Pakiet kde-gtk-config-style chodzi (http://packages.debian.org/squeeze/kde-config-gtk-style)
Po włączeniu podpowiada, że style kde będą dostępne po zainstalowaniu "gtk-qt-engine". Po instalacjii i włączeniu stylu kde niestety wygląda to tragicznie-kwadraty jako menu i suwak który się graficznie rozlatuje gdy zaczynamy nim przesuwać.
Próbowałem też lxappearance (http://packages.debian.org/lxappearance), pakiet też chodzi tylko nie ma motywu GTK2-engines-oxygen. Czyli stylu KDE...
Fajnie było by więc zainstalować ten GTK2-engines-oxygen ,ale jest on w repozytoriach testingu i sida - w backportach też go nie ma :(
http://packages.debian.org/search?searchon=names&am … ngines-oxygen
Czy mogę sobie zamienić repo na testing w pliku sources.list zainstalować ten motyw i przywrócić repo stable? Mam obawy, że jak tak zrobię to wszystko się sypnie. No dobra przynajmniej zacznie się sypać, a ja już to do końca rozwalę :P Więc pytam się bardziej doświadczone osoby :)
Od razu uprzedzam, że próbowałem dodatku oxygen-theme do przeglądarki Iceweasel, jednak nie rozwiazuje ona problemu z suwakiem i przyciskami na stronach internetowych. Wyglądają cały czas jak te z Windows95/GTK2
Ostatnio edytowany przez andrzej88 (2012-07-20 19:02:52)
Offline
Sądząc po zależnościach nie wejdzie na stable.
Offline
Yampress napisał(-a):
http://debian.linux.pl/entries/151-Firefox-6-w-Squeeze-lub-innych-gal%C4%99ziach
andrzej88 napisał(-a):
Yampress: Yhhh. Chyba jestem jedyną osobą, której podany przez Ciebie sposób na zainstalowanie firefoxa nie działa. Mam wyzwalacz w menu, który niestety nie chodzi, a terminalowe wywołanie firefox uruchamia iceweasel :(
Wykonaj jeszcze kroki opisane w czwartym od końca komentarzu do wpisu, który podał kolega Yampress.
konsola jak smoła czarna napisał(-a):
marcin@debian:~$ update-alternatives --display x-www-browser
x-www-browser - tryb auto
dowiązanie obecnie wskazuje na /opt/firefox/firefox
/opt/firefox/firefox - priorytet 1600
/usr/bin/iceweasel - priorytet 70
podrzędne x-www-browser.1.gz: /usr/share/man/man1/iceweasel.1.gz
/usr/bin/luakit - priorytet 10
Obecnie "najlepszą" wersją jest "/opt/firefox/firefox".
Pożądanego Firefoxa z lokalizacji /opt uruchomisz natomiast poleceniem:
/opt/firefox/firefox
;]
Ostatnio edytowany przez marcin'82 (2012-07-20 21:03:14)
Offline
Yampress napisał(-a):
2. wygląd ( np icedove a thunderbird okno mi sie nie podoba itp. kiedys sprawdzałem teraznie wiem jak jest)
;) Jeżeli chodzi o Iceweasel u mnie np. wygląda tak: http://img29.imageshack.us/img29/3073/iceweasel2.png
root@debian:/home/andrzej# update-alternatives --install /usr/bin/x-www-browser x-www-browser /opt/firefox/firefox 100 root@debian:/home/andrzej# /opt/firefox/firefox /opt/firefox/firefox: error while loading shared libraries: libstdc++.so.6: cannot open shared object file: No such file or directory root@debian:/home/andrzej# aptitude search libstdc v libstdc++-dev - p libstdc++5 - Biblioteka GNU stdc++ wersja 3 i libstdc++6 - Biblioteka GNU stdc++ wersja 3 p libstdc++6-4.3-dbg - The GNU Standard C++ Library v3 (debugging files) p libstdc++6-4.3-dev - Biblioteka GNU Standard C++ wersja 3 (pliki deweloperskie) p libstdc++6-4.3-doc - The GNU Standard C++ Library v3 (documentation files) p libstdc++6-4.3-pic - The GNU Standard C++ Library v3 (shared library subset kit) p libstdc++6-4.4-dbg - The GNU Standard C++ Library v3 (debugging files) i A libstdc++6-4.4-dev - Biblioteka GNU Standard C++ wersja 3 (pliki deweloperskie) p libstdc++6-4.4-doc - The GNU Standard C++ Library v3 (documentation files) p libstdc++6-4.4-pic - The GNU Standard C++ Library v3 (shared library subset kit) root@debian:/home/andrzej# aptitude install libstdc++6 Nie zostaną zainstalowane, zaktualizowane ani usunięte żadne pakiety. 0 pakietów aktualizowanych, 0 instalowanych, 0 do usunięcia i 0 nie aktualizowanych. Do pobrania 0 B archiwów. Zajęte po rozpakowaniu: 0 B. root@debian:/opt/firefox# firefox No protocol specified No protocol specified Error: cannot open display: :0.0
ArnVaker napisał(-a):
Sądząc po zależnościach nie wejdzie na stable.
Więc jest to argument za tym, aby przejść na Wheezego. Aktualne pakiety ostatnio mnie kuszą.
Ostatnio edytowany przez andrzej88 (2012-07-21 01:11:18)
Offline
Pewnie masz system 64-bitowy i próbujesz odpalić wersję 32-bitową bez 32-bitowych bibliotek.
Tu wersja 64-bit: http://releases.mozilla.org/pub/mozilla.org/firefox … ux-x86_64/pl/
Offline
ArnVaker napisał(-a):
Pewnie masz system 64-bitowy i próbujesz odpalić wersję 32-bitową bez 32-bitowych bibliotek.
Tu wersja 64-bit: http://releases.mozilla.org/pub/mozilla.org/firefox … ux-x86_64/pl/
error 404 - coś się źle wkleiło. ;)
Ja bym x86-64 szukał tutaj:
http://releases.mozilla.org/pub/mozilla.org/firefox … ux-x86_64/pl/
A x86 tutaj:
http://releases.mozilla.org/pub/mozilla.org/firefox … inux-i686/pl/
Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2012-07-21 08:53:02)
Offline