Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2012-05-20 22:06:34

  meciarz - Użytkownik

meciarz
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-06-08

[Solved] licencja dansguardian

Jak to jest z tą licencją? ze strony http://dansguardian.org/?page=download:

Before downloading, please read the copyright for DansGuardian 2. DansGuardian is not free to download from this website for commercial use. DansGuardian is "Free" software in that once you have a copy it is licensed under the pure GPL version 2. "Free" refers to "freedom" not cost. If you wish to use DansGuardian for commercial use then it has a cost to download from this site. Do not abuse the trust.

Jest wydany na licencji GPL v2, ale w komercyjnym użytku nie jest za darmo?
Raczej w domu mało kto używa proxy z dansguardianem, raczej używany jest w firmach, szkołach, ISP, itd.

Więc kiedy powinno się za niego zapłacić:
- użytkowane przez ISP, czyli jest zarobek na sprzedaży sieci, więc i bezpośrednio związane z DG
- używane przez firmę np hurtownię czegoś, która zarabia na handlu, czyli zarobek nie związany z DG
- użytkowane przez szkołę/urząd itp, które nie mają żadnego zarobku

Ostatnio edytowany przez meciarz (2012-05-21 00:03:31)

Offline

 

#2  2012-05-20 23:40:53

  Minio - Użyszkodnik

Minio
Użyszkodnik
Skąd: Poznań, Polska
Zarejestrowany: 2007-12-22
Serwis

Re: [Solved] licencja dansguardian

Jest wydany na licencji GNU GPL w wersji 2, co oznacza, że kod źródłowy oraz dzieła pochodne (np. pliki binarne) mogą być dowolnie modyfikowane i rozpowszechniane, tak długo jak długo są dystrybuowane na tej samej licencji (GNU GPLv2).

Natomiast pobranie kodu źródłowego do użytku komercyjnego ze strony producenta jest płatne. Licencja GNU GPL nie mówi nic o tym, że kod źródłowy musi być dostępny za darmo; więcej, już w pierwszym punkcie stwierdza się, że można pobierać opłaty za fizyczny proces przekazywania kodu źródłowego (nośniki, serwery, łącza itd.) oraz można za opłatą udzielać gwarancji na oprogramowanie (normalnie programu licencjonowane GNU GPL zawierają klauzulę o braku jakiejkolwiek gwarancji, nawet gwarancji przydatności do użycia). Dzięki temu FSF może poprowadzić wyraźną linię demarkacyjną między „nie-wolnym” oprogramowaniem a „komercyjnym” oprogramowaniem — może istnieć wolne komercyjne oprogramowanie i DansGuardian jest tego przykładem.

Ponadto autor DansGuardiana zastrzegł swój znak towarowy. To również nie stoi w sprzeczności z GNU GPL. Np. Firefox i Thunderbird są zastrzeżonymi znakami towarowymi Mozilla Corporation, o czym użytkownicy Debiana wiedzą lepiej niż ktokolwiek (gdyby było inaczej, w repozytorium mielibyśmy Firefoksa a nie Iceweasela).

Co do pytania kiedy należy za DansGuardiana zapłacić — lepiej powiedzieć, kiedy nie trzeba za niego płacić. Nie trzeba za niego płacić jeżeli pobierasz wersje z repozytorium swojej dystrybucji. Opiekun paczki pobiera kod źródłowy ze strony projektu (czyni to do użytku niekomercyjnego, więc nic nie płaci) i dystrybuuje go na licencji GNU GPL. Autor DansGuardiana nie może wymóc na nikim, żeby nie dystrybuował za darmo dzieł pochodnych (choćby jedyną zmianą była jedna nieużywana funkcja, która nic nie robi), więc pobieranie wersji z repozytorium jest dozwolone do każdego użytku.

Jeżeli chodzi o podane przykłady — trzeci z nich jest bezdyskusyjny, drugi i pierwszy pewnie można przy odrobinie retoryki wybronić w taki sposób, aby wersję pobraną ze strony użytkować bez opłat. Ale zwykła uczciwość wymaga, żeby tego nie robić i zwyczajnie zapłacić za programy, dzięki którym zarabia się na chleb. Autor też chce mieć co do garnka włożyć.

Skoro już o tym rozmawiamy, to licencja GNU GPL mówi, że w przypadku, gdy rozpowszechniasz pliki binarne programu opartego o GNU GPL, musisz umożliwić odbiorcom dostęp do kodu źródłowego. Nie musisz kodu źródłowego udostępniać od razu z plikami binarnymi i możesz pobierać opłaty manipulacyjne. Ale tylko gdy rozpowszechniasz pliki binarne — nie musisz nic udostępniać, jeśli ich nie rozpowszechniasz publicznie. W ten sposób Google może serwery swojej wyszukiwarki uruchamiać na Linuksach z bardzo silnie połatanymi jądrami i nie musi tych łatek nikomu udostępniać — Google udostępnia dostęp do usługi, a nie pliki binarne (chociaż, z tego co mi wiadomo, akurat Google sporo oddaje z powrotem do kernela, więc jest to przykład dość wyimaginowany).

Po napisaniu tego wszystkiego przyjrzałem się dokładniej stronie projektu i zauważyłem stronę, na której jest dokładnie wyjaśnione, kiedy trzeba płacić, a kiedy nie:
http://dansguardian.org/?page=copyright2.

Offline

 

#3  2012-05-20 23:57:18

  meciarz - Użytkownik

meciarz
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-06-08

Re: [Solved] licencja dansguardian

Dziękuję Minio za obszerną odpowiedź i rozwianie wątpliwości

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)