Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2012-04-27 14:10:00

  as-max - Użytkownik

as-max
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-01-23

Przymiarki do DN2800MT

Przymierzam się do zmiany mojego obecnego mini serwera opartego na HP-THIN na coś mocniejszego i równie cichego. Wybór padł na płytę z procesorem Atom: DN2800MT z zamontowanym procesorem Atom N2800 do tego byłby podpięty dysk SSD firmy OCZ.
W związku z tym wyborem mam parę pytań:
- czy odpowiednim wyborem będzie debian amd64 "wheezy"?
- czy z racji tego, że na płycie jest grafika Intel GMA 3650 powinienem na coś zwrócić uwagę (czy są jakieś problemy)
- co zrobić aby dysk SSD poprawnie współpracował z systemem i osiągał maksymalne osiągi? Dodam, że świadomy jestem tego, że dysk to SATA3 a płyta obsługuje SATA2 i spodziewane rezultaty będą dla SATA2
Komputer w założeniu ma pracować 24h/dobę. Obsługiwać drukarki oraz skaner przez phpSANE, ma być serwerem plików i czasami streamować coś np. za pomocą minidlna lub czegoś podobnego.

Offline

 

#2  2012-04-27 18:12:22

  morales - Nowy użytkownik

morales
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2012-04-27

Re: Przymiarki do DN2800MT

Hej, grafika na tej płycie nie jest jeszcze (taką mam nadzieję) obsługiwana. Kupiłem tą płytę tydzień temu, zakładając że Intel GMA to brak problemów, niestety brak akceleracji (pracuje na fbdev). Sama rozdzielczość i przestrzeń kolorów jest ok.
Polecam D945GSEJT, to poprzednik tej płyty, który niewiele ustępuje wydajnością, a biorąc pod uwagę ten GMA 3600 to pod Linuksa nawet jest lepszy typ (też ma zasilanie 9-18V) i też jest w całości bezgłośna.

Ostatnio edytowany przez morales (2012-04-27 18:13:17)

Offline

 

#3  2012-04-27 20:03:30

  as-max - Użytkownik

as-max
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-01-23

Re: Przymiarki do DN2800MT

No właśnie wstrzymałem się z zakupem starszej płyty i czekałem na następcę D945GSEJT z tego względu, że w nowej DN2800MT pojawił się nowy Atom dwurdzeniowy. W zasadzie monitor będzie rzadko połączany do tego serwerka, także brak akceleracji chyba jakoś przełknę. Zastanawia mnie jeszcze sprawa z dyskiem SSD, z tego co wyczytałem na forum trzeba się nakombinować aby osiągał pełna wydajność.

Offline

 

#4  2012-04-27 20:59:04

  qluk - Pan inż. Cyc

qluk
Pan inż. Cyc
Skąd: Katowice
Zarejestrowany: 2006-05-22

Re: Przymiarki do DN2800MT

morales napisał(-a):

Hej, grafika na tej płycie nie jest jeszcze (taką mam nadzieję) obsługiwana. Kupiłem tą płytę tydzień temu, zakładając że Intel GMA to brak problemów, niestety brak akceleracji (pracuje na fbdev). Sama rozdzielczość i przestrzeń kolorów jest ok.
Polecam D945GSEJT, to poprzednik tej płyty, który niewiele ustępuje wydajnością, a biorąc pod uwagę ten GMA 3600 to pod Linuksa nawet jest lepszy typ (też ma zasilanie 9-18V) i też jest w całości bezgłośna.

Czytaj ze zrozumieniem, co ma wydajnosc grafiki w serwerze? Jeden kij jak bedzie wyswietlac, byle by konsola była.

as-max: popatrz jeszcze na rozwiązania oparte o APU AMD.

Offline

 

#5  2012-04-27 21:11:44

  as-max - Użytkownik

as-max
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-01-23

Re: Przymiarki do DN2800MT

qluk napisał(-a):

as-max: popatrz jeszcze na rozwiązania oparte o APU AMD.

Rozumiem, że masz na myśli AMD Brazos, który jest np. na płycie Gigabyte GA-E350N-USB3. Z tego co się orientuję płyta ta jest droższa od Intela a ja nie chciałbym iść w koszty ponad to co konieczne. Całość chciałbym zamknąć w kwocie max 1 tys. Chyba, że coś innego miałeś na myśli i mógłbyś polecić.

Offline

 

#6  2012-04-27 23:15:54

  morales - Nowy użytkownik

morales
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2012-04-27

Re: Przymiarki do DN2800MT

qluk napisał(-a):

morales napisał(-a):

Hej, grafika na tej płycie nie jest jeszcze (taką mam nadzieję) obsługiwana. Kupiłem tą płytę tydzień temu, zakładając że Intel GMA to brak problemów, niestety brak akceleracji (pracuje na fbdev). Sama rozdzielczość i przestrzeń kolorów jest ok.
Polecam D945GSEJT, to poprzednik tej płyty, który niewiele ustępuje wydajnością, a biorąc pod uwagę ten GMA 3600 to pod Linuksa nawet jest lepszy typ (też ma zasilanie 9-18V) i też jest w całości bezgłośna.

Czytaj ze zrozumieniem, co ma wydajnosc grafiki w serwerze? Jeden kij jak bedzie wyswietlac, byle by konsola była.

Sam czytaj ze zrozumieniem zamiast pouczać innych. As-max zapytał:

as-max napisał(-a):

czy z racji tego, że na płycie jest grafika Intel GMA 3650 powinienem na coś zwrócić uwagę (czy są jakieś problemy)

to odpisałem że problemy są z brakiem pełnego wsparcia dla tej grafiki, bo o to pytał, a nie o wydajność.

Offline

 

#7  2012-04-28 03:05:38

  as-max - Użytkownik

as-max
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-01-23

Re: Przymiarki do DN2800MT

Panowie, panowie :)))
Każda rada mile widziana. Po weekendzie chciałem złożyć na ten zestaw zamówienie. Grafika powiedzmy, że będzie drugorzędna z racji głównie konsolowej obsługi serwera. Zastanawia mnie przede wszystkim ten dysk SSD czy nie będzie on się gryzł z debianem. Gdzieś na forum ktoś wspominał, że z jądrem 2.6.32 a takie mam obecnie może ten dysk zwalniać. W związku z tą niepewnością zastanawiałem się nad wersją testową wheezy. Ponadto z tego co się orientuję nowy Atom N2800 jest chyba 64 bit i pewnie lepiej będzie wrzucić wersję amd64

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)