Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2012-03-28 18:12:04

  michal_s - Użytkownik

michal_s
Użytkownik
Skąd: Szczecin
Zarejestrowany: 2011-01-25
Serwis

Uwaga! Hakerzy w Szczecinie!

W poniedziałek, 2 kwietnia 2012 r. oficjalnie rozpocznie swoją działalność pierwszy w mieście i w regionie – „Hackerspace”

Ponieważ słowo „haker”, ostatnio także w mediach, odmieniane jest przez wszystkie przypadki, rozumiane jednak przez większość w całkiem błędny sposób – już na wstępie spieszymy z wyjaśnieniami i koniecznym sprostowaniem. Haker, to osoba o bardzo dużych, praktycznych umiejętnościach informatycznych lub elektronicznych, która identyfikuje się ze społecznością hakerską. Hakerzy odznaczają się bardzo dobrą orientacją w Internecie, znajomością wielu języków programowania, a także świetną znajomością systemów operacyjnych, w tym zwłaszcza z rodziny Unix (GNU/Linux, BSD itp.). Angielskie słowo hacker pochodzi od określenia „hack”. Termin „hack” wśród studentów Massachusetts Institute of Technology w latach ’60 XX w. odnosił się do płatanych żartów, takich jak np. owinięcie górującej nad kampusem uniwersyteckim kopuły folią odbijającą promienie świetlne. Aby zasłużyć na to określenie żarty musiały się wyróżniać szczególną pomysłowością i stylem oraz nie przynosić szkody.

„Hackerspace” to przestrzeń, gdzie spotykają się i tworzą ludzie, których łączy duch kultury hakerskiej. W przestrzeni tej rodzą się pomysły i projekty, rozwijane są już istniejące idee, a także wytwarzany jest intelektualny ferment, którego skutkami są kolejne pomysły. Hackerspace nie ma ograniczeń związanych z płcią, wiekiem, wyznaniem, czy przynależnością etniczną lub kulturową. Jedyna siła, której wobec siebie zwykli używać hakerzy, to siła ich umysłów.

„- Jeśli weźmiemy kilku lub kilkudziesięciu hakerów i zamkniemy w jednym pomieszczeniu, gdzie będą mogli posiedzieć na sofie albo przy stole pełnym urządzeń elektronicznych, wtedy na pewno wyniknie z tego coś bardzo pozytywnego” – mówi Michał Smereczyński z Fundacji Aegis, jeden z pomysłodawców Hacerspace.

Szczeciński Hackerspace powstaje z inicjatywy Fundacji Aegis oraz osób związanych ze stowarzyszeniem Szczecińska Grupa Użytkowników Uniksa i Linuksa. Hackerspace bez siedziby nie mógłby istnieć. Siedzibę szczecińskim hakerom zapewnia Technopark Pomerania – miejsce w Szczecinie, gdzie rozwijają się firmy i nowe technologie, a także środowiska związane z branżą IT. Technopark jest stałym partner Fundacji Aegis i Stowarzyszenia SzLUUG i wspiera je w działaniach, które mają na celu aktywizację lokalnej społeczności IT.

Pierwszym projektem, który będzie realizowany przez szczecińskich hakerów w Technoparku Pomerania, będzie otwarta technologia domów inteligentnych. Automatyzacja obiektów i pomieszczeń staje się ostatnio gorącym tematem – od czujników otwarcia okien, przez połączone w sieć termostaty zdolne skutecznie uwzględniać układ pomieszczeń w budynku, do kompleksowego zarządzania temperaturą, wodą w wannie, zawartością lodówki, światłem i dźwiękiem.

„Przykładem społecznego zaangażowania hakerów, może być choćby Hacerspace w Tokio, który odegrał dość istotną rolę w trakcie tej ostatniej katastrofy atomowej, gdzie właśnie w hackerspace były konstruowane prowizoryczne liczniki Geigera, umożliwiając okolicznym mieszkańcom badanie np. żywności, czy jest zdatna do spożycia” – dodaje Rafał Malujda z Fundacji Aegis.

Zapraszamy na stronę: http://szczecin.hackerspace.org.pl/, gdzie można znaleźć wszelkie informacje, związane z działalnością Hackerspace Szczecin.

Przydatne linki:

http://aegis.org.pl
http://klaster.it

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)