Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2012-03-28 10:23:44

  bonus - Użytkownik

bonus
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-11-12

Bash - skrypt zmieniający wielkość liter i zmieniający polskie znaki

Wiem chcę iść na łatwiznę, ale naprawdę nie mam dzisiaj czasu dłubać po necie, a mądrzejszym zajmie to pewnie kilka minut.
Muszę zmienić wszystkie nazwy plików z określonej lokalizacji w następujący sposób:
- DUŻE LITERY na małe,
- znaki z ogonkami na znaki bez ogonków np. ą na a.
Bardzo proszę o łatwy i szybki przepis.

Offline

 

#2  2012-03-28 10:55:14

  haczyk - Użytkownik

haczyk
Użytkownik
Skąd: Bydgoszcz
Zarejestrowany: 2009-02-28

Re: Bash - skrypt zmieniający wielkość liter i zmieniający polskie znaki

bonus napisał(-a):

- DUŻE LITERY na małe,

tr '[:upper:]' '[:lower:]' < input.file > output.file

bonus napisał(-a):

- znaki z ogonkami na znaki bez ogonków np. ą na a.

nie moge przetestować, ale moze to zadziala:
tr [ąćż] [acz]

Pzdr

Offline

 

#3  2012-03-28 13:00:29

  bonus - Użytkownik

bonus
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-11-12

Re: Bash - skrypt zmieniający wielkość liter i zmieniający polskie znaki

Tylko jak to zastosować dla plików z określonego katalogu. Chodzi mi tylko o zmianę nazw plików a nie zawartości. Jak to zrobić pętlą?

Offline

 

#4  2012-03-28 17:32:02

  Minio - Użyszkodnik

Minio
Użyszkodnik
Skąd: Poznań, Polska
Zarejestrowany: 2007-12-22
Serwis

Re: Bash - skrypt zmieniający wielkość liter i zmieniający polskie znaki

1. Potrafisz robić pętlę dla wszystkich plików w katalogu, prawda?
2. Musisz zauważyć, że w rzeczywistości we wnętrzu pętli w kolejnych iteracjach pod określoną zmienną podstawiana jest ścieżka do pliku (absolutna lub relatywna; często jest to relatywna wobec katalogu, w którym znajdują się te pliki, czyli w rzeczywistości są to same nazwy plików).
3. Musisz także wiedzieć, że tr działa na ciągach znaków, a nie plikach (jest jednym z niewielu narzędzi GNU, któremu nie można podać jako argumentu ścieżki do pliku, który ma sobie odczytać jako wejście).
4. Łącząc punkty 2 i 3 jasne staje się, że musisz podać tr na wejściu nazwę pliku/ścieżkę do katalogu/whatever. Robisz to przy pomocy potoków (| — pionowa kreska), które zamieniają wyjście jednego programu w wejście drugiego programu.
5. Jak już będziesz miał zmodyfikowaną nazwę pliku, pozostaje zmianę zaaplikować — czyli zmienić nazwę pliku — czyli przenieść plik (polecenie mv).

Ja w jakimś tam swoim skrypcie polskie znaki usuwałem w ten sposób:

Kod:

iconv -f utf8 -t ascii//TRANSLIT

Niemniej to rozwiązanie ma swoje ograniczenia (jeżeli ciąg znaków może być w różnych polskich kodowaniach, to sprawa się trochę komplikuje) i oczywiście zadziała nie tylko na polskie znaki diakrytyczne, ale na wszystkie znaki spoza zakresu ASCII (w uproszczeniu — na wszystkie te, które nie są dostępne na standardowej klawiaturze komputerowej). Niemniej może to rozwiązanie przypadnie Ci do gustu.

Offline

 

#5  2012-03-28 17:44:54

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Bash - skrypt zmieniający wielkość liter i zmieniający polskie znaki


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)