Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!
Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.
Strony: 1
Wiem chcę iść na łatwiznę, ale naprawdę nie mam dzisiaj czasu dłubać po necie, a mądrzejszym zajmie to pewnie kilka minut.
Muszę zmienić wszystkie nazwy plików z określonej lokalizacji w następujący sposób:
- DUŻE LITERY na małe,
- znaki z ogonkami na znaki bez ogonków np. ą na a.
Bardzo proszę o łatwy i szybki przepis.
Offline
bonus napisał(-a):
- DUŻE LITERY na małe,
tr '[:upper:]' '[:lower:]' < input.file > output.file
bonus napisał(-a):
- znaki z ogonkami na znaki bez ogonków np. ą na a.
nie moge przetestować, ale moze to zadziala:
tr [ąćż] [acz]
Pzdr
Offline
Tylko jak to zastosować dla plików z określonego katalogu. Chodzi mi tylko o zmianę nazw plików a nie zawartości. Jak to zrobić pętlą?
Offline
1. Potrafisz robić pętlę dla wszystkich plików w katalogu, prawda?
2. Musisz zauważyć, że w rzeczywistości we wnętrzu pętli w kolejnych iteracjach pod określoną zmienną podstawiana jest ścieżka do pliku (absolutna lub relatywna; często jest to relatywna wobec katalogu, w którym znajdują się te pliki, czyli w rzeczywistości są to same nazwy plików).
3. Musisz także wiedzieć, że tr działa na ciągach znaków, a nie plikach (jest jednym z niewielu narzędzi GNU, któremu nie można podać jako argumentu ścieżki do pliku, który ma sobie odczytać jako wejście).
4. Łącząc punkty 2 i 3 jasne staje się, że musisz podać tr na wejściu nazwę pliku/ścieżkę do katalogu/whatever. Robisz to przy pomocy potoków (| — pionowa kreska), które zamieniają wyjście jednego programu w wejście drugiego programu.
5. Jak już będziesz miał zmodyfikowaną nazwę pliku, pozostaje zmianę zaaplikować — czyli zmienić nazwę pliku — czyli przenieść plik (polecenie mv).
Ja w jakimś tam swoim skrypcie polskie znaki usuwałem w ten sposób:
iconv -f utf8 -t ascii//TRANSLIT
Niemniej to rozwiązanie ma swoje ograniczenia (jeżeli ciąg znaków może być w różnych polskich kodowaniach, to sprawa się trochę komplikuje) i oczywiście zadziała nie tylko na polskie znaki diakrytyczne, ale na wszystkie znaki spoza zakresu ASCII (w uproszczeniu — na wszystkie te, które nie są dostępne na standardowej klawiaturze komputerowej). Niemniej może to rozwiązanie przypadnie Ci do gustu.
Offline
Offline
Strony: 1