Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2005-12-04 22:30:09

  deschek - Użytkownik

deschek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2005-12-04

Debian i kablowka w Multimedii.

Czy udalo sie komus podlaczyc do internetu przez czarny modem Motorola SB5100E, za nic nie chce sciagnac z niego adres przez dhcp, a static to nie rozwiazanie bo mam zmienne IP (opcja 128)?

Offline

 

#2  2005-12-04 23:43:26

  terefere - Członek DUG

terefere
Członek DUG
Zarejestrowany: 2005-09-16
Serwis

Re: Debian i kablowka w Multimedii.

ja mam ten modem na sargu podłączony przez sieciówke nic nie robiłem i działa od samego początku


Nigdy się niektórych rzeczy nie dowiesz, jeśli na niektóre pytania samemu sobie nie odpowiesz - STFW

Offline

 

#3  2005-12-04 23:59:17

  deschek - Użytkownik

deschek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2005-12-04

Re: Debian i kablowka w Multimedii.

mozesz podac /etc/network/interface ??

Offline

 

#4  2005-12-05 01:17:06

  fox - Użytkownik

fox
Użytkownik
Zarejestrowany: 2005-09-07

Re: Debian i kablowka w Multimedii.

Wszystko sie zgadza...internet mam z kablowki Multimedii tylko ostatnio mala zmiana nastapila, a mianowicie zmiana modemu z SB4100E (najzwyklejszego, bialego) na SBV5120E (czarny z obsluga VOIP), ale to jedyna zmiana, bo niestety problem nadal pozostal:/
W zwiazku, ze po zmianie modemu nie uruchamialem debiana i nie mialem okazji sprawdzic, to doslownie przed 10min sprawdzalem. Fakt faktem: ip zmienil mi sie, a wczesniej mialem wpisany poprzedni ip na static i smigal ladnie...i tutaj podejzewam, ze podobne objawy wystepuja u Ciebie. Gdy ustawione jest dhcp, czy chocby ip na static, ale z poprzednim ip - jeszcze nie zmienionym (jak w sytuacji u mnie przed chwila) to przy "Starting MTA" jakby wisial przez ok 2-3min a pozniej rusza, tyle, ze netu nie ma. Pozostaje tylko reset modemu, bo po zresetowaniu kompa i wlaczeniu xp net tez nie dziala.
..Zeby bylo ciekawiej to podejzewam, ze u Ciebie podczas instalacji i konfiguracji netu debian wyjawia, ze poprawnie wykryl dhcp itd., a tu po wlaczeniu netu brak...
Musze przyznac, ze jest to bodajze jedyny problem i zarazem powod, dla ktorego nie przeszedlem w uzytkowaniu zupelnie na debiana i w dalszym ciagu korzystam z xp, przez co zaniedbalem troche debiana mimo, ze bylem (i nadal jestem!) bardzo zapalony do zupelnego przejscia na ten system, z racji tego, ze bardzo mi sie spodobal!
...Co do uzytkowania to moge podac co robie:
...z samego poczatku spisuje sobie dane z "polaczen sieciowych" z xp a nastepnie w debianie ustawiam ip statyczne na tych adresach. W sytuacji, gdy ip zmieni mi sie, a bardzo ladnie mozna poobserwowac sobie ewentualne zmiany wchodzac na strone DUG'a (tutaj male wtracenie, choc zamiast niego powinno sie napisac osobny temat...Robicie cos wielkiego, Wy ktorzy tworzycie te strone, z niej to wiele sie dowiedzialem i wiem ile jeszcze przede mna. Z pelna swiadomoscia moge powiedziec, ze jestescie czolowka w swej tematyce i za to Wam wielkie DZIEKI!!).
Gdy widze, ze jest nowe ip spisuje je sobie; wchodze na debiana i zmieniam tylko ip i dalej

Kod:

/etc/init.d/networking restart

i juz necik jest. Co prawda jest to troszke uciazliwe, tym bardziej, gdy zmiana ip nastepuje dosc czesto...coz...moze jeszcze dojde do tego jak korzystac z debianowego dhcp by net chodzil nawet po zmianie ip, jak sie uda na pewno napisze rozwiazenie problemu.
Pozdrawiam

Offline

 

#5  2005-12-05 22:14:33

  terefere - Członek DUG

terefere
Członek DUG
Zarejestrowany: 2005-09-16
Serwis

Re: Debian i kablowka w Multimedii.

mozesz podac /etc/network/interface ??

Kod:

# This file describes the network interfaces available on your system
# and how to activate them. For more information, see interfaces(5).

# The loopback network interface
auto lo
iface lo inet loopback

# The primary network interface
auto eth0
iface eth0 inet dhcp

Jeśli chodzi o mnie moim operatorem jest ICP


Nigdy się niektórych rzeczy nie dowiesz, jeśli na niektóre pytania samemu sobie nie odpowiesz - STFW

Offline

 

#6  2005-12-06 17:57:46

  deschek - Użytkownik

deschek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2005-12-04

Re: Debian i kablowka w Multimedii.

Tak wlasnie mam ustawione i nie dziala...

Offline

 

#7  2005-12-06 20:15:16

  fox - Użytkownik

fox
Użytkownik
Zarejestrowany: 2005-09-07

Re: Debian i kablowka w Multimedii.

terefere wkleil zawartosc pliku, gdy ustawione jest dhcp, ip przydzielane dynamicznie, a u Nas, korzystajacych z Multimedii takie ustawienia nie dadza oczekiwanego rezultatu, bo juz na samym poczatku, po instalacji, gdzie instalator informuje, ze net poprawnie wykryty, juz po pierwszym wlaczeniu okazuje sie ze netu nie ma:/ (/etc/network/interface jest dokladnie takie jak podal terefere). Podejzewam, ze problem moze lezec gdzies po stronie serwerow Multimedii, na co dowod mozemy miec w poscie terefere: dostawca jest kablowka;modem kablowy podlaczony przez karte sieciowa;uzywa sarge;ustawianie ip dynamiczne = wszystko dziala poprawnie.
Zastanawia mnie jeden fakt..debian nie dziala z dhcp przy Multimediach...ale wersja LIVE CD Slax'a 5.0.6 juz poprawnie wykrywa, bo net dziala.

Offline

 

#8  2005-12-06 20:29:23

  deschek - Użytkownik

deschek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2005-12-04

Re: Debian i kablowka w Multimedii.

A kontaktowales sie z kims z technicznych?

Offline

 

#9  2005-12-06 23:12:53

  fox - Użytkownik

fox
Użytkownik
Zarejestrowany: 2005-09-07

Re: Debian i kablowka w Multimedii.

Nie..niestety. Jak gosc z kablowki byl u mnie aktywowac nowy modem z obsluga VOIP to zdazylem sie tylko zapytac, a w zasadzie tylko upewnic, czy Multimedia maja nadal dynamicznie przydzielane ip, bo juz jakis czas temu slyszalem, ze maja (niby) wprowadzic stale ip, wiec odpowiedzial i w chwile pozniej juz uciekal do innego klienta.

Offline

 

#10  2005-12-07 11:13:34

  jaceqp - Użytkownik

jaceqp
Użytkownik
Skąd: Biała Podl.
Zarejestrowany: 2005-11-24
Serwis

Re: Debian i kablowka w Multimedii.

Też mam neta z kablówki (vectra) - modem mam nieco inny - Motorola SB4200 i wszystko ładnie śmiga (tzn wykrywanie dhcp).... PO podaniu adminowi mac-adresu karty sieciowej do której obecnie modem został przepięty.

W naszej kablówce mac-adres urządzenia wejściowego (czyli k.sieciowej lub portu USB) jest potrzebny do ustalania parametrów łącza danego klienta (czyli jaki ma wykupiony pakiet, czy stałe IP etc)...

Aby net miał te same parametry co dotychczas musiałem adminowi podać aktualny mac-adres.

Może w waszej sieci mac-adres wejściowy jest np. potrzebny ogólnie do aktywacji i funkcjonowania przyłącza...


A brand new linux fan ;]

Do zabawy/testów deb'a: P4 1.7Ghz, mobo MSI (@intel 845), 512MB DDR, HDD 20GB.
Do zabawy ubuntu 7.10: AMD X2 3800+, mobo DFI(@nForce 4 Ultra), 2GB DDR2, ATi X1950, HDD 250+160+120GB

Offline

 

#11  2005-12-07 21:33:24

  deschek - Użytkownik

deschek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2005-12-04

Re: Debian i kablowka w Multimedii.

Rozwiazanie bylo tak glupie, ze wstyd przynznac, debiana zainstalowalem na druginm kompie ktory przeznaczam na serwer, przepinalem kabel z kompa na ten serwerek i nie chcialo spisac adresow, co sie okazalo, trzeba wylaczac modem z pradu poniewaz wysyla on adres tylko jednej karcie ktora pierwsza byla do niego podlaczona.

Offline

 

#12  2005-12-07 23:22:08

  jaceqp - Użytkownik

jaceqp
Użytkownik
Skąd: Biała Podl.
Zarejestrowany: 2005-11-24
Serwis

Re: Debian i kablowka w Multimedii.

Rozwiazanie bylo tak glupie, ze wstyd przynznac, debiana zainstalowalem na druginm kompie ktory przeznaczam na serwer, przepinalem kabel z kompa na ten serwerek i nie chcialo spisac adresow, co sie okazalo, trzeba wylaczac modem z pradu poniewaz wysyla on adres tylko jednej karcie ktora pierwsza byla do niego podlaczona.

uuu... dziwne że nie wpadłeś na to że trzeba zrestartować modem :)

Dobrze jednak że problem się rozwiązał...


A brand new linux fan ;]

Do zabawy/testów deb'a: P4 1.7Ghz, mobo MSI (@intel 845), 512MB DDR, HDD 20GB.
Do zabawy ubuntu 7.10: AMD X2 3800+, mobo DFI(@nForce 4 Ultra), 2GB DDR2, ATi X1950, HDD 250+160+120GB

Offline

 

#13  2005-12-08 01:11:29

  fox - Użytkownik

fox
Użytkownik
Zarejestrowany: 2005-09-07

Re: Debian i kablowka w Multimedii.

Gratulacje deschek...choc Tobie udalo sie rozwiazac problem:)
Szkoda tylko, ze nie pomyslalem wczesniej, bo w sumie moglem podac Ci takie rozwiazanie, tzn "zresetowanie" modemu (odlaczenie od pradu), ale powiem Ci szczerze, ze naprawde nie pomyslalem, ze w Twoim przypadku "tylko" o to chodzi. Podejrzewalem, ze problem Twoj lezec moze u zrodel mojego problemu. O resetowaniu modemu pisalem we wrzesniu w innym poscie (tytul: problem z modemem kablowym) na forum dug.net:

Internet w debianie dziala, dopiero, gdy juz jestem zalogowany i pozbawie modem zasilania.

...tyle, ze w moim przypadku - problemie takie rozwiazanie dziala tylko doraznie, tzn do czasu kiedy bede chcial skorzystac z netu na drugim moim systemie a mianowicie na xp, o czym napisalem doslownie w nastepnym zdaniu, po zdaniu zacytowanym powyzej:

Nadmienie takze, ze po wylogowaniu i uruchomieniu XP net (juz) tez nie dziala i konieczne jest wyjecie kabla zasilajacego (zresetowanie) modemu.

Konkludujac...jedynym rozwiazaniem tego problemu w moim przypadku jest zastosowanie w debianie statycznych adresow, nie zas wykrywania dhcp, poniewaz w przypadku dhcp musialbym za kazdym razem, gdy uruchamiam inny system wyciagac kabelek modemowy z pradu by net na wlaczanym systemie (xp lub debian) dzialal. Stosujac statycznie podane ip moge korzystac i z xp i z debiana bez koniecznosci "resetowania" modemu...oczywiscie do czasu zmiany mojego ip przez operatora kablowego:] ...no i wtedy czeka spisanie nowego ip z xp, zalogowanie sie na debianka, zmiana ip na nowe, po czym /etc/init.d/networking restart i net juz jest:D
Troszke uciazliwego mieszania...ale tylko troszke:]

Offline

 

#14  2005-12-08 14:52:00

  deschek - Użytkownik

deschek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2005-12-04

Re: Debian i kablowka w Multimedii.

Idac tym tropem, sprawdziles czy pod windowsem i debianem mac sieciowki jest taki sam?

Offline

 

#15  2005-12-08 16:43:50

  jaceqp - Użytkownik

jaceqp
Użytkownik
Skąd: Biała Podl.
Zarejestrowany: 2005-11-24
Serwis

Re: Debian i kablowka w Multimedii.

Idac tym tropem, sprawdziles czy pod windowsem i debianem mac sieciowki jest taki sam?

A dotyczy to 1 kompa czy 2 różnych? Bo jeśli 2 to raczej ciężko spotkać 2 sieciówki z tym samym mac'kiem (chyba) ;]


A brand new linux fan ;]

Do zabawy/testów deb'a: P4 1.7Ghz, mobo MSI (@intel 845), 512MB DDR, HDD 20GB.
Do zabawy ubuntu 7.10: AMD X2 3800+, mobo DFI(@nForce 4 Ultra), 2GB DDR2, ATi X1950, HDD 250+160+120GB

Offline

 

#16  2005-12-09 00:36:08

  fox - Użytkownik

fox
Użytkownik
Zarejestrowany: 2005-09-07

Re: Debian i kablowka w Multimedii.

Tak oczywiscie adres MAC jest taki sam i w XP i w debianie.
Odpowiedz na pytanie jaceqp jest nastepujaca: jest to 1 komp z dwoma systemami: xp oraz debian.
Mam tez ciekawostke..sprawdzajac dhcp na debianie, ale oczywiscie po zresetowaniu modemu, bo to jest koniecznosc by net chodzil:/ pojawil sie net i moj komp...z innym ip:] Fakt..ip jest dynamiczne, przez co moze ulegac zmianie, ale w xp mam takie samo jak mialem wczesniej...a, gdy sprawdzalem dhcp na debianie ip mialem inne, takze wnioski...rozne ip na roznych systemach poprzedzonych pozbawieniem pradu modemu a wszystko to na jedym kompie:)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)