Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2012-02-26 18:11:32

  stepien86 - Członek DUG

stepien86
Członek DUG
Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 2006-03-26

Siec wifi ok 60m [dobór sprzętu] + konfiguracje

Witajcie ;)

Prosiłbym o pomoc w doborze sprzętu potrzebnego do instalacji sieci wifi w odległości około 60-80m.
Sprawa ma się tak:


Są dwa domy w odległości j/w w lini praktycznie prostej 100% widoczności.
W jednym z nich jest doprowadzone łącze( tez radiowe) i postawiony domowy router tp-link z wifi.
Chciałbym jeszcze postawic serverek z debianem ale muszę zaczekac czy do momentu az  siec sie rozrosnie. - na razie musi obyć sie bez niego.
Jaki proponujecie mi sprzęt do zakupu bym mógł podłączyć do internetu drugi dom?
Jaka antena po stronie domu z internetem i jaka po stronie domu który chcę podłączyć. Ile Access pointów muszę zakupić i jakie?  Tzn czy po stronie domu z internetem musze takowe urządzenie dokupić?

Czy w pozniejszym czasie będę mógł dzieki tej antenie rozgłosić sygnał na kilka domów?
Przepraszam za pytania które dla niektórych wydają się banalne ale bardzo proszę o szczegółowe odpowiedzi, gdyż nigdy nie miałem do czynienia z budowa takowej sieci.

Dodam, że widzi mi się pomysł podłączenia kilku domów jeszcze, muszę uzyskać informację na temat kosztów jakie poniesie instalacja itd.


Dodam, że na razie jest to sieć domowa i rodzinna W jednym domu z internetem są 4 laptopy a w domu ktory chce podlaczyc znajduja sie 2 laptopy.

Dziekuje za pomoc


manual ponad wszysytko....konsola ponad manual

Debian GNU Linux

Offline

 

#2  2012-02-26 18:29:51

  gindek - Zubr, bydle na etacie.

gindek
Zubr, bydle na etacie.
Skąd: Z puszczy.
Zarejestrowany: 2008-12-08

Re: Siec wifi ok 60m [dobór sprzętu] + konfiguracje

ja bym zrobil tak ( ale nie dam sobie głowy uciąć że będzie to najtańsze w 100% skuteczne rozwiązanie :] )

ACP - acces point ( w standardzie N150 )
ant - antena Yagi
RT - router


Nadajnik = dom nadający
Odbiornik = dom ktory odbiera

źródło internetu -> Nadajnik ( wan ) -> RT  ( switch )-> ACP  -> ant  .... powietrze ... wooodooo ..... ..... ant <- ACP ( wan ) <- RT <- Odbiornik

Routery - kazdy z nich moze siac siecia po domu, jeżeli nie było by innych komputerów mozna by je pominąć.

ACP sa mocniejsze od routerów wifi, dlatego z nich sie buduje sieć point - to - point.

Ostatnio edytowany przez gindek (2012-02-26 18:31:47)


" Wojny przychodzą i odchodzą, a moi żołnierze są wieczni"


"Zbuduj mały, dziarski router z udostępnionych przez prowadzącego części od Kamaza?"

Offline

 

#3  2012-02-26 20:54:39

  stepien86 - Członek DUG

stepien86
Członek DUG
Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 2006-03-26

Re: Siec wifi ok 60m [dobór sprzętu] + konfiguracje

A jakie radzis ACP po stronie nadajnika a jakie po stronie odbiornika? Myslałem nad czymś z firmy TP-LiNK


manual ponad wszysytko....konsola ponad manual

Debian GNU Linux

Offline

 

#4  2012-02-26 20:56:02

  urbinek - Dzban Naczelny

urbinek
Dzban Naczelny
Skąd: Sosnowiec
Zarejestrowany: 2009-10-01
Serwis

Re: Siec wifi ok 60m [dobór sprzętu] + konfiguracje

gindek napisał(-a):

ACP sa mocniejsze od routerów wifi, dlatego z nich sie buduje sieć point - to - point.

bezedura ;)
różnią się funkcjami softu oraz AP mają odkręcane antenki czego spora cześć routerów nie posiada

wgraj na zwykłego tl-wr741n gargoyla czy coś i masz samo co tl-wa700n

tal w ogóle napisz ile masz kasy, ile chcesz wydać czy juz cos masz i na ile to ma być przyszłościowe
bo jak teraz kupisz jakieś zabawki na 2.4Ghz to musisz się pogodzić, że będzie trzeba się tego pozbyć jak będzie więcej ludzi, zwłaszcza, że pewnie każdy będzie chciał mieć własne wifi itp

p.s.
AP - Access Point
APC - Access Point Client (raczej o to ci chodziło) jak na twoje wymagania musi byc w trybie WDS


A w wolnym czasie, robię noże :)
http://nginx.urbinek.eu/_photos/signature.png

Offline

 

#5  2012-02-26 21:07:28

  stepien86 - Członek DUG

stepien86
Członek DUG
Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 2006-03-26

Re: Siec wifi ok 60m [dobór sprzętu] + konfiguracje

Urbinek powiem tak:

Jak na razie zakupiłem takie anteny: http://allegro.pl/show_item.php?item=2155446610
Jaki posiadam budżet? Wiadomo jak najtaniej - ale słucham jakichś przykładów cenowych ewentualnie linków do aukcji. Myślę wstępnie zamknać sie w 800zł
Jak to ma być przyszłościowo długo? Na pewno jeden dom będzie podłączony na wiele lat, jak dalej zależy tylko od sąsiadów czy będą chcieli ze mna nawiazac wspolprace i wtedy inwestycje w sprzet sie poczyni - i tu nasuwa mi sie pytanie - czy zakupiona antena bedzie mogła rozsiewać sygnał na 2 domy?
Natomiast nie wiem jaki zakupic AP do domu który nadaje sygnał a jaki na dom który go odbiera?

Ostatnio edytowany przez stepien86 (2012-02-26 21:21:38)


manual ponad wszysytko....konsola ponad manual

Debian GNU Linux

Offline

 

#6  2012-02-26 21:32:14

  urbinek - Dzban Naczelny

urbinek
Dzban Naczelny
Skąd: Sosnowiec
Zarejestrowany: 2009-10-01
Serwis

Re: Siec wifi ok 60m [dobór sprzętu] + konfiguracje

jak masz 800zł to wywal to badziewie co kupiłeś bo to ani ładne ani użyteczne ;)
na dachu bazy postaw to > http://wisp.pl/index.php?p1491,ubiquiti-nanostation-m5 (310zł)
sygnał odbierz tym > http://wisp.pl/index.php?p2140,ubiquiti-nanostation-loco-m5 (265zł)
chyba, że te 45 zł robi ci różnice to kup 2x http://wisp.pl/index.php?p2140,ubiquiti-nanostation-loco-m5 i jedno postaw na bazę, drugie jako odbiornik przy 60m z czystym fresnelem powinno być ok

tymi 2 pudełkami załatwisz sobie doskonały most radiowy którym przewalisz spokojnie 70 Mbps

jeśli chodzi o zarządzania nie wiem czy masz serwerek czy nie, napisz jeszcze jakie masz łącze
ale na początek możesz kupić takie coś:
http://wisp.pl/index.php?p2761,routerboard-751u-5x- … wer-ap-2-4ghz
http://wisp.pl/index.php?p2839,routerboard-751g-5x- … wer-ap-2-4ghz
na pare osób wystarczy w zupełności + masz wbudowane wifi więc po domu masz sygnał do laptopów itp (bo zakłądam, ze to u ciebie :))

jak masz serwer to odejdzie ci koszt tego ;)

a klientom w domkach montujesz albo kabel z ubntów albo wpinasz go do najtańszych tl-wr741n jakie znajdziesz



co do tego co kupiłeś, jeśli te domy są w jednej lini to tak ale jak trochę dalej to nie ma szans
ogólnie te yagi to shit, nic dziwnego ze tak tanio sprzedane

p.s.
zamiasr rb751 mozesz kupic rb450
http://wisp.pl/index.php?p759,routerboard-450g-5x-l … i-512mb-flash
http://wisp.pl/index.php?p580,routerboard-450-5x-la … -i-64mb-flash
są droższe, nie masz wifi ale sa wydajniejsze (zwłąszcza RB450G) naprawdę warto się nad tym zastanowić
takie coś z kolejkami itp powinno ci śmiało starczyć do obsłużenia kilkunastu(jak nie dziesięciu) klientów
chociaż to zależy od łącza i zapotrzebowania ale wiadomo, im wiecej chcą tym wiecej kasy sie znajdzie ;)

p.s. 2
ceny mogą byc inne na allego czy innych sklepach
pewnie znajdizesz taniej

Ostatnio edytowany przez urbinek (2012-02-26 21:40:44)


A w wolnym czasie, robię noże :)
http://nginx.urbinek.eu/_photos/signature.png

Offline

 

#7  2012-02-27 01:13:03

  gindek - Zubr, bydle na etacie.

gindek
Zubr, bydle na etacie.
Skąd: Z puszczy.
Zarejestrowany: 2008-12-08

Re: Siec wifi ok 60m [dobór sprzętu] + konfiguracje

urbinek napisał(-a):

gindek napisał(-a):

ACP sa mocniejsze od routerów wifi, dlatego z nich sie buduje sieć point - to - point.

bezedura ;)
różnią się funkcjami softu oraz AP mają odkręcane antenki czego spora cześć routerów nie posiada

wgraj na zwykłego tl-wr741n gargoyla czy coś i masz samo co tl-wa700n

bezedura ;)


z testow w pracy moge powiedziec ze do openwrt z jaka kolwiek nakladka dziala slabo ( wolno ) na 741 i 743 ( porównując do  941 i 1043 które dzialally elegancko czy 841 sobie radzil juz nie pamieta, w lipcu to bylo. )

btw w 741n nie wymienisz antenki,
w tp-link musi byc literka "D" zeby dokręcić antenke, czyli powinno byc tl-wr741nd

soft to nie jedyna rożnica, najniższe modele routerów tp-link ( bo fakt faktem na tym wysnuwałem swoją opinie ) są słabsze, :] to nie jest bzdura to są dane techniczne cena router vs cena acp porównując sile sygnału ( różnica była chyba z 2  czy 3 db )

....

[edit]
anteny antenami, maja kulawe koncowki :] trzeba od nowa zarobić , żadne złaczki tutaj nie mają prawa bytu, blisko nich dac acp, czyli albo w puszki albo ... albo :}

Dlatego to co linknol urbinek to nie jest glupi pomysl, o ile dziala tak jak jest napisane, persolanlnie nie testowalem ale przekonany nie jestem bo raz podobne ustrojstwo ( tylko  tp-link ) klient oddal i zamienil na yagi + acp, z nimi juz nie wrocil po "mocniejszy sprzet", noo a my tez specjalnie tego ludziom nie wciskalismy , coby sie nie przejechac ( bo nikt nie lubi jak klient wraca z fochem ;] )

Ostatnio edytowany przez gindek (2012-02-27 01:21:54)


" Wojny przychodzą i odchodzą, a moi żołnierze są wieczni"


"Zbuduj mały, dziarski router z udostępnionych przez prowadzącego części od Kamaza?"

Offline

 

#8  2012-02-27 20:03:32

  urbinek - Dzban Naczelny

urbinek
Dzban Naczelny
Skąd: Sosnowiec
Zarejestrowany: 2009-10-01
Serwis

Re: Siec wifi ok 60m [dobór sprzętu] + konfiguracje

wiem, ze nie wyjmiesz ;P 741n był przykładem i nie wiem co testowałeś ale tak się składa, że pracuje przy tym sprzęcie więc mam lekkie rozeznanie
sprawdź sobie gargoyle, lekki i szybki (ale nie polski remiks ecco bo on często psuje sterowniki)

a jeśli miałeś różnice w sygnale to pewnie przez antenki, jak wlutujesz pigtaila z rsma w 741n i wkręcisz taka samą antenkę to będzie działać identycznie
zobacz sobie na procesory jakie są

co do tych tub,
to yagi na 2,4Ghz na wsi może się jeszcze sprawdzą (o ile nie zamokły) ale w mieście bez szans, przy obecnym zaszumieniu nie licz na więcej jak 10Mbps realnego ruchu przy pingach w kosmos
a to to od tplinka co mówiłeś to pewnie http://nl.tp-link.com/common/subject/wireless/TL-WA5210G/?siteid=19
osobiście tylko stałem obok tego ale słyszałem różne opinie
ale wracając do tematu, musisz mieć do nich krótkie kable h155, dobrze zrobione wtyczki, puszki, uchwyty... ogólnie dużo dłubania i chodź byś to pomalował złotą farba za duzo z tego nie wyciągniesz
poczytaj sobie o ubuquitach ostatnio robią furorę w sieciach wifi, soft ma budowę cepa, łatwy w obsłudze i ponoć lepszy/wydajniejszy/smerfniejszy niz mikrotik ale co najważniejsze

na biurku ustawiasz sobie oba urządzenia żeby się łączyły, zaprawiasz samą skrętkę na dachu, wpinasz poe, spinasz resztę i w trakcie ustawiania antenki masz diody które zapalaja się kiedy sygnał jest na poziomie 100/80/60/40% (jak dobrze pamietam) czyli nie potrzebujesz kompa ani nic takiego zeby ustawić antenę

jeśli chodzi o prędkości z linkuje się na tyle ile pisze w specyfikacji, transfer będzie koło tego jak napisałem


A w wolnym czasie, robię noże :)
http://nginx.urbinek.eu/_photos/signature.png

Offline

 

#9  2012-02-27 22:06:27

  qluk - Pan inż. Cyc

qluk
Pan inż. Cyc
Skąd: Katowice
Zarejestrowany: 2006-05-22

Re: Siec wifi ok 60m [dobór sprzętu] + konfiguracje

Yagi na 60 m przy 100% widoczonosci? Ktos na głowe upadł?

Ludzie ja link na 3dBi zestawialem na wiekszej odleglosci z przepustowosci 21mbps. I to w tym znienawidzonym przez czyste fale miescie.
Trzeba wiedziec co sie robi a nie pierdolnac odrazu dish mjacy moc z przedrostkiem kilo... Bo przeciez to miasto i tutaj jest "syf" w eterze. Własnie syf jest bo takie rady wszedzie są.

Ogolnie na taki link dwa picostation. Ewentualnie jakies małe AP + małe panele.

Ostatnio edytowany przez qluk (2012-02-27 22:11:51)

Offline

 

#10  2012-02-28 20:58:45

  stepien86 - Członek DUG

stepien86
Członek DUG
Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 2006-03-26

Re: Siec wifi ok 60m [dobór sprzętu] + konfiguracje

Dziekuje za podpowiedzi, jak na razie sprawa się ma tak, że podłączony zostanie jeden dom ( na przeciwko) kupiłem te yagi za myślę atrakcyjną cenę bo całe 19zł 50gr + wysyłka prawie drugie tyle ale to się wytnie ;), zakupię jeszcze access pointy i zobaczymy jak to ustrojstwo się będzie miało - Na pewno dam znać.  Mam nadzieję, że uda się tu utworzyć jakąś sieć, kilku domów. Łącze jaką oferują dostawcy na wsi nie powala na kolana a wręcz zawstydza ;)


manual ponad wszysytko....konsola ponad manual

Debian GNU Linux

Offline

 

#11  2012-02-28 21:10:09

  az - debianlover

az
debianlover
Zarejestrowany: 2009-01-23

Re: Siec wifi ok 60m [dobór sprzętu] + konfiguracje

Nie chce mi sie czytac, ale nie liczy sie odleglosc, a przeszkody, jak masz pole to mozesz i kilometry wyciagnac, a jak masz zbrojone sciany to nawet na "n" moze nie chodzic sprawnie dla ok. 5 metrow (sam tak mam).


Debian everywhere

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)