Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2005-12-01 11:11:58

  Kowall_ptk - wieczny student

Kowall_ptk
wieczny student
Skąd: z nienacka :)
Zarejestrowany: 2005-02-17

hip hip hura!

Udało się :) Wreszcie po ponad miesiącu zmagań uruchomiłem komputer korzystając z etherboot. W tej chwili co prawda system jest w rozsypce (oczywiście via etherbot), ale to już są tylko szczeguliki. Najważniejsze, że się uruchamia i da sie na niego zalogować :)

PS. Guzzi, pozdrawiam i napisz jak u Ciebie wyglądają prace.


W Linuksie się da, tylko trzeba wiedzieć jak!

Offline

 

#2  2005-12-01 11:18:39

  guzzi - Członek DUG

guzzi
Członek DUG
Skąd: Asteroida Linux
Zarejestrowany: 2005-03-31

Re: hip hip hura!

Aktualnie stanęły w miejscu, mam gorszą robotę w pracy i nie mogę się tym teraz zająć, chociaż chciałbym to zrobić. Ale możesz podesłać wskazówki co po czym robić. Lub jak już opanowałeś temat opisać to na faq.

Offline

 

#3  2005-12-01 14:57:15

  korbol - Członek DUG

korbol
Członek DUG
Zarejestrowany: 2005-04-29

Re: hip hip hura!

Kowal dlaczego to takie trudne?
Co trzeba zrobić? Mam w biosie opcje WOL, zapodaje odpowiedni progs i co jeszcze trza?Takk dla sklarowania tematu bo w necie chyba bzdury pisza na niektorych stronach ze trzeba znac ip kompa w lanie zeby go obudzić mi sie wydaje ze gówno prawda:]Wiec ta pochwal sie jak sie to robi:)
Heh znalazlem stroneke do budzenia kompa w necie:
http://www.dslreports.com/wakeup


Pozdrawiam

Offline

 

#4  2005-12-01 18:06:40

  Kowall_ptk - wieczny student

Kowall_ptk
wieczny student
Skąd: z nienacka :)
Zarejestrowany: 2005-02-17

Re: hip hip hura!

Korbol, troszkę pomieszałeś tematy. W ogólności są dwa działania związane ze startem komputera i kartą sieciową:

WOL - wake on lan - czyli budzenie komputera przez sieć (obrazowo mówiąc, kabel sieciowy wyskakuje z gniazdka w sieciówce i popitala do włącznika komputera i go uruchamia

oraz boot from lan, czyli uruchamianie systemu nie z dyskietki, nie z twardziela, płyty czy innego nośnika, ale poprzez kartę sieciową. Nie ma nic wspólnego z fizycznym włączeniem systemu, bo jest to tylko uruchomienie systemu operacyjnego z "alternatywnego" nośnika.

Co do Twoich pytań. Aby WOL działało, musisz mieć kabelek między sieciówką a płytą główną (chyba, że sieciówka jest zintegrowana). Do budzenia komputera konieczne jest z tego co wiem adres MAC karty sieciowej (bo kiedy komputer jest wyłączony, to karta nie wie jaki ma IP). Niektóre programy mogą mieć bazę adresów MAC powiązanych z IP-kami, więc mogą żądać IP-ków, ale to tylko ułatwienie (?) dla użytkownika. Ewentualnie jak na podanej stronie adres IP jest potrzebny, żeby Twój MAC nie był rozesłany po całym internecie a jedynie w obszar, gdzie prawdopodobieństwo znalezienia Twojego kompa jest największe.

PS. Nigdy jeszcze nie korzystałem z WOL ze względu na brak kabelka :( Mam jednak nadzieję znaleźć odpowiednie wtyczki i kabelek sobie zrobić :)


W Linuksie się da, tylko trzeba wiedzieć jak!

Offline

 

#5  2005-12-01 18:25:51

  korbol - Członek DUG

korbol
Członek DUG
Zarejestrowany: 2005-04-29

Re: hip hip hura!

Dzieki i sorry za pomyłke:)


Pozdrawiam

Offline

 

#6  2005-12-02 20:32:41

  Usnar - Członek DUG

Usnar
Członek DUG
Zarejestrowany: 2005-02-14

Re: hip hip hura!

No okej ale i tak moglbys napisac jakies faq jak to zrobic. Ja kiedys tez probowlem to uruchomic ale poleglem i temat u mnie umarl i nie zyje juz jakies 4 miesiace, a chcialbym wiedziec jak zrobic zeby byl jeden serwer i same diskless i zeby na tym x'y chodzily. Slyszalem o LTSP ale chcialbym tez uruchomic jakos inaczej.

Offline

 

#7  2005-12-05 09:21:16

  Kowall_ptk - wieczny student

Kowall_ptk
wieczny student
Skąd: z nienacka :)
Zarejestrowany: 2005-02-17

Re: hip hip hura!

Dobrze, napiszę coś o tym, ale nie wiem kiedy :P Mam jeszcze mały problem, a mianowicie przy samym starcie systemu deaktywuje mi się karta sieciowa, więc na razie obchodzę problem inną drogą. Mam też drugi problem, a konkretnie kdm mi nie startuje podczas startu systemu. Jak dam z roota : /etc/init.d/kdm start, to zajarzy.


W Linuksie się da, tylko trzeba wiedzieć jak!

Offline

 

#8  2005-12-05 11:15:54

  BaB - Członek DUG

BaB
Członek DUG
Skąd: Krapkowice
Zarejestrowany: 2004-09-09

Re: hip hip hura!

kdm mi nie startuje podczas startu systemu. Jak dam z roota : /etc/init.d/kdm start, to zajarzy.

moze po prostu:

Kod:

dpkg-reconfigure kdm

Zarejestrowany użytkownik Linuksa #361563

Offline

 

#9  2005-12-05 16:37:17

  Kowall_ptk - wieczny student

Kowall_ptk
wieczny student
Skąd: z nienacka :)
Zarejestrowany: 2005-02-17

Re: hip hip hura!

BaB, nie wyraziłem się jasno. Kdm nie startuje podczas startu, mimo, że jest w skryptach startowych, wypisuje mi co prawda: starting window manager: KDM, czy coś w tym stylu, ale nie są uruchamiane x-y. Jak zapodam ww polecenie z roota, to rusza, x-y się ładują i jest ok. Mimo to w wolnej chwili zobaczę dpkg-reconfigure, ale myślę, że wątpię.


W Linuksie się da, tylko trzeba wiedzieć jak!

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)