Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!
Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.
Jeżeli chodzi o dystrybucyjne, to stąd zawsze możesz ściągnąć najnowszy pakiet z kernelem: http://ftp.pl.debian.org/debian/pool/main/l/linux-2.6/ w odpowiedniej wersji i wyciągnąć z niego sam konfig. Niestety chyba nie ma obecnie na bieżąco aktualizowanej strony z konfigami. Skoro jednak już masz zamiar kompilować, to warto byłoby dostosować konfig pod dany sprzęt. Choćby czas kompilacji spadłby pewnie jakieś kilkadziesiąt razy. ;)
EDIT: Tutaj są same konfigi z Debiana, ale niezbyt aktualne obecnie: http://kernel.alioth.debian.org/config/.
Offline
Strasznie dużo tu tych plików http://ftp.pl.debian.org/debian/pool/main/l/linux-2.6/
Jak wyjdzie np nowa wersja jajka dajmy na to 3.3 to czym mam się kierować w doborze dobrego pliku ???
Wersja jajka , architektura procesora (i368) i ??
format .udeb to jakieś archiwum, da się to poprostu roztarowac (rozpakować za pomocą tar'a ?)
Offline
bierzesz sobie dzialajacy na twoim kompie .config a potem odznaczasz co nie potrzebne zaznaczasz na stale co nie zbedne itp itd: ja sobie zawsze na dysku trzymam zrodelka na ktorych kompilowalem potem tylko jak trzeba to dorzucam do konfiga opcje, kazda nastepna kompilacja jest o wiele szybsza.
ostatni tak robilem z ext4 i btrfs.
Offline
Pablik napisał(-a):
format .udeb to jakieś archiwum, da się to poprostu roztarowac (rozpakować za pomocą tar'a ?)
udeb to chyba jakieś moduły do instalatora czy jeszcze co innego, niżej są normalne deby.
W sumie wystarczy poszukać najnowszego linux-image w wersji 686-pae w Twoim przypadku, obecnie:
linux-image-3.2.0-1-686-pae_3.2.1-2_i386.deb
Ale serio — skoro masz zamiar sam kompilować, to nie ma sensu robić tego co chwilę na dystrybucyjnym konfigu. Teraz wiadomo już, że wszystko jest OK, ten wczorajszy pewnie faktycznie się po prostu rozjechał za bardzo, zatem możesz sobie dłubać w konfigu.
Offline
mam jeszcze 2 pytanka :
1. jak już robię "make-kpkg --revision=782 ..." to to mi się robi ładnych parę godzinek, rozumiem ze jeśli wykonam ponowną konfigurację przez 'make menuconfig" zapisze ustawienia i wykonam to ponownie to będzie szybciej tak ??
2. jak chce dodać łatkę do jajka np "imq" to gdzie wkleić tego .diff'a , jak wywołać polecenie patch i kiedy przed wykonaniem polecenia "make-kpkg --revision=782 ..."?
Ostatnio edytowany przez Pablik (2012-01-24 21:18:07)
Offline
1. Teoretycznie tak, zależy co zmienisz i co trzeba będzie rekompilować. Te kilka godzin to oczywiście kwestia dystrybucyjnego konfiga, na dostosowanym pod sprzęt byłoby wielokrotnie krócej, przykładowo u mnie kernel od zera kompiluje się jakieś 4 minuty na Athlon 64 X2 5000+.
2. Oczywiście przed — patche nakłada się na źródła, a dopiero potem kompiluje (często trzeba pogrzebać jeszcze w konfigu za nowymi opcjami).
W katalogu ze źródłami:
patch -p1 < jakiś_patch
Offline
rozumie ze plik .dii'f ma siedziec w głównym katalogu jajka tak ?? np w /usr/src/linux-3.2.1/plik.diff tak ??
Offline
Ten diff może być gdziekolwiek, bylebyś podał ścieżkę do niego. Ty natomiast masz być w katalogu ze źródłami wydając polecenie.
Przykładowo:
cd /usr/src/linux patch -p1 < /home/pablik/Desktop/plik.diff
Offline
a pachtować mam po ustawieniu opcji z jakimi będziemy kompilować czy przed
ok dzięki, mam jeszcze pytanko odnosicie kompilacji, nie rozumiem niektórych opcji w menuconfig (wiem że jest help i tam jest to objaśnione) wiesz może czy są gdzieś materiały(tytorial , jakaś książka czy coś itp) objaśniające te opcje najlepiej w języku polskim ;P
Ostatnio edytowany przez Pablik (2012-01-24 21:40:42)
Offline
Pablik napisał(-a):
a pachtować mam po ustawieniu opcji czy przed ???
Generalnie przed. Nałożenie patcha często zmienia/dodaje opcje, zatem w zależności od tego jakie patche nakładasz, czasem też musisz włączyć dodawane przez nie opcje. Po ustawieniu też zresztą powinno być OK, zawsze przecież możesz wrócić do menuconfig.
Pablik napisał(-a):
materiały(tytorial , jakaś książka czy coś itp) objaśniające te opcje najlepiej w języku polskim ;P
Po polsku nie wiem szczerze mówiąc. Po angielsku tutaj sporo opcji jest nieźle opisanych: http://kernel-seeds.org/. W ogóle polecam tę stronę w związku z tworzeniem własnego konfiga. Jest tam wiele wskazówek, a nawet wstępnie ustawione konfigi, do których wystarczy dorzucić tylko posiadany sprzęt.
Offline
Dobra nie będę zaczynał tu wątku o patch'owaniu , wielkie dzięki za pomoc
Offline