Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!
Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.
Witam.
Zainstalowałem Linuksa na dysku. Sama instalacja przebiegła poprawnie, do wszystkich plików mam dostęp z poziomu Knoppiksa po zamontowaniu partycji. Problem polega na tym, że to stary sprzęt i BIOS, a tym samym GRUB dysku nie widzi. Czy jest jakaś możliwość, żeby zabootować ten system? Np. zrobić jakieś Live CD z samym kernelem i wczytać jądro z płyty, ale tak, żeby wszystkie katalogi były ze swoimi punktami montowania? Jest możliwe coś takiego?
PS. Upgrade BIOS-u nie wchodzi w grę
Offline
Nie da się zainstalować GRUB-a czy GRUB nie może odpalić systemu? Jaki system instalowałeś?
Offline
Arch Linux. GRUB instaluje się poprawnie na dyskietce, wyświetla menu z załączonego pliku (mam też wersję El Torito na CD tylko z linią komend).
root (hd1,1) powoduje: "Error 21: Selected disk does not exist"
Tak jak pisałem problem jest z BIOS-em i myślę jak go obejść.
Offline
Skoro GRUB się włącza, to wina jest dysku (zakładam, że poprawnie zainstalowałeś i skonfigurowałeś GRUBa).
Jakby problem był z BIOSem, to nie doszłoby do uruchomienia programu rozruchowego (GRUB).
Sprawdź SMART dysku.
Zobacz czy zbootujesz system z innego nośnika (np. instalując GRUBa na pendrive).
Offline
No właśnie GRUB jest na dyskietce i CD (El Torito).
Offline
Masz dwa dyski w tym kompie?
Offline
OK, myślałem że może masz tylko jeden i dajesz w grubie 1 zamiast 0. ;) Ja tam jakoś nie jestem przekonany że to wina BIOS-u… Czemu właściwie tak uważasz? Spróbowałbym najpierw zainstalować jakąś dystrybucję, która z automatu ustawi GRUB-a itd. Może to tylko kwestia konfiguracji?
Offline
Z automatu w Archu też można wybrać GRUB-a na MBR w hda, tylko nie chciałem później mieć problemów z odpaleniem Windowsa z pierwszego dysku.
Problem dotyczy BIOS-u na 100 %. On dysku nie wykrywa. Po prostu. Ustawienie na AUTO jak i ręczne wpisywanie C/H/S (zaniżonych - niby sugerowanych przez producenta w razie problemów) nic nie daje. Proces uruchamiania się zawiesza, a zasadniczo jedyna możliwość przejścia dalej to ustawienie dysku na none. To stara płyta i440BX rocznik '99 i ten typ chyba tak ma.
Rzecz w tym, że kernel BIOS-u nie używa, a GRUB tak.
Offline
na płycie są 2 porty pata czy 4 szt.
bo mówisz że flash biosu nie wchodzi, tylko jeżeli są 4 porty to 2 dodatkowe są na zewnętrznym kontrolerze tam bez starchu update firmware możesz robić.
co to za dysk ? w sensie jaka pojemność
ja to jestem w zaskoczony ze linux sie zainstalował na dysku którego w biosie nie widać :D tutaj + dla pingwina, zuch chłopak, troche prostując kernel używa biosu jak najbardziej ( no ale jak widać dyski sobie sam obsługuje, o czym nawet nie wiedziałem ;} ), a nawet bios wykrywa jaki system jest odpalany :P, było kiedyś troche szumu bo na niektórych płytach ( foxconn i dfi o tych producentach wiem ) w biosie były blokowane inne systemy niż winda no i przy odpalaniu systemu po instalacji wywalało kernel panic.
Offline
No chodziło mi właśnie o to, że kernel do obsługi dysków nie jest zdeterminowany ich ustawieniem w BIOS-ie. Nawiasem mówiąc w Windowsach (przynajmniej tych nowszych) też tak ponoć jest.
Porty IDE są 2, na master/slave, 4 urządzenia, więc zewnętrznego kontrolera nie ma. Zastanawiałem się też czy zakup takowego na PCI nie byłby rozwiązaniem, ale często widać adnotacje, że z tych dysków nie można bootować, więc też mogłyby być problemy.
Dysk to 80 GB WD PATA. I to właśnie pojemność jest problemem, bo te płyty chyba miały jakąś blokadę na 32 GB. Niestety nie ma żadnej zworki, która by ograniczała pojemność, jak to kiedyś w niektórych modelach bywało. Podobno można kombinować z ustawianiem ręcznie wartości, tak żeby pojemność była w BIOSIE widoczna mniejsza, ale u mnie to nic nie daje.
Dlatego pewnie będę się zastanawiał nad zrobieniem jakiegoś Live CD, tylko niestety zupełnie nie jestem obeznany w temacie i nie wiem czy takie coś w ogóle może mieć sens. Na "chłopski rozum" to mi się wydaje, że powinno zadziałać, ale może są jakieś "haczyki" i nic z tego nie będzie. Może ktoś będzie miał sugestie w tym temacie...
Offline
jak to sie mówi " dać to się wszystko da " :]
kontrolery na PCI będą musiały mieć swój bios, wtedy jest szansa że będzie można z nich bootować, idąc dalej uogulniając takie które wspierają raid powinny mieć swoj bios :]. Ale modelem nie sypne, dawno tego nie robiłem
myślałem że opcja ograniczenia pojemności nie wchodzi w gre :], da się to zrobić zworkami zwykle nie było problemów później w biosie z tym.
pomyśle i poptrze w domu :P
Ostatnio edytowany przez gindek (2011-09-09 18:07:07)
Offline
Na 440 problem większego dysku obchodziło się poprzez stworzenie mniejszej niż 2 gb partycji /boot
EDIT: te 2 gb to strzał - chodzi o to żeby partycja była możliwie najmniejsza ;-)
Ostatnio edytowany przez pasqdnik (2011-09-09 23:26:06)
Offline