Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#26  2011-09-03 19:21:26

  Tracerneo - Członek Drużyny Użytkowników Gentoo

Tracerneo
Członek Drużyny Użytkowników Gentoo
Zarejestrowany: 2010-09-30

Re: Gallium + Wine = Szybsze gry?

gbudny napisał(-a):

Wskaż mi firmy, które używają Wine do tworzenia aplikacji i gier.

Nie wiem o czym piszecie, ale: TeamViewer - pobieram tar.gz dla Linuxa, a tu .exe i Wine. :D

Offline

 

#27  2011-09-03 19:26:27

  fervi - Użytkownik

fervi
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: Gallium + Wine = Szybsze gry?

Tak samo Picasa (nie wiem czy dalej) czy któraś wersja Sims'ów

Fervi

Offline

 

#28  2011-09-03 20:09:41

  Minio - Użyszkodnik

Minio
Użyszkodnik
Skąd: Poznań, Polska
Zarejestrowany: 2007-12-22
Serwis

Re: Gallium + Wine = Szybsze gry?

gbudny napisał(-a):

Bzdury. Praktycznie martwą platformą dla graczy jest np. Amiga. Linux jest nieco inną platformą niż PC Windows lub Mac OS X. Dwanaście lat temu gry dla Linuksa tworzyło głównie kilka firm, a terez rozwijaniem gier zajmuje się blisko 200 producentów.

200 producentów. I jakie hity oni stworzyli? Ile egzemplarzy gier sprzedają? Ile wynoszą budżety tych gier? Ile wynoszą przychody z nich? Które z tych gier zostały zauważone przez dziennikarzy zajmujących się grami? Przez takie strony jak GameSpot czy IGN? Przez takie magazyny jak Edge, Game Informer czy Famitsu?

gbudny napisał(-a):

Raczej nie chcę mieć trzeciego pudełka obok komputera Mac oraz PC z systemem Linux.

Raczej nie obok. Konsolę podłączasz do TV i służy ona za centrum domowej rozrywki. Uruchomisz grę, obejrzysz film (PS3 ma czytnik Blu-Ray), zobaczysz zdjęcia z wakacji, odtworzysz plik muzyczny. Konsola nie ma zastępować PC, ona ma doskonale robić rzeczy, do których została stworzona. I po prostu zazwyczaj wykonuje te zadania lepiej niż PC.

gbudny napisał(-a):

Za bardzo przejmujesz się tekstami marketingowymi, ponieważ konsole mogą równie dobrze przegrać konkurując z tabletami.

To czas pokaże. Na razie to konsole są w ofensywie. Wystarczy zobaczyć przychody firm czy liczbę sprzedanych egzemplarzy albo konsol. To są twarde fakty, które o czymś świadczą. Można polemizować o czym. Wg mnie np. o tym, że rynek gier na Linuksa stanowi tak niewielki ułamek sektora elektronicznej rozrywki, że jest on wręcz nieznaczący. Nie odmawiam mu prawa bytu ani nikomu prawa do zajmowania się nim, ale zachęcam do trzeźwej oceny sytuacji.

Offline

 

#29  2011-09-03 20:14:23

  gbudny - Użytkownik

gbudny
Użytkownik
Zarejestrowany: 2005-06-03

Re: Gallium + Wine = Szybsze gry?

Tracerneo napisał(-a):

Nie wiem o czym piszecie, ale: TeamViewer - pobieram tar.gz dla Linuxa, a tu .exe i Wine. :D

hmm Mamy jeden wyjątek w porównaniu do ponad tysiąca innych komercyjnych aplikacji dla systemu Linux. Ta metoda sprawdziła się w przypadku uzytkowników Mac OS X, których szczegóły techniczne w większości nie obchodzą. Czy byłbyś zainteresowany kupieniem gry lub programu dla Windows, który używa Wine?

fervi napisał(-a):

Nic się nie stanie, chyba, że będzie potężna rewolucja

Nie wierzę w rewolucje. O sukcesie dowolnego systemu operacyjnego decydują użytkownicy, którzy kupuja aplikacje dedykowane dla danego systemu.

fervi napisał(-a):

Windows Vista swojego czasu nie obsługiwał aplikacji napisanych dla 98 (no, dalej nie obsługuje) i wiele projektów nie działało; co się stało? napisali nowe.

Windows Vista raczej nie jest dobrym przykładem.

fervi napisał(-a):

Jak chcesz, napisz skrypt, który będzie miał tylko darmowe gry, wtedy ideologia Wine wg ciebie będzie git

Nie używam Wine i praktycznie nie gram w darmowe gry, a żadna ideologia dotycząca Wine nigdy mnie interesowała.

Ostatnio edytowany przez gbudny (2011-09-03 20:15:31)


BUY LINUX GAMES
Support Game Companies who Support Linux Gaming.

Offline

 

#30  2011-09-03 20:23:03

  fervi - Użytkownik

fervi
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: Gallium + Wine = Szybsze gry?

Czy byłbyś zainteresowany kupieniem gry lub programu dla Windows, który używa Wine?

Jeśli wiem, że aplikacja będzie działała szybko na moim komputerze i bez problemów i nie ma natywnej wersji - Tak

Fervi

Offline

 

#31  2011-09-03 20:33:57

  gbudny - Użytkownik

gbudny
Użytkownik
Zarejestrowany: 2005-06-03

Re: Gallium + Wine = Szybsze gry?

Minio napisał(-a):

200 producentów.

To nie jest zbyt duża liczba, ale przy dobrych wynikach sprzedązy ta liczba moze wzrośnąć do 300 proudcentów lub więcej.

Minio napisał(-a):

I jakie hity oni stworzyli? Ile egzemplarzy gier sprzedają? Ile wynoszą budżety tych gier? Ile wynoszą przychody z nich?

Lista gier dla systemu Linux jest dostępna w tym dziale, a więc bezproblemowo powinieneś odnaleźć resztę informacji, jeśli producent je udostępnił.

Minio napisał(-a):

Które z tych gier zostały zauważone przez dziennikarzy zajmujących się grami? Przez takie strony jak GameSpot czy IGN? Przez takie magazyny jak Edge, Game Informer czy Famitsu?

Niektóre z nich są bardzo popularne.
Te serwisy mają wyszukiwarkę, a więc polecam z niej skorzystać na podstawie listy gier dla Linuksa, którą rozwijam np.

http://uk.search.ign.com/product?query=linux&so … ll&page=1

Minio napisał(-a):

Raczej nie obok. Konsolę podłączasz do TV i służy ona za centrum domowej rozrywki. Uruchomisz grę, obejrzysz film (PS3 ma czytnik Blu-Ray), zobaczysz zdjęcia z wakacji, odtworzysz plik muzyczny. Konsola nie ma zastępować PC, ona ma doskonale robić rzeczy, do których została stworzona. I po prostu zazwyczaj wykonuje te zadania lepiej niż PC.

Nie zmienia to jednak faktu, że korzystanie z kilku urządżęń do kilku zupełnie różnych cełów nie jest najwygodnieszym rozwiązaniem

Minio napisał(-a):

To czas pokaże. Na razie to konsole są w ofensywie. Wystarczy zobaczyć przychody firm czy liczbę sprzedanych egzemplarzy albo konsol. To są twarde fakty, które o czymś świadczą. Można polemizować o czym.

Z tego co ja dostrzegam to coraz więcej gier powstaje na iOS oraz inne tego rodzaju systemy.

Minio napisał(-a):

Wg mnie np. o tym, że rynek gier na Linuksa stanowi tak niewielki ułamek sektora elektronicznej rozrywki, że jest on wręcz nieznaczący. Nie odmawiam mu prawa bytu ani nikomu prawa do zajmowania się nim, ale zachęcam do trzeźwej oceny sytuacji.

Co to ma wpólnego z trzeźwą oceną sytuacji? Mamy firmy, które tworzą i sprzedają gry dla Linuksa i jeśli chcemy ich większej ilości to musimy kupować te, które obecnie są sprzedawne.

Ostatnio edytowany przez gbudny (2011-09-03 20:40:09)


BUY LINUX GAMES
Support Game Companies who Support Linux Gaming.

Offline

 

#32  2011-09-03 20:38:23

  fervi - Użytkownik

fervi
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: Gallium + Wine = Szybsze gry?

Problem z grami komercyjnymi na Linuksa jest taki, że sięgają dna. Ostatnio kupiłem HIB z edycji Frozenbyte, to skoczyłem z okna, aby pokazać jaki poziom reprezentuje, jest to dno totalne. Sam nie wiem czemu kosztuje 100zł (pewnie producent tyle dał). Ceny gier Linuksowych są przesadzone

Rozumiem, że gbudny to Wupra z linuksowo? :D

Fervi

Offline

 

#33  2011-09-03 20:54:12

  gbudny - Użytkownik

gbudny
Użytkownik
Zarejestrowany: 2005-06-03

Re: Gallium + Wine = Szybsze gry?

fervi napisał(-a):

Problem z grami komercyjnymi na Linuksa jest taki, że sięgają dna. Ostatnio kupiłem HIB z edycji Frozenbyte, to skoczyłem z okna, aby pokazać jaki poziom reprezentuje,

Pierwsze i obecnie jedynie gry dla Linuksa, które korzystają z NVIDIA PhysX. Jeśli ich nie lubisz to trzeba było kupić inne gry dla Linuksa. Prosty przykład dotyczy suckesu gry Trine:

"Trine has received generally favorable reviews, with a Metacritic score of 80% and 83% for the PC and Playstation 3 version, respectively.[12] Trine won Gamespot's Editor's Choice award at Electronic Entertainment Expo 2009.[13]
PC Format magazine praised the game's "stunning attention to detail throughout", and added that its "beautifully fluid game mechanics are impossible not to appreciate."
IT Reviews gave the game a Recommended award, and concluded: "Trine is an aesthetically pleasing and well executed puzzle platformer, with a distinct addictive streak when it comes to fully exploring the levels in order to upgrade your characters to their maximum power. When you're done with single player, the multiplayer mode adds extra life to the game, as the experience is genuinely different."[14]
IGN was more reserved, saying that "a lack of enemy variety, disappointing conclusion, and the wonky multiplayer keep Trine from greatness, but this is still a highly recommended puzzle platformer."[15]
The Australian video game talk show Good Game's reviewers both gave Trine 7.5/10.[16]
In February 2011 Frozenbyte told the Finnish financial newspaper Kauppalehti, that Trine has sold approximately 400,000 copies across all platforms."

http://en.wikipedia.org/wiki/Trine_(video_game)

fervi napisał(-a):

jest to dno totalne. Sam nie wiem czemu kosztuje 100zł (pewnie producent tyle dał).

Co kosztuje 100 zł?

fervi napisał(-a):

Ceny gier Linuksowych są przesadzone

Gry LGP i Runesoft dla Linuksa są faktycznie drożsże niż wersje dla Windows, ale masz innych producentów, którzy sprzedają gry dla Linuksa w niższych cenach. Jednakże naprawdę  polubiłem Cold War oraz Sacred, które zostały wydane przez LGP i każdemu polecam ich spróbować.

fervi napisał(-a):

Rozumiem, że gbudny to Wupra z linuksowo? :D

Nie. Użytkownik mat z forum Ubuntu.pl oraz gbudny z linuksowo.pl. Korzystałem z gier dla Linuksa
zanim wspomniany przez ciebie użytkownik Wupra wpadł na pomysł założenia swojego sklepu z grami dla Linuksa. Nigdy nie byłem związany z tym sklepem, ale kupiłem w nim wiele gier dla Linuksa  łącznie za ponad 1000 zł.

Ostatnio edytowany przez gbudny (2011-09-03 21:00:16)


BUY LINUX GAMES
Support Game Companies who Support Linux Gaming.

Offline

 

#34  2011-09-03 21:21:50

  fervi - Użytkownik

fervi
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: Gallium + Wine = Szybsze gry?

Shadowgrounds Survivor

Jest parę fajniejszych gier na Linuksa / Darmowe (książeczka z CDA), jednak przy dzisiejszej technologii - nie są super-dobre)

Fervi

Offline

 

#35  2011-09-03 21:48:56

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Gallium + Wine = Szybsze gry?

fervi napisał(-a):

Problem z brakiem zainteresowania Linuksa wpływa głównie od Fansite'ów, które są źle przygotowane na przyjęcie użytkowników i pod treścią (przykład - DUG).

Ale że co z nim nie tak jest? :(

Offline

 

#36  2011-09-03 22:16:52

  fervi - Użytkownik

fervi
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: Gallium + Wine = Szybsze gry?

Osobiście myślę, że powinna być lista gier (i programów) darmowych (komercyjne ewentualnie też), która została przetestowana, działa i te gry są lepsiejsze. Bo wklejanie byle kiczu jest ...

Dodatkowo powinny być treści, które są pożądane dla społeczności n00bów, jak instalacja Debiana czy uaktualnienie, spolszczanie itd. najlepiej w formie Videoartu.

Jak zainstalować sterowniki do nvidii, ati, modemu, dźwięku, sieciówki, pada, bumblebee itd.

Można o wiele więcej wymyślić ;) Zbiór fajniejszych repozytoriów (PlayDeb, GetDeb, Wine) itd. To są treści pożądane dla ZU. OFC "mogę sam napisać"

Fervi

Offline

 

#37  2011-09-03 23:11:45

  gindek - Zubr, bydle na etacie.

gindek
Zubr, bydle na etacie.
Skąd: Z puszczy.
Zarejestrowany: 2008-12-08

Re: Gallium + Wine = Szybsze gry?

fervi napisał(-a):

Własne gbudny postawiłeś krzyżyk pod Linuksem z datą 1991 - 2011 R.I.P.

Wine MUSI być rozpowszechniane jako dodatek do Linuksa, inaczej NIGDY nie przekonasz użytkowników do tego systemu, mówiąc "Mamy zajebistego Tetrisa i Mario, spodoba ci się"

Fervi

Nigdy nie przypuszczałem że założeniem developerów jest rozpowszechnienie systemu wszędzie i wszystkim na desktopy. Już dzisiaj na Linuksie wykonasz 90% rzeczy takich jak na windzie, nie wszyscy grają ( co zapewne Cie dziwi ), patrząc po moich znajomych powiedział bym wręcz że mało kto gra, może z 5-10% osób, z czego połowa i tak ma X360.

Ludzie się przyzwyczaili do windy, sam kiedyś ubolewałem nad ilością gier na linuksa, do tej pory często odwiedzam posta napisanego przez "gbudny", przeglądajac, w co by tu pograć ... no ale zaraz się łapę na tym ze w sumie po co to robie "skoro nie mam czasu ! ", no albo poprostu mi się nie chce grać :] ( sam nie wiem po co zmieniam sprzęt , chyba żeby tego WoWa odpalić na 20 minut dziennie i cieszyć się z lepszych zabawek. ).

Należy zapamiętać jeszcze jedną statystykę ... ilość złośliwego oprogramowania dla linuksa ;], jak to zwykle bywa najsłabszym ogniwem systemu jest jego użytkownik, wzrasta ilość użytkowników, wzrasta ilość osłów, wzrasta "syfu". Tutaj statystyka jest bardzo po naszej stronie, po co pisać wira dla systemu którego używa 4% internautów ( moje statystyki :P, po wyświetleniach stron w której treści znajdowało się słowo "Linux" bądź "Linuksie", próbka ok 20k miesięcznie ), dodatkowo z tych 4% pewnie z 70% jest bezpośrednio powiązanych z branżą IT ( nazwijmy się "specjalistami" w swoich dziedzinach ).

Dużo prościej łatwiej i efektowniej będzie napisać jakieś zlośliwe oprogramowanie dla windy :D ponad 90% "rynku" mniej "specjalistó" więcej "oslow" łatwiej będzie rozpowszechnić nasz "złośliwy soft".


" Wojny przychodzą i odchodzą, a moi żołnierze są wieczni"


"Zbuduj mały, dziarski router z udostępnionych przez prowadzącego części od Kamaza?"

Offline

 

#38  2011-09-03 23:55:25

  fervi - Użytkownik

fervi
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: Gallium + Wine = Szybsze gry?

założeniem developerów jest rozpowszechnienie systemu wszędzie i wszystkim na desktopy.

Są 2 rodzaje developerów, wątpię, by Canonical robiłby coś dla społeczności, tak samo Google

A jak trolle przejdą z Win na Lin to trzeba będzie przejść na BSD ;)

Fervi

Offline

 

#39  2011-09-04 01:23:11

  gindek - Zubr, bydle na etacie.

gindek
Zubr, bydle na etacie.
Skąd: Z puszczy.
Zarejestrowany: 2008-12-08

Re: Gallium + Wine = Szybsze gry?

fervi napisał(-a):

założeniem developerów jest rozpowszechnienie systemu wszędzie i wszystkim na desktopy.

Są 2 rodzaje developerów, wątpię, by Canonical robiłby coś dla społeczności, tak samo Google

A jak trolle przejdą z Win na Lin to trzeba będzie przejść na BSD ;)

Fervi

i wtedy bedziesz na forum bsd mialczal "oo malo ludzi nie ma jak grac". ( cytuj od początku, wycinasz kontekst )

co do projektów "buntu" moje zdanie jest bardzo jasne, potrzeba było beta testerów oprogramowania to się zlaleźli :], bo moim skromnym zdaniem wszelkie próby propagowania Linuksa jako systemu dla ludzi nie powinny się opierać o system który z definicji ma być nie stabilny i sprawiać problemy (sid). W końcu w dzisiejszych czasach desktopy i proste / podstawowe serwery się dużo nie różnią ( Pod względem tego co jest w środku, rozbijając się do poziomu układów scalonych ), nie mowię tego z mojego doświadczenia bo pracy w odpowiednim miejscu, ale z tego co widziałem w ofercie firm hostingujących.

Ostatnio edytowany przez gindek (2011-09-04 01:23:48)


" Wojny przychodzą i odchodzą, a moi żołnierze są wieczni"


"Zbuduj mały, dziarski router z udostępnionych przez prowadzącego części od Kamaza?"

Offline

 

#40  2011-09-04 02:20:49

  gbudny - Użytkownik

gbudny
Użytkownik
Zarejestrowany: 2005-06-03

Re: Gallium + Wine = Szybsze gry?

fervi napisał(-a):

Shadowgrounds Survivor

Co za problem znaleźć tą grę w niższej cenie:

http://www.fun4tux.ch/en/games/52-shadowgrounds-survivor-download.html

fervi napisał(-a):

Jest parę fajniejszych gier na Linuksa / Darmowe (książeczka z CDA), jednak przy dzisiejszej technologii - nie są super-dobre)

Technologi? Czy ty przypadkiem nie masz na myśli gier dla Windows?


BUY LINUX GAMES
Support Game Companies who Support Linux Gaming.

Offline

 

#41  2011-09-04 09:16:52

  fervi - Użytkownik

fervi
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: Gallium + Wine = Szybsze gry?

Nom

Porównaj np. Trackmania Nations Forever (darmowa gra Windowsowa) do jakiejś innej wyścigówki, od biedy Trackmania ujdzie, ale to nie jest to, w co chciałbyś grać tygodniami ;) (chyba, że jednak)

Fervi

Offline

 

#42  2011-09-04 13:42:16

  gbudny - Użytkownik

gbudny
Użytkownik
Zarejestrowany: 2005-06-03

Re: Gallium + Wine = Szybsze gry?

fervi napisał(-a):

Porównaj np. Trackmania Nations Forever (darmowa gra Windowsowa) do jakiejś innej wyścigówki, od biedy Trackmania ujdzie, ale to nie jest to, w co chciałbyś grać tygodniami ;) (chyba, że jednak

Jak już wspomniałem wcześniej praktycznie nie gram w darmowe gry i generalnie nie mam pojęcia jakie obecnie gry są wydawane dla Windows, a więc nie mam czego prównywać. Nie jestem wielkim gier fanem gier wyścigowych, ale kiedyś chciałem zagrać w ten rodzaj gier, a więc kupiłem Ballistics i H-Craft Championship dla Linuksa, pograłem sobie przez kilka miesięcy i dlatego raczej nie prędko powrócę do tego rodzaju gier:

http://www.youtube.com/watch?v=eRfokWUKj4Q

http://www.youtube.com/watch?v=5WX3J4ob6uY

Ostatnio edytowany przez gbudny (2011-09-05 00:11:21)


BUY LINUX GAMES
Support Game Companies who Support Linux Gaming.

Offline

 

#43  2011-09-05 06:49:21

  fervi - Użytkownik

fervi
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: Gallium + Wine = Szybsze gry?

O ile ta pierwsza gra ma jakieś szanse na przeżycie - w tej drugiej nie widzę sensu ;P

Gry na Linuksa są - jakie są, nic tego narazie nie zmieni, mówisz tutaj, że jak kupisz grę Linuksową, to wspierasz Linuksa, ale to jest jak z głosowaniem na prezydenta. Jeden głos nic nie znaczy. Jedynym moim zdaniem (chyba, że się mylę) na zdobycie popularności gier Linuksowych jest rozwiązanie zdobycia odpowiedniej liczby Linuksiarzy - i nieważne czy używają Wine, DosBox czy emulatora PS2 - Jak ludzie zobaczą, że pingwiniarzy jest dużo, myślę, że zaczną robić gry też na niego (chyba, że się mylę i będą sprzedawali wersję Wine'owe)

Fervi

Offline

 

#44  2011-09-05 10:34:35

  gbudny - Użytkownik

gbudny
Użytkownik
Zarejestrowany: 2005-06-03

Re: Gallium + Wine = Szybsze gry?

fervi napisał(-a):

O ile ta pierwsza gra ma jakieś szanse na przeżycie - w tej drugiej nie widzę sensu ;P.

Ta druga ma tryb singleplayer oraz multiplayer:

http://www.youtube.com/watch?v=IpZUrh7EDZc

fervi napisał(-a):

Gry na Linuksa są - jakie są, nic tego narazie nie zmieni, mówisz tutaj, że jak kupisz grę Linuksową, to wspierasz Linuksa, ale to jest jak z głosowaniem na prezydenta. Jeden głos nic nie znaczy.

Co ma zmienić? Mamy jakichś 200 producentów, którzy mają określone wymagania dotyczące wyników sprzedazy gier dla Linuksa. Jeśli będziemy kupowali obecne gry dla Linuksa to liczba nowych gier oraz producentów będzie szybciej wzrastać. Przy słabych wynikach sprzedaży producenci będą się stopniowo wycofywać z tworzenia gier dla Linuksa. Przykładowo tak to wygladało w przypadku Amigi

"Amiga zaczęła już powoli umierać. Aby to lepiej zobrazować, "Mortal Kombat" sprzedał się w ilości 50,000 egzemplarzy, "Mortal Kombat 2" - 125,000 egzemplarzy, "Primal Rage" - 9,000 egzemplarzy. Gdy wydano "Primal Rage", Amiga była już komercyjnie martwą platformą"

http://www.ppa.pl/artykul-Rozmowa.z.Richardem.Coste … _22_1341.html 

Każda sprzedana kopia gry z logiem systemu Linux decyduje o tym, czy dany producent dalej będzie zajmował się tworzeniem gier dla tego systemu. Mamy jakieś 200 firm, a miliony obecnych użytkowników Linuksa marudzą, że jest to wina producentów, choć spora część z nich nigdy nie kupiła żadnej gry dla Linuksa. Nie słyszałem, aby którykolwiek z kandydatów na prezydenta RP przegrał, ponieważ 200 - 300 zagłosowało na jego konkurenta. Jednakże słyszałem o użytkownikach Linuksa, którzy podobną róznicą zakupionych sztuk niektórych gier dla tego systemu zaprzepaścili szanse na powstanie np. Europa Universalis III oraz wielu innych gier dla Linuksa.                   

fervi napisał(-a):

Jedynym moim zdaniem (chyba, że się mylę) na zdobycie popularności gier Linuksowych jest rozwiązanie zdobycia odpowiedniej liczby Linuksiarzy - i nieważne czy używają Wine, DosBox czy emulatora PS2 - Jak ludzie zobaczą, że pingwiniarzy jest dużo, myślę, że zaczną robić gry też na niego (chyba, że się mylę i będą sprzedawali wersję Wine'owe)

Nikt nie zarabia na liczbie osób, którzy zainstalowali daną dystrybucję Linuksa - Jakim cudem ty chcesz na tym zarobić?. Producentów nie interesują statystyki. Oni po prostu tworzą daną gre dla Linuksa i starają się ją sprzedać, Jeśli przykładowo dana gra nie sprzeda się w określonej ilości np. 500 sztuk to najczęściej zajmują się tworzeniem gier dla innych systemów i porzucają tworzenie wersji dla Linuksa. Prezes id software myślał kiedyś, że przy 10 milionach uzytkowników sprzeda setki tysięcy sztuk Quake 3 dla Linuksa, ale udało im się sprzedać kilka tysięcy sztuk tej gry. Problem był fakt, że niektórzy tzw. użytkownicy Linuksa woleli kupić wersję dla Windows i przy okazji doprowadzić do bankructwa Loki software, co spowodowało, że firmy takie, jak Activision, EA Games itd. przestały być zainteresowane tworzeniem gier dla Linuksa. Jest 2011 r. i nadal większość producentów dawniej związanych z Loki nie chce mieć nic wspólnego z tym systemem, ponieważ wielu uzytkowników Linuksa kupiło grę dla systemu Windows zamiast wersji dla Linuksa, choć statytyki pokazywały 10 miliionów użytkowników Linuksa.

Być może zabrzmi to przesadnie, ale na stronie głównej projektów takich jak Wine powinnni napisać przykładowe ostrzeżenie:

"Korzystanie z Wine oraz gier dla innych systemów operacyjnych szkodzi tobie i osobom w twoim otoczeniu" ;)

Być może ten tekst zabrzmiał, jak żart, ale nie da się ukryć że przy obecnym zbyt dużym  zainteresowaniu użytkowników Wine oraz aplikacjami dla Windows, najbardziej tracą linuksowi gracze oraz producenci tworzący gry dla tego systemu.

Ostatnio edytowany przez gbudny (2011-09-05 11:46:03)


BUY LINUX GAMES
Support Game Companies who Support Linux Gaming.

Offline

 

#45  2011-09-05 13:02:15

  fervi - Użytkownik

fervi
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: Gallium + Wine = Szybsze gry?

Co ma zmienić? Mamy jakichś 200 producentów, którzy mają określone wymagania dotyczące wyników sprzedazy gier dla Linuksa.

A ja podam 3 najlepszych
- EA Games (i ich oddziały)
- Activision
- Ubisoft

To chyba wszystkie

niektórych gier dla tego systemu zaprzepaścili szanse na powstanie np. Europa Universalis III oraz wielu innych gier dla Linuksa.

Chodzi o wersję pod Windows? Bardzo prosto wyjaśnić
- Gra pod Windows jest w sklepie (pod Linux tylko cośtam Farm widziałem)
- Nie czeka się na przeportowanie gry
- Cena

Korzystanie z Wine oraz gier dla innych systemów operacyjnych szkodzi tobie i osobom w twoim otoczeniu

No tak, ale tu mamy błędne koło:
- Jeśli nie będzie Wine; o wiele mniej osób przejdzie na Linuksa
- Jeśli będzie Wine; Duże firmy nie zrobią produktów na Linuksa

W każdym razie Wine pozwala przejść większej liczbie osób na Linuksa + Pozwala "wyemulować" aplikacje Windowsowe, więc tak źle to nie mamy

Fervi

Offline

 

#46  2011-09-05 14:03:12

  gbudny - Użytkownik

gbudny
Użytkownik
Zarejestrowany: 2005-06-03

Re: Gallium + Wine = Szybsze gry?

fervi napisał(-a):

A ja podam 3 najlepszych
- EA Games (i ich oddziały)
- Activision
- Ubisoft

Co z tego? To są 3 bezużyteczne firmy, które już nigdy nie stworzą lub nie wydadzą żadnej gry dla Linuksa. Chcesz poświęcić całą platformę i 17 lat pracy różnych producentów dla trzech firm, które z systemem Linux nie chcą mieć nic wspólnego? Activision oraz EA Games wycofały się z tworzenia gier dla Linuksa zaraz pod upadku Loki software. Ubisoft był wydawcą Theocracy oraz Puzzle Pirates, które ukazały się także dla systemu Linux. Jednak to już niestety ciekawostki historyczne, poniewąż w przypadku Loki software zawinili użytkownicy Linuksa, a więc raczej bym się nie przejmował wspomnianymi przez ciebie firmami.

fervi napisał(-a):

Chodzi o wersję pod Windows? Bardzo prosto wyjaśnić
- Gra pod Windows jest w sklepie (pod Linux tylko cośtam Farm widziałem)
- Nie czeka się na przeportowanie gry
- Cena

Nie. Chodzi o wersję pod Linuksa
- Wybór w zwykłych sklepach jest ograniczony, w przypadku Linuksa zasadniczo gry zawsze były dostępne w sklepach internetowych
- Ciesz się, że ktoś chce jeszcze portować jakieś gry dla Linuksa
- Cena jest zależna od sprzedawcy u którego kupujesz daną grę

fervi napisał(-a):

No tak, ale tu mamy błędne koło:
- Jeśli nie będzie Wine; o wiele mniej osób przejdzie na Linuksa. 
- Jeśli będzie Wine; Duże firmy nie zrobią produktów na Linuksa

W każdym razie Wine pozwala przejść większej liczbie osób na Linuksa + Pozwala "wyemulować" aplikacje Windowsowe, więc tak źle to nie mamy

- Jest różnica między faktyczną zmianą systemu operacyjnego i całego oprogramowania oraz producentów , którzy je dostarczają dla Linuksa, a zwykłą zabawą z daną dystrybucją Linuksa oraz Wine
- To oczywiste. Przegrają z własnymi klientami oraz firmami stojącymi za projektem Wine, gdy tylko zaczną oferować natywne wersje dla Linuksa

Mamy użytkowników, którzy zainstalowali na drugiej partycji określone dystrybucje Linuksa i po prostu się nim bawią bez ponoszenia jakichkolwiek kosztów, a więc ich działalność oraz liczebność nie ma żadnego znaczenia dla producentów. Wrócą do Windows, gdy tylko Wine nie poradzi sobie z uruchomieniem danego programu lub gry dedykowanego dla Windows.

Ostatnio edytowany przez gbudny (2011-09-05 14:05:48)


BUY LINUX GAMES
Support Game Companies who Support Linux Gaming.

Offline

 

#47  2011-09-05 16:17:12

  fervi - Użytkownik

fervi
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: Gallium + Wine = Szybsze gry?

Problem jest w tym, że ja bym bardzo chciał, by część przynajmniej gier - była za free, czego firmy nie zrobią. Szkoda troszkę, bo Linux jest systemem darmowym, dającym darmowość, a ta komercja śmierdzi i denerwuje, no cóż.

Fervi

PS. Czy będzie OpenDoom3? :D

Offline

 

#48  2011-09-05 16:18:10

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Gallium + Wine = Szybsze gry?

fervi napisał(-a):

Szkoda troszkę, bo Linux jest systemem darmowym, dającym darmowość

Nieprawda.

Wolny != darmowy.


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#49  2011-09-05 16:20:33

  fervi - Użytkownik

fervi
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-03-14

Re: Gallium + Wine = Szybsze gry?

Yhm, czyli Windows też jest Wolny, bo daje wolność w używanym oprogramowaniu? :D

Fervi

Offline

 

#50  2011-09-05 16:27:52

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: Gallium + Wine = Szybsze gry?

fervi napisał(-a):

Windows (...) daje wolność w używanym oprogramowaniu

Nieprawda.

Nawet nie chce w tę absurdalną hipotezę zagłębiać.


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)