Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!
Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.
Ups, kłamstwo się wydało :D
Offline
Wiem dlaczego po instalacji fontconfig-config z Ubuntu czcionki są bardziej przejrzyste.
Pakiet z Ubuntu dodaje kilka symlinków więcej do /etc/fonts/conf.d/ tak jak to widać na załączonym obrazku:
Debian
/etc/fonts/conf.d/20-fix-globaladvance.conf /etc/fonts/conf.d/20-unhint-small-vera.conf /etc/fonts/conf.d/30-metric-aliases.conf /etc/fonts/conf.d/30-urw-aliases.conf /etc/fonts/conf.d/40-nonlatin.conf /etc/fonts/conf.d/45-latin.conf /etc/fonts/conf.d/49-sansserif.conf /etc/fonts/conf.d/50-user.conf /etc/fonts/conf.d/51-local.conf /etc/fonts/conf.d/60-latin.conf /etc/fonts/conf.d/65-fonts-persian.conf /etc/fonts/conf.d/65-nonlatin.conf /etc/fonts/conf.d/69-unifont.conf /etc/fonts/conf.d/80-delicious.conf /etc/fonts/conf.d/90-synthetic.conf
Ubuntu
/etc/fonts/conf.d/10-antialias.conf /etc/fonts/conf.d/10-hinting.conf /etc/fonts/conf.d/10-hinting-slight.conf /etc/fonts/conf.d/11-lcd-filter-lcddefault.conf /etc/fonts/conf.d/20-fix-globaladvance.conf /etc/fonts/conf.d/20-unhint-small-vera.conf /etc/fonts/conf.d/30-metric-aliases.conf /etc/fonts/conf.d/30-urw-aliases.conf /etc/fonts/conf.d/40-nonlatin.conf /etc/fonts/conf.d/45-latin.conf /etc/fonts/conf.d/49-sansserif.conf /etc/fonts/conf.d/50-user.conf /etc/fonts/conf.d/51-local.conf /etc/fonts/conf.d/53-monospace-lcd-filter.conf /etc/fonts/conf.d/60-latin.conf /etc/fonts/conf.d/65-fonts-persian.conf /etc/fonts/conf.d/65-nonlatin.conf /etc/fonts/conf.d/69-unifont.conf /etc/fonts/conf.d/70-no-bitmaps.conf /etc/fonts/conf.d/80-delicious.conf /etc/fonts/conf.d/90-synthetic.conf
Różnice widać w niektórych czcionkach a szczególnie w KDM czy GDM gdzie ustawienia czcionek są pobierane na podstawie sytemowych(a nie środowiskowych) ustawień... wystarczy dodać kilka symlinków i powinno być gites majones:
ln -s /etc/fonts/conf.avail/10-antialias.conf /etc/fonts/conf.d/ ln -s /etc/fonts/conf.avail/10-hinting.conf /etc/fonts/conf.d/ ln -s /etc/fonts/conf.avail/10-hinting-slight.conf /etc/fonts/conf.d/ ln -s /etc/fonts/conf.avail/11-lcd-filter-lcddefault.conf /etc/fonts/conf.d/ ln -s /etc/fonts/conf.avail/53-monospace-lcd-filter.conf /etc/fonts/conf.d/ ln -s /etc/fonts/conf.avail/70-no-bitmaps.conf /etc/fonts/conf.d/
Oczywiście dalej to nie rozwiązuje problemu z libcairo2(wersja 1.8) który w Debianie nie posiada ani cleartype ani lcdfilder(dostępnym w wersji 1.10) jednak o tym było troszkę wyżej i nie ma sensu się powtarzać.
EDIT: Jednak fontconfig-config z Ubuntu wgrywa te pliki konfiguracyjne, później instalując paczkę Debiana konfiguracje pozostają.
Ostatnio edytowany przez k4misiek (2011-05-19 10:49:39)
Offline
W moim przypadku po aktualizacji libcairo2 (cleartype) do wersji dystrybucyjnej (wheezy) 1.10.2-6.1 wystarczyło dodać wpis:
<?xml version='1.0'?>
<!DOCTYPE fontconfig SYSTEM 'fonts.dtd'>
<fontconfig>
<match target="font">
<edit mode="assign" name="rgba">
<const>rgb</const>
</edit>
</match>
<match target="font">
<edit mode="assign" name="hinting">
<bool>true</bool>
</edit>
</match>
<match target="font">
<edit mode="assign" name="hintstyle">
<const>hintslight</const>
</edit>
</match>
<match target="pattern">
<test name="family" qual="any">
<string>DejaVu Sans</string>
</test>
<edit mode="assign" name="family">
<string>DejaVu Sans Condensed</string>
</edit>
</match>
<match target="pattern">
<test name="family" qual="any">
<string>DejaVu Serif</string>
</test>
<edit mode="assign" name="family">
<string>DejaVu Serif Condensed</string>
</edit>
</match>
<dir>~/.fonts</dir>
<match target="font">
<edit mode="assign" name="antialias">
<bool>true</bool>
</edit>
</match>
<match target="font">
<edit mode="assign" name="lcdfilter">
<const>lcddefault</const>
</edit>
</match>
</fontconfig>
do ~/.fonts.conf. Czcionki w KDE oraz Iceweasel, Icedove itp. wyglądają super tak jak przed aktualizacją libcairo2. Jedyny problem był z LibreOffice. Wystarczy jednak w ~/.Xresources dodać wpis Xft.lcdfilter: lcddefault i w całym systemie mam eleganckie wyraźne fonty.
ps. gdyby jeszcze w z LibreOffice były problemy to można spróbować dodać wpis Xft.lcdfilter: lcddefault do ~/.Xdefaults U mnie jednak takiej potrzeby nie było. Oczywiście jeśli w systemie nie ma pliku ~/.Xresources lub ~/.Xdefaults to trzeba je stworzyć.
Ostatnio edytowany przez butrus (2011-08-28 10:29:18)
Offline
OK, żeby nie mieszać wszystkiego…
W środowiskach graficznych jak GNOME i KDE wystarczy z palca włączyć lcdfilter:
<match target="font"> <edit mode="assign" name="lcdfilter"> <const>lcddefault</const> </edit> </match>
Resztę ustawień (hinting, hintstyle itd.) można wyklikać normalnie w ustawieniach środowiska.
=====================
W środowiskach nieposiadających takich ustawień można te same opcje zdefiniować z palca, np.:
~/.fonts.conf
<match target="font"> <edit name="antialias" mode="assign"> <bool>true</bool> </edit> <edit name="hinting" mode="assign"> <bool>true</bool> </edit> <edit name="hintstyle" mode="assign"> <const>hintslight</const> </edit> <edit name="rgba" mode="assign"> <const>rgb</const> </edit> <edit name="lcdfilter" mode="assign"> <const>lcddefault</const> </edit> </match>
~/.Xresources
Xft.antialias: 1 Xft.hinting: 1 Xft.hintstyle: hintslight Xft.rgba: rgb Xft.lcdfilter: lcddefault
Offline
Porównanie różnych ustawień lcdfilter. Jak dla mnie to przy wyłączonym pismo wygląda lepiej — jest trochę wyblakłe, ale za to krawędzie są ostre i nie ma problemu z rozpoznawaniem kształtu liter.
Jeden facet tutaj proponuje trochę odmienne ustawienia. Każe wyłączyć rgba oraz hinting; nie wspomina nic o lcdfilter. Za to pisze, że jeżeli ktoś próbuje wmówić, iż ustawienia hintingu jest kwestią subiektywną, to pewnie obraca Twoją dziewczynę ;) .
Offline