Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!
Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.
Strony: 1
Dostałem 3 komputery do firmy. Jeden z nich przyszedł wcześniej.
Miał 2 dyski Seagate (nie pamiętam modelu). Po mdadm przy instalacji stworzona została partycja prawie 3TB (i reszta parę GB na swap).
Wszystko zagrało.
Następnie przyszły dwa komputery takie same, miały też dyski ale ciut inną serię dokładnie to ST1500DL003-9VT16L
Wszystko fajnie, instalacja bez problemów.
Problem zaczyna się w momencie bootowania. Po załadowaniu zatrzymuje się na
udevd-work[138]: inotify_add_watch(6, /dev/dm-0, 10) failed: No such file or directory
Próbowałem ręcznie zbootować (insmod... i tak dalej, boot). System wstępnie z inita się ładuje, ale wiesza w momencie próby spięcia do macierzy.
I tutaj jest ciekawy problem. O ile przy instalacji widzi wszystkie urządzenia /dev/md0 , /dev/md1 i tak dalej to przy bootowaniu ni w ząb nie widzi tych
partycji. Nawet nie widzi takiego urządzenia jak /dev/mdX
Co ciekawe przepięcie dysków z pierwszego komputera do tych nowszych udaje się i system wstaje, więc to wina dysków (tych innych również od Seagate) a nie sprzętu (płyta itp.).
To są dyski z serii green line. W net poszperałem i dyski te miały problemy właśnie z jakąś nieprawidłową pracą, freezami. Rozwiązali to nowym firmware (te dyski już mają taki).
Czy może ma ktoś pomysł?
Dodam - przy instalacji /dev/md0 i tak dalej są widoczne i wszystko chodzi. Nawet tuż po ich złożeniu hdparm robiłem testy i wszystkie partycje są poprawnie widoczne i te które są na raid0 mają 2x większy transfer, te które są na raid 1 mają normalny. Po instalacji i próbie zbootowania dochodzi do wywalenia, initramfs wyrzuca, że czekał zbyt długo na urządzenie i nie mógł odszukać /dev/md0/1 itp.
Dzięki za wszelkie rady!
Ostatnio edytowany przez miszko (2011-07-21 09:03:06)
Offline
Ja bym spróbwał skompilować kernel, wbudować mu na stałe driver kontolera RAID, systemy plików i używane tryby RAID, (i wszystko, co potrzebne do podniesienia systemu),
i skompilował go bez initrd.
Z mojego doświadczenia, kernel najlepiej chodzi, i ma najmniej blędów, jak wszystko, co potrzebne do życia (w miarę możliwości), ma wbudowane statycznie, ( u mnie z wyjątkiem tunera TV).
Pozdrawiam
;-)
Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2011-07-21 09:06:02)
Offline
Ale co ciekawe, na drugim komputerze (tym pierwszym) przy prawie identycznej sytuacji tylko dyski inne (inna seria, ale ta sama pojemność) już wszystko chodzi ok. Też pomyślałem o tym, ale to zabawa na którą czasu nie mam, aby kompilować sobie kernel ;(
Offline
Na drugim komputerze z identyczną, powtarzam identyczną płyta główną, kontrolerem dysku, itp? Bo miałem taka sytuację że płyta była podobna różniła się kontrolerem do dysków i jak pisał @Jacekalex musiałem wkompilować sterownik i śmigało jak ta lala
Offline
Płyty te same, procesory te same. Różnice są dwie. Inne dyski (ta sama pojemność, ale inne modele, ten sam producent Seagate) oraz inne karty graficzne (2x nvidia na PCIE). Karty vga wywaliłem, aby mi nie mieszały, dopiero po instalacji sys chciałem je wpiąć.
Bynajmniej jak się podłączy dyski ze starego - sys wstaje i bootuje się ok. Podłącze nowe dyski, postawie sys i przy boot się wywala.
Robię Soft Raid przez MDADM. W bios normalnie na ATA są ustawione dyski.
Już mnie strzela, bo cały dzień wczoraj kombinowałem.
A ma ktoś małe tutka jak dołączyć sterowniki do jądra? Nie mam czasu na aż takie zabawy, ale jak trzeba to trzeba. Ogólnie pojęcie mam jak się kompiluje bo sam sobie kiedyś do mosixa kompilowałem jądra (fajny projekt kerrighed).
Offline
Mi też się wydaje, że to kwestia płyt głównych. To że z nazwy są te same to nie znaczy, że bebechy mają identyczne. Sprawdź rewizje i porównaj na stronie producenta.
Offline
A jak sprawdziłeś jakie są kontrolery, jak pisałem płyty były identyczne, tylko z tym że jak napisał @pasqnik okazało się że jedna jest nowsza i ma inny kontroler ale to po dokładnym zapoznaniu s
Ja akurat maiłem szczęście że sterowniki były w jąderku ale nie były wkompilowane czyli w czasie tworzenia config zaznaczyłem to co mnie interesowało.
Offline
Płyty są kupione takie same, wszystkim nawet bios do najnowszej wersji uaktualniłem.
Bynajmniej gdy wyciągam dyski z komputera na który system pracuje i przepnę do tych dwóch ciut nowszych, ale z innymi dyskami to system z tych starych dysków się bootuje!
Czyli, to nie wina płyty bo system się bootuje z dysków z komputera tego pierwszego na płytach z tych dwóch, które są oporne.
Używałem różnych wersji systemów i wszystkie się tak samo zachowują ;(
Offline
A wiesz, tego nie sprawdzałem. Domyślnie ext4 używam, ale spojrzę co jest tam.
Bynajmniej dzisiaj zacząłem robić kopię 1:1 tych dysków. Jeżeli system wystartuje na tych dyskach, na których nie chciał wystartować to albo coś z systemem, albo fakt - coś nie tak z systemem plików.
Offline
Strony: 1