Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2011-07-20 15:08:28

  Akkon - Użytkownik

Akkon
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-04-18

Gnome wyłącznik

Witajcie,
jaki pakiet w Gnome odpowiada za wyłączanie systemu? Po aktualizacji do testinga zniknęła mi ta opcja z menu i aplet z panelu.

Offline

 

#2  2011-07-20 15:26:35

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Gnome wyłącznik

Samo polecenie (gnome-session-save --shutdown-dialog) jest w gnome-session-bin, ale kilka innych warunków musi być spełnionych żeby działało. Zainstalowany gnome-power-manager, aktywna sesja consolekit (sprawdzisz via ck-list-sessions)… Jak podnosisz środowisko?

Offline

 

#3  2011-07-21 00:01:30

  Akkon - Użytkownik

Akkon
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-04-18

Re: Gnome wyłącznik

Samo polecenie (gnome-session-save --shutdown-dialog) jest w gnome-session-bin

Powyższy pakiet posiadam. Polecenie wywołane w terminalu działa prawidłowo.

Zainstalowany gnome-power-manage

Jest.

aktywna sesja consolekit (sprawdzisz via ck-list-sessions)

Kod:

active = FALSE

Czy to znaczy, że sesja jest nieaktywna?

Jak podnosisz środowisko?

Loguję się przez konsolę. Nie posiadam GDM.

Offline

 

#4  2011-07-21 00:08:14

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Gnome wyłącznik

Czyli nie działa przez aktualizację consolekit, wersja ze Squeeze inaczej podchodzi do kwestii sesji aktywnej/nieaktywnej. Z menedżerem logowania powinno działać, w przypadku logowania z konsoli spróbuj tak jak tutaj pisałem w poście 39: http://forum.dug.net.pl/viewtopic.php?pid=170919#p170919.

Offline

 

#5  2011-07-21 09:02:59

  Akkon - Użytkownik

Akkon
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-04-18

Re: Gnome wyłącznik

Akkon napisał(-a):

Samo polecenie (gnome-session-save --shutdown-dialog) jest w gnome-session-bin

Polecenie wywołane w terminalu działa prawidłowo.

Jednak nie działa. To znaczy wywołuje okno, które umożliwia jedynie wylogowanie do czystej konsoli.

Offline

 

#6  2011-07-21 09:07:51

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Gnome wyłącznik

No to jak wyżej. Właśnie trochę się zdziwiłem, że z konsoli działa normalnie. :)

Offline

 

#7  2011-07-22 13:10:59

  Akkon - Użytkownik

Akkon
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-04-18

Re: Gnome wyłącznik

Dzięki. Zadziałało, ale... pojawił się problem z wątku, który mi podesłałeś. Nie mogę montować penów. Jeśli mógłbyś mnie nakierować na właściwy post - bo w tym wątku to trochę rozpoznanie walką było, a nie chcę za dużo namieszać w systemie, bo potem nie dojdę z tym do ładu. Z góry dziękuję za Twoją pomoc.

Offline

 

#8  2011-07-22 15:38:04

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Gnome wyłącznik

A automontowanie nie zaczęło Ci czasem działać razem z „wyłącznikiem”? Obie te rzeczy akurat wymagają aktywnej sesji consolekit. Poza tym wszystkie potrzebne pakiety powinieneś mieć już zainstalowane jako zależności gnome-session i nautilusa. Chyba że coś zawadza tak jak w tamtym wątku, np. hal lub usbmount. Jak w systemie zainstalowanych jest kilka narzędzi do tego samego, to czasem efekt jest taki, że żadne z nich nie działa.

Offline

 

#9  2011-07-22 18:20:41

  Akkon - Użytkownik

Akkon
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-04-18

Re: Gnome wyłącznik

A automontowanie nie zaczęło Ci czasem działać razem z „wyłącznikiem”? Obie te rzeczy akurat wymagają aktywnej sesji consolekit

Nie działa. Polecenie:

Kod:

ck-launch-session gnome-session

sypie błędami

Kod:

gnome-session[2080]: WARNING: Failed to acquire org.gnome.SessionManager
Could not acquire name on session bus

Chyba że coś zawadza tak jak w tamtym wątku, np. hal lub usbmount. Jak w systemie zainstalowanych jest kilka narzędzi do tego samego, to czasem efekt jest taki, że żadne z nich nie działa.

Kod:

p   usbmount

c   hal                                                    - Warstwa Abstrakcji Sprzętu                                      
p   hal-doc                                                - Warstwa Abstrakcji Sprzętu - dokumentacja                       
p   hal-info                                               - Warstwa Abstrakcji Sprzętu - pliki fdi                          
p   halevt                                                 - generic handler for HAL events                                  
p   halibut                                                - yet another free document preparation system                    
p   hashalot                                               - Read and hash a passphrase                                      
p   libhal-dev                                             - Hardware Abstraction Layer - development files                  
p   libhal-storage-dev                                     - Hardware Abstraction Layer - development files                  
i   libhal-storage1                                        - Warstwa Abstrakcji Sprzętu - biblioteka współdzielona dla urządz
i A libhal1     

i A udisks                                                            
p   udisks-doc                                                             
i   udisks-glu

Offline

 

#10  2011-07-22 18:51:16

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Gnome wyłącznik

Zgubiłem się. ;) O to:

Kod:

exec ck-launch-session gnome-session

idzie do pliku .xinit w katalogu domowym użytkownika, potem podnosisz środowisko normalnie via startx. Z palca nigdy nie próbowałem tego uruchamiać, pewnie też byłyby jakieś błędy. Najszybciej jakbyś zainstalował na chwilę gdm i sprawdził czy jak się spod niego zalogujesz będzie działać. Teraz w sumie nie wiadomo czy to nadal coś z tymi sesjami (powinno być „active = TRUE”) czy jeszcze coś innego. Te pakiety z „hal” w nazwie możesz usunąć, chociaż wątpię żeby akurat to pomogło.

Offline

 

#11  2011-07-23 10:20:57

  Akkon - Użytkownik

Akkon
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-04-18

Re: Gnome wyłącznik

Edycja pliku .xinit nic nie dała. Doinstalowanie GDM tak.

Offline

 

#12  2011-07-23 10:43:55

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Gnome wyłącznik

Sprawdziłem właśnie i u mnie nadal jest tak jak w tamtym wątku.

Kod:

ii  libpam-ck-connector               0.4.5-1                          ConsoleKit PAM module

Kod:

$ cat ~/.xinit 
exec ck-launch-session openbox-session

Po odpaleniu startx z tty4:

Kod:

$ ck-list-sessions
Session1:
    unix-user = '1000'
    realname = 'ArnVaker'
    seat = 'Seat1'
    session-type = ''
    active = FALSE
    x11-display = ''
    x11-display-device = ''
    display-device = '/dev/tty4'
    remote-host-name = ''
    is-local = TRUE
    on-since = '2011-07-23T08:34:54.456590Z'
    login-session-id = '4294967295'
Session2:
    unix-user = '1000'
    realname = 'ArnVaker'
    seat = 'Seat1'
    session-type = ''
    active = TRUE
    x11-display = ':0'
    x11-display-device = '/dev/tty7'
    display-device = '/dev/tty4'
    remote-host-name = ''
    is-local = TRUE
    on-since = '2011-07-23T08:34:57.532920Z'
    login-session-id = '4294967295'

Druga sesja jest aktywna. Mnie to wygląda na jakiś błąd w sztuce…

Offline

 

#13  2011-07-23 10:57:53

  Akkon - Użytkownik

Akkon
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-04-18

Re: Gnome wyłącznik

Wszystko mam tak jak u Cibie. Może koliduje fakt, że Gnome uruchamiało mi się w trybie autologowania:
http://dug.net.pl/tekst/18/autologowanie_i_autostart_x/
Na razie zostanę przy GDM chyba. Jeszcze raz dzięki za pomoc i podziwiam, że cały czas jesteś na bieżąco. Ja niestety nieco już wypadłem z obiegu ;).

Pozdrawiam

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)