Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2011-06-15 17:16:50

  hardek - Użytkownik

hardek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-03-16

Nieprawidłowa pojemność akumulatora litowo-jonowego

Witam!

Jestem posiadaczem laptopa HP nx6310 z zainstalowanym na nim Debianem Squeeze wraz z gnome. Niadawno walczyłem z uzyskaniem odpowiednio długiego czasu pracy na baterii, udało mi się to poprzez aktualizacje biosu do najnowszej wersji (z 2008 r.). Bateria trzymała 4h, ale od niedawno zaobserowowałem spadek do 3h. Okazało się, że bateria po każdym ładowaniu zmniejsza swoją pojemność (średnio od 0,3 do 2 Wh). Na początku pojemność wynosiła 51 Wh a teraz jest to 35,6 Wh i cały czas spada. Co zrobić by bateria spowrotem "przypomniała" sobie swoją pojemność? Czy przypadkiem nie trzeba czegoś zrestartować? Do odczytu pojemnośc akumulatora używam gnome-power-manager'a.

Dodam jeszcze, że akumulator jest wmiare nowy więc nie wchodzi w gre zużywanie się ogniwa. Zainstalowałem na chwile Windows XP Home Edition SP3  i tam problemu z pojemnością akumulatora nie ma. Bardzo poważnie rozmyślam czy przypadkiem nie bedzie tego przyczyną aktualizacja biosu. Bardzo proszę o pomoc.

Ostatnio edytowany przez hardek (2011-06-15 17:17:19)

Offline

 

#2  2011-06-15 20:44:50

  qluk - Pan inż. Cyc

qluk
Pan inż. Cyc
Skąd: Katowice
Zarejestrowany: 2006-05-22

Re: Nieprawidłowa pojemność akumulatora litowo-jonowego

Małe szanse - winny jest sposób obsługi aku w linuxie.

Offline

 

#3  2011-06-15 21:19:27

  bobycob - Członek z Ramienia

bobycob
Członek z Ramienia
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2007-08-15

Re: Nieprawidłowa pojemność akumulatora litowo-jonowego

możesz rozwinąć temat lub sypnąć linkiem?

Offline

 

#4  2011-06-15 22:09:32

  qluk - Pan inż. Cyc

qluk
Pan inż. Cyc
Skąd: Katowice
Zarejestrowany: 2006-05-22

Re: Nieprawidłowa pojemność akumulatora litowo-jonowego

Większość laptopów ma softwarowe sterowanie systemem ładującym. Stąd w linuxie wygląda to zazwyczaj tak że jeśli pojemność jest mniejsza niż 100% to rozpoczyna się ładowanie. Tym samym jęsli aku straci sprawność to proces ładowania się zawsze rozpoczyna, cykl jest naliczany, następnie elektronika baterii odcina ładowanie.
Jeśli więc sterownik ACPI pozwala ustawić te parametry (np. w thinkpadach da sie) to należy to zrobić jaknajszybciej i dodac do init.d.

Sam sobie tak zjechałem baterie nie wiedząc o tym że usatwienia BIOS'u są po załadowaniu systemu niebrane pod uwagę.

Offline

 

#5  2011-07-12 19:33:13

  hardek - Użytkownik

hardek
Użytkownik
Zarejestrowany: 2011-03-16

Re: Nieprawidłowa pojemność akumulatora litowo-jonowego

Już wiem o co chodzi systemowi z ta bateria. Otóż problem tkwi w nieprawidłowej komunikacji z biosem. Jeżeli zrestartuje system i rozładuje baterie to po podłączeniu zasilacza ładuje się ona do 100%. Natomiast jak ładuje baterie drugi raz (oczywiście przy ciągle włączonym systemie) to ładuje się do 92%. I teraz najlepsze, jak zrestartuje system to bios najprawdopodobniej źle interpretuje poziom naładowania i te 92% wyświetlane jest później przez system jako 100%.   

W jaki sposób mogę ustawić paramter w systemie, by na stałe system ładował akumulator do 100%?

Dużo szukałem informacji na ten temat, ale niestety nic nie znalazłem.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)