Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2011-06-21 09:39:37

  ukash27 - Nowy użytkownik

ukash27
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2011-06-21

Migracja Trustix -> Debian

witam,

Mam taki problem, posiadam działającą dystrybucje Trustixa ( + apache ), na nim stoi wewnętrzny intranet. Niestety jestem zmuszony usunąć sprzęt na którym stoi ( zwykły PC bez obudowy i zasilaczem na podłodze ) ale dziwo działa tak już parę lat ;) i jak do tej pory nic mu nie zaszkodziło. Ale mniejsza z tym

Myślałem nad 2 rozwiązaniami 1 prostsze - czyli wirtualizacja poprzez sklonowanie maszyny, ale nie rozwiązuje to w pełni problemu ( trustix stoi już kilka lat i nie bardzo wiem co tam jeszcze było instalowane, a jest trochę burdelu )
Drugie to postawi np debiana + apache i migrować z trustixa, ale tu się pojawia trochę większy problem, ponieważ nie pracuje na linuxach w pracy i nie mam doświadczenia ani umiejętności by sobie z tym samemu poradzić.

Co myślicie nad tymi rozwiązaniami?? Ew. czy możecie podać jakieś wskazówki dot. takiej migracji.
Potrzebuje przenieść Apache, ( moduly, ustawienia itp) + bazę MYSQL.

A poza tym chciałem przywitać wszystkich ( pierwszy post na forum :) )

Offline

 

#2  2011-06-21 09:59:14

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Migracja Trustix -> Debian

Baza danych: mysqldump.
Apache? możesz w Debianie zainstalować środowisko graficzne lub managera okien (radziłbym LXDE) , zainstalować  i odpalić Synaptica, i wyklikać takie moduły do Apache i php, jakie będą potrzebne.

Większośc trzeba potem włączyć, ale to też nie problem, można z reszta zaprząc do tego Webmina, radzi sobie z zarządzaniem modułami Apacha nieźle.

Co do przeprowadzki z Trustixa (co stał kilka lat) - to jeśli masz coś w napisane w php4,to php4 już dawno poszło do krainy wiecznych errorów, obecnie jest php-5.3.6, a w kolejnych wersjach trochę się zmieniło. i niektore aplikacje, np MaxiShop B2B (Oscommerce) nie zniósł zmiany na php5.

Co do Debiana, to łatwiejszego Linuxa nie znam (jest łatwiejszy od Ubuntu), jego poziomu bezpieczeństwa nie przecenialbym, na razie jest całkowicie wystarczające, ale znam kilka dystrybucji, które poszły o wiele dalej w kwestiach bezpieczeństwa.

Także nie bardzo wiem, z czym mialbyś mieć jakieś problemy w Stabilnym Debianie.
Trochę zabawy, i potencjalnych kłopotów może być z Sambą, glownie dlatego, że w systemach Windows zaszły spore zmiany, pomiędzy XP a Vistą, czy Win7, w obsłudze protokołu SMB, i przy polączeniu z serwerem Samby odpalonym na Linuxie moga się różne kfiatki pojawić.

A jabky coś nie działało, jak należy, to jest dokumentacja, są fora, takze nie ma tragedii.
W dodatku 85% dokumentacji z innych dystrybucji Linuxa pasuje do programow działających na Debianie, np serwer Mysql, moduły Apacha czy Php w php.ini we wszystkich Linuxach konfiguruje się tak samo.

Najlepiej wrzuć sobie w domu czy w biurze Debiana na Virtualboxa, żeby zobaczyć, jak to ugryźć.

To by było na tyle
;-)

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2011-06-22 01:17:04)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#3  2011-06-21 10:41:27

  ukash27 - Nowy użytkownik

ukash27
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2011-06-21

Re: Migracja Trustix -> Debian

Dzięki za informacje,

Z instalacja debiana, apache'a sobie poradze.
Głównie chodzi mi o to jak bezboleśnie przenieść konfiguracje apache'a i mysql, a Webmin na pewno się do tego przyda.
Co do wypowiedzi ze stoi od kilku lat chodziło o to ze przez administratorów został zapomniany a webmasterzy sobie cały czas tam sobie na nim działają. Wiec jest cały czas jest w użyciu.

Offline

 

#4  2011-06-21 11:09:02

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Migracja Trustix -> Debian

Bezboleśnie, to raczej trudne, a Webmina do konfigurowania apacha nie polecam, bo jego skutecznosć jest ograniczona.
Dyrektywy konfiguracyjne Apacha są wszędzie takie same, ale np mam przed nosem Gentoo, obok na partycji jest Debian, i widzę, że Debian ma własna składnie plików konfiguracyjnych Apacha, prostszą nawet od oryginalnej serwera.
Głowny plik,konfiguracyjny, to apache2.conf, nie httpd.conf, moduły mają włąsne pliki konfiguracyjne w
folderze /etc/apache2/mods-available, a włącza się je przez dowiądzanie z /etc/apache2/mods-available/nazwa.load do /etc/apache2/mods-enable/nazwa.load.

Jak ktoś widzial kiedyś konfiguracje Apacha na oczy, to się w tym połapie w 15 minut, w końcu uczą Debiana w każdym technikum.

Serwer Mysql też się łatwo konfiguruje, choć w miare upływu czasu trochę zmian było.
Także zainstaluj sobie Debiana na wolnym kompie, i zobacz, jak się go konfiguruje, żeby potem nie było płaczu.

Debian, to chyba najłatwiejszy w administrowaniu system Linux, jaki istnieje, także nie ma się czego bać, ale to, ze jest łatwy, to jednak nie znaczy, że ktoś się urodził ze znajomością  Debiana.
Ale to też  w końcu nie Gentoo :P,  którego niejeden zawodowy Administrator  nie postawi.

To by bylo na tyle
;-)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#5  2011-06-21 13:50:04

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Migracja Trustix -> Debian

ukash27 napisał(-a):

wirtualizacja poprzez sklonowanie maszyny

Po co wirtualizacja? Przekładasz po prostu dysk do nowej maszyny lub przenosisz jego zawartość na nowy…

Offline

 

#6  2011-06-21 22:17:52

  ukash27 - Nowy użytkownik

ukash27
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2011-06-21

Re: Migracja Trustix -> Debian

Wirtualizacja dlatego ze nie chce zajmować całej fizycznej maszyny w racku tylko do firmowego intranetu. A wirtualka spokojnie sobie z tym poradzi.

pzrd

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)