Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2011-06-19 09:18:47

  Jusko - Użytkownik

Jusko
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-07-09

Error: couldn't find RGB GLX visual or fbconfig - Debian Testing, ATi.

Witam.

Wczoraj zauważyłem, iż padła mi akceleracja. W zasadzie nie wiem co, jak i skąd. Wczoraj puściłem aktualizację i myślę, że to po niej, jeszcze przedwczoraj jakoś grałem normalnie w Unreal Tournament. Podejrzewam, że xorg może coś z tym mieć (aktualizacja z 1:7.6+6 na 1:7.6+7). Generalnie zwracane są takie komunikaty:

Kod:

$ glxinfo | grep rendering
Error: couldn't find RGB GLX visual or fbconfig

Kod:

$ glxgears
Error: couldn't get an RGB, Double-buffered visual

W sieci nieco o tym jest, lecz problemy stare (przedział 2004-2007), jednak tyczył się kart NVidia na własnościówkach, ja mam kartę ATi na sterownikach otwartych. Przeinstalowywałem pakiety, lecz bezskutecznie. Akceleracja jest mi potrzebna (znaczy potrzeba...po części wykorzystuję też komputer do gier i pograć lubię). Omawiany problem sumowany był jako BUG. Nie mam za bardzo czasu czekać na poprawkę, gdyż noszę się z zainstalowaniem na obecnym laptopie Windows (sprzedaję a Linux z tym felerem nie przejdzie - chyba, że na szybko znajdzie się obejście), jednak czy ktoś miał na to rozwiązanie? Chyba po raz pierwszy Testing pokazał mi, że jest testowy :)

Ostatnio edytowany przez Jusko (2011-06-19 09:20:10)

Offline

 

#2  2011-06-19 11:04:49

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Error: couldn't find RGB GLX visual or fbconfig - Debian Testing, ATi.

Xorg w testingu? Nvidia-settings pokazuje wersję 1.10.2, i prawdopodobnie któreś składniki Xorga się zaktualizowały do tej wersji.

http://ompldr.org/tOTRwcg

Ja bym  radził albo poczekać, albo zassać Xorga z Sida, albo po prostu zobaczyć w Synapticu, jakie wersje są dostępne w trybie wymuszenia.

Poza tym, jeśli to sterownik otwarty korzystający z KMS, to zobacz, czy kernel nie ma conieco do powiedzenia, tzn. spróbuj na innym jaju.

To by było na tyle
;-)

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2011-06-19 14:50:55)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#3  2011-06-19 11:21:23

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Error: couldn't find RGB GLX visual or fbconfig - Debian Testing, ATi.

Jacekalex napisał(-a):

Xorg w tetingu? Nvidia-settings pokazuje wersję 1.10.2, i prawdopodobnie któreś składniki Xorga się zaktualizowały do tej wersji.

Dobrze napisał — Xorg 7.6 oraz Xorg-Server 1.10.2, czyli po debianowemu xorg/xserver-xorg w wersji 1:7.6+7 (1 przed dwukropkiem to epoch) oraz xserver-xorg-core w wersji 2:1.10.2-1+b1 (2 przed dwukropkiem to epoch). W testingu i unstable są w tej chwili te same wersje pakietów.

Offline

 

#4  2011-06-19 11:54:02

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Error: couldn't find RGB GLX visual or fbconfig - Debian Testing, ATi.

Żdążyłem się odzwyczaić od tej Debianowej numeracji.
Poza tym Nvidia-settings pobiera info ze sterownika, a jemu ufam bardziej - w zakresie obsługiwanego Xorga, aniżeli numerom na paczkach, kiedy na Xorga Debianowego składa się dość długa lista paczek, z czego niektóre,  to metapakiety.

Ja też mam xorg 1:7.6+7, xserver-xorg 1:7.6+7, ale xserver-xorg-core 2:1.10.2-1+b1.
I dlatego wolę wersję taką, jaką widzi sterownik, niż kombinowanie z numerkami.

W każdym razie obraz jest. :P
A ja po prostu za bardzo przywykłem do harmonijnej prostoty konfiguracyjnej systemu. :D

Pozdrawiam
;-)

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2011-06-19 11:59:58)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#5  2011-06-19 12:00:30

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Error: couldn't find RGB GLX visual or fbconfig - Debian Testing, ATi.

Jacekalex napisał(-a):

Ja też mam xorg 1:7.6+7, xserver-xorg 1:7.6+7, ale xserver-xorg-core 2:1.10.2-1+b1.
I dlatego wolę wersję taką, jaką widzi sterownik, niż kombinowanie z numerkami.

Wszystko się zgadza — nvidia-settings ściąga wersję z xserver-xorg-core, czyli 2:1.10.2-1+b1. Xorg i Xorg-Server to po prostu nie jest to samo i numeracja różni się już na poziomie upstreamu. W Debianie faktycznie ten epoch 1 przy Xorgu trochę zaciemnia sytuację jak ktoś nie wie co to.

Offline

 

#6  2011-06-19 13:58:48

  paolus - Użytkownik

paolus
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-11-02

Re: Error: couldn't find RGB GLX visual or fbconfig - Debian Testing, ATi.

U mnie pomogła podmiana pliku /usr/lib/x86_64-linux-gnu/libGL.so.1.2 plikiem z /usr/lib. Cały problem polega na zmianie ścieżki plików mesy z /usr/lib na /usr/lib/"architektura systemu". Wiem, że nie jest to eleganckie rozwiązanie, ale działa.

Offline

 

#7  2011-06-20 08:18:47

  ArnVaker - Kapelusznik

ArnVaker
Kapelusznik
Skąd: Midgard
Zarejestrowany: 2009-05-06

Re: Error: couldn't find RGB GLX visual or fbconfig - Debian Testing, ATi.

xorg-server (2:1.10.2-1+wheezy1) testing; urgency=low

  * Rebuild in testing against mesa without multiarch support.

— Cyril Brulebois <kibi@debian.org>  Sat, 18 Jun 2011 10:49:00 +0200

Obstawiam, że po tej aktualizacji powinno odpuścić. :)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)