Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2011-05-24 17:10:22

  sivadis - Użytkownik

sivadis
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-07-24

Udostępnianie połączenia internetowego z PC do routera Wi-Fi

Witam

Sieć wygląda w taki sposób

Modem --> Koncentrator --> PC(Linux, 2 sieciówki ethernet) --> Router (1 port WAN, 4 LAN, antena Wi-Fi)

Rzecz polega na tym aby z komputera PC poprzez sieciówkę ethernet udostępnić routerowi połączenie internetowe które będzie dostępne dla użytkowników Wi-Fi (gdzie funkcje serwera sieci bezprzewodowej pełni oczywiście router).

Czy jest to możliwe, proszę o jakieś porady i wskazówki, Sieci niestety nie można zorganizować w inny, prostszy sposób.

Jeśli o czymś zapomniałem napisać proszę śmiało zwrócić uwagę.

Pozdrawiam

Offline

 

#2  2011-05-24 18:00:45

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Udostępnianie połączenia internetowego z PC do routera Wi-Fi


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#3  2011-05-24 18:11:58

  sivadis - Użytkownik

sivadis
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-07-24

Re: Udostępnianie połączenia internetowego z PC do routera Wi-Fi

Jacekalex napisał(-a):

A szukajkę to pies zjadł?

Daję słowo że szukałem tyle że przy użyciu Googla, znajdowały się ICS'y, przebąkiwanie o PPPoE, bądź multum sugestii "zorganizuj sieć inaczej!". Tu w serwisie nie szukałem przyznaje i bije się w pierś bo kiedyś czytałem tu fajny tutorial dotyczący HTB. Mam rozumieć że router nie różni się tutaj technicznie od komputera i udostępnianie połączenia przebiega w ten sam sposób ? końcowo gdzie wpiąć wtyczkę RJ45 kabla z komputera udostępniającego internet w gniazdo WAN czy LAN ? Wydaje mi się że WAN bo router chyba nie oczekuje połączenia internetowego na portach LAN, pytanie czy podpięcie wtyczki z serwera do gniazda WAN w routerze go nie uszkodzi ?

Dziękuje za link, jeśli możesz to proszę rozwiej Ty albo ktoś inny moje wątpliwości, co do podłączenia między serwerem a routerem.

Pozdrawiam

Offline

 

#4  2011-05-24 21:47:27

  radziojedi - Gambini

radziojedi
Gambini
Skąd: Śrem
Zarejestrowany: 2008-08-08

Re: Udostępnianie połączenia internetowego z PC do routera Wi-Fi

Pisząc tak bardzo prosto (poprawcie mnie, jeśli coś pokręciłem). Musiałbyś się zastanowić, jakie zadania ma twój router: jest na przykład serwerem dhcp (czy za to odpowiedzialny ma być komputer?) czy być tylko switchem czy po prostu wysyłać dalej sygnał twojej sieci po wifi. Jeśli ma być tylko switchem albo wysyłać sygnał wifi dalej, to wkładasz do portu LAN (dowolnego) i wyłączasz serwer dhcp w routerze (bo za to odpowiedzialny jest wtedy komputer). W pozostałych portach LAN też jest wtedy internet (router staje się switchem). Jesli natomiast router ma robić za serwer dhcp, bramkę, to wkładasz kabel do WAN, ale myślę, że nie o to tobie chodziło, bo po co wtedy ten komputer?
Jak dla mnie, musiałbyś napisać dokładniej, za co ma być odpowiedzialny komputer, a za co router?


"Given enough eyeballs, all bugs are shallow"
Eric Raymond, The Cathedral and the Bazaar: Musings on Linux and Open Source by an Accidental Revolutionary

Offline

 

#5  2011-05-24 23:16:30

  sivadis - Użytkownik

sivadis
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-07-24

Re: Udostępnianie połączenia internetowego z PC do routera Wi-Fi

radziojedi napisał(-a):

Pisząc tak bardzo prosto (poprawcie mnie, jeśli coś pokręciłem). Musiałbyś się zastanowić, jakie zadania ma twój router: jest na przykład serwerem dhcp (czy za to odpowiedzialny ma być komputer?) czy być tylko switchem czy po prostu wysyłać dalej sygnał twojej sieci po wifi. Jeśli ma być tylko switchem albo wysyłać sygnał wifi dalej, to wkładasz do portu LAN (dowolnego) i wyłączasz serwer dhcp w routerze (bo za to odpowiedzialny jest wtedy komputer). W pozostałych portach LAN też jest wtedy internet (router staje się switchem). Jesli natomiast router ma robić za serwer dhcp, bramkę, to wkładasz kabel do WAN, ale myślę, że nie o to tobie chodziło, bo po co wtedy ten komputer?
Jak dla mnie, musiałbyś napisać dokładniej, za co ma być odpowiedzialny komputer, a za co router?

Postaram się najklarowniej jak potrafię, bo może faktycznie nieprecyzyjnie :)
Komputer ma dwa interfejsy sieciowe ethernet (bo ma dwa sieciówki ethernetowe)
-->eth0
-->eth1
Interfejs eth0 podpięty jest pod switch który streamuje szerokopasmowy internet do komputera. interfejs eth1 ma być podłączony do routera i wysyłać sygnał internetowy do owego, z którego będą mogli korzystać wszyscy podłączeni przez Wi-Fi do routera który pełni funkcje Access Pointa. Serwer DHCP istotnie dobrze jakby był na piecu, chociaż jeśli będzie musiał być ten na routerze to trudno, ważne żeby router umiał odebrać sygnał internetowy i przekazać go wszystkim podłączającym się pod Wi-Fi. Myślisz że podłączenie pod LAN komputera który forwarduje internet, pozwoli na udostępnienie tego połączenia wszystkim którzy łączą się do routera przez Wi-Fi ?

Reasumując internet idzie z koncentratora do sieciówki eth0 w komputerze, i ma wyjść z komputera do routera sieciówką eth1 tak żeby komputery czy telefony podłączające się pod Wi-Fi miały dostęp do internetu.

EDIT: Interfejs eth0 otrzymuje internet z koncentratora przez DHCP, nie wiem czy to istotne chyba nie bo internet na komputerze mam, główkuje za to jak zrobić żeby był wysyłany na router dla wszystkich użytkowników Wi-Fi.

Ostatnio edytowany przez sivadis (2011-05-24 23:24:29)

Offline

 

#6  2011-05-25 06:57:26

  radziojedi - Gambini

radziojedi
Gambini
Skąd: Śrem
Zarejestrowany: 2008-08-08

Re: Udostępnianie połączenia internetowego z PC do routera Wi-Fi

No to najłatwiej zrób wszystko wg opisu, do którego link podał Jacekalex, router przestawiasz w tryb bridge, a kabel z komputera wkładasz w LAN.


"Given enough eyeballs, all bugs are shallow"
Eric Raymond, The Cathedral and the Bazaar: Musings on Linux and Open Source by an Accidental Revolutionary

Offline

 

#7  2011-05-25 22:19:08

  sivadis - Użytkownik

sivadis
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-07-24

Re: Udostępnianie połączenia internetowego z PC do routera Wi-Fi

radziojedi napisał(-a):

No to najłatwiej zrób wszystko wg opisu, do którego link podał Jacekalex, router przestawiasz w tryb bridge, a kabel z komputera wkładasz w LAN.

W przypadku gdyby router (marki router) nie posiadał trybu pracy mostka, jak można to rozwiązać ?

Offline

 

#8  2011-05-25 22:25:08

  radziojedi - Gambini

radziojedi
Gambini
Skąd: Śrem
Zarejestrowany: 2008-08-08

Re: Udostępnianie połączenia internetowego z PC do routera Wi-Fi

sivadis napisał(-a):

W przypadku gdyby router (marki router) nie posiadał trybu pracy mostka, jak można to rozwiązać ?

Wyłącz w nim opcję dhcp. Taką opcję musi (powinien?) mieć.

Ostatnio edytowany przez radziojedi (2011-05-25 22:25:22)


"Given enough eyeballs, all bugs are shallow"
Eric Raymond, The Cathedral and the Bazaar: Musings on Linux and Open Source by an Accidental Revolutionary

Offline

 

#9  2011-05-25 22:49:35

  sivadis - Użytkownik

sivadis
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-07-24

Re: Udostępnianie połączenia internetowego z PC do routera Wi-Fi

radziojedi napisał(-a):

sivadis napisał(-a):

W przypadku gdyby router (marki router) nie posiadał trybu pracy mostka, jak można to rozwiązać ?

Wyłącz w nim opcję dhcp. Taką opcję musi (powinien?) mieć.

Ma! :)
Wyłączyłem i wygląda to w ten sposób że na stronie konfigracyjnej gada, w zakładce status, dziad twierdzi że nie ma połączenia z internetem, za to komputer jako taki widzi. i wie że jest podpięty na LAN. Urządzenia Wi-Fi (Telefony, czy smartphony) podłączają się do sieci ale nie mają wyjścia na świat. Dzisiaj już zebrałem się do domu, Generalnie jeśli chcę ustawić połączenie wychodzące to sprzęcik (router) oferuje tylko podanie Loginu i Hasła PPP :(

Można z tym jakoś powalczyć czy już raczej nic się nie wymyśli.

PS. Komputery które na sztywno maja przypisany jako bramkę adres serwera, mają dostęp do internetu (sprawdzałem po kablu, podłączając do pozostałych 3 gniazd LAN w routerze, bo nie mam kart Wi-Fi). Tyle że moduł Wi-Fi w routerze nie jest na tyle bystry i napalił się na port WAN.

I cóż począć ?

Offline

 

#10  2011-05-26 13:12:01

  diabolic - Użytkownik

diabolic
Użytkownik
Skąd: okolice Leżajska
Zarejestrowany: 2007-10-08

Re: Udostępnianie połączenia internetowego z PC do routera Wi-Fi

Najprościej będzie jak wyłączysz dhcp na routerze, ustawisz mu na lanie jakiś adres i maskę z adresacji jaką masz ustawioną na serwerze dhcp w kompie, a kabel od kompa wpinasz w jeden z portów lan routera, a konfigurację na kompie zrób tak jak w poradniku przytoczonym przez Jacekalex, jest sprawdzony i na 100% działa.


I am the one who chose my path

Offline

 

#11  2011-05-27 16:07:19

  blinki - Użytkownik

blinki
Użytkownik
Skąd: Wschowa/Gdańsk
Zarejestrowany: 2009-04-09
Serwis

Re: Udostępnianie połączenia internetowego z PC do routera Wi-Fi

A niepowinno byc tak ze pc jest poprostu brama dla routera?


Platforma Systemowa: Debian 5.0 lenny | KDE 4.3.2
PC: FS Amilo li 3710 | DualCore 2.0GHz/3GB/Intel GMA X4500
Przeglądarka: Opera (Firefox sux^^)

Offline

 

#12  2011-05-29 01:54:56

  sivadis - Użytkownik

sivadis
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-07-24

Re: Udostępnianie połączenia internetowego z PC do routera Wi-Fi

@:Diabolic: Wyłączyłem serwer DHCP na routerze już wcześniej, pozostawiając aktywnym jedynie ten który mam na serwerze. Niestety serwer nie otrzymuje nawet żądanie nadania adresu, chociaż z hostów takowe wychodzi. Inna sprawa że jeśli ustawić IP "na sztywno" dla klientów i jako bramę podać adres serwera, to wszystko działa dobrze. Jeśli chodzi o Wi-Fi to jest analogicznie, jeśli smartphone posiada możliwość konfiguracji żeby ustawić mu bramkę i adres, to wtedy działa, przez DHCP już nie. Być może jest to wina FirmWare routera, albo ja coś robię źle.

@:blinki: Na samym routerze (na stronie konfiguracyjnej) nie można tego ustawić, router nie wyobraża sobie zmiany własnego adresu, czy wskazania mu bramki, to taki samiec alfa :) Z jego strony konfiguracyjnej dostępne źródło internetu płynie przez PPP, tylko i jedynie, niestety. No chyba żeby czarnucha (taki ma kolor) oszukać, sposobem opisanym powyżej, w pierwszym akapicie, i jego za pomocą klienta i serwera wrobić w pośrednika, on sam niechętnie się na to piszę.

Pozdrawiam!

Offline

 

#13  2011-05-31 13:14:35

  diabolic - Użytkownik

diabolic
Użytkownik
Skąd: okolice Leżajska
Zarejestrowany: 2007-10-08

Re: Udostępnianie połączenia internetowego z PC do routera Wi-Fi

Jakbyś podał markę i model routera to byłoby to bardzo pomocne, gdyż to w nim może tkwić przyczyna.


I am the one who chose my path

Offline

 

#14  2011-05-31 21:13:50

  sivadis - Użytkownik

sivadis
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-07-24

Re: Udostępnianie połączenia internetowego z PC do routera Wi-Fi

diabolic napisał(-a):

Jakbyś podał markę i model routera to byłoby to bardzo pomocne, gdyż to w nim może tkwić przyczyna.

Zrobiłbym to na samym początku ale ten router nazywa się "router", pod spodem nie ma żadnej naklejki, zrobiłbym zdjęcie tyle że nie mam aparatu bo nie umiem robić zdjęć, a tym bardziej ładnych. A z mojego Siemensa C65 bardziej wychodzi wysmużony witraż niż zdjęcie (Już pomijam że nawet nie mam do tego telefonu kabla, jeśli istnieje wogóle dla tego starocia). W panelu administracyjnym na górnej belce jest tylko "Router Administration" A zakładki about / info nie ma. Stronka konfiguracyjna routerka stoi na micro_httpd.

EDIT: Pomolestowałem o "fakturkię" w administracji i jak się okazuje to ten sprzęcik nie był kupny, to ktoś z domu przyniósł "żeby służył"... Także ja pasuje jeśli chodzi o tożsamość sprzęciku. Jedno wiem na pewno urodził się w chinach w dzielnicy odpadów montażowych:)

Ostatnio edytowany przez sivadis (2011-05-31 21:18:34)

Offline

 

#15  2011-06-01 23:29:06

  sivadis - Użytkownik

sivadis
Użytkownik
Zarejestrowany: 2009-07-24

Re: Udostępnianie połączenia internetowego z PC do routera Wi-Fi

Kupiłem nowy router LinkSysa !

Mam teraz kilka pytań, zanim go jutro podłączę.

Czy adres mojego serwera jak i klientów musi być w tej samej puli adresów co router (192.168.0.x) ?
Postanowiłem założyć proxy (mysquid) które będzie logować ruch w sieci i blokować połączenia użytkowników Wi-Fi z niechcianymi stronami, nie zrobiłem głupiego błędu w poniższej konfiguracji ?
forwardowanie z interfejsu LAN0 do LAN1
Model sieci nie uległ zmianie.

Internet==>>Koncentrator==>>eth0==>>Serwer PC==>>eth1==>>Router Wi-Fi (połączony z serwerem przez RJ45)==>>Telefony i komputery Wi-Fi
Router ma adres 192.168.0.1 ja planuje stworzyć sieć na adresach z puli 192.168.1.x, i ponownie pytam to nie będzie problem ?

====================BEGIN====================
#Domyślna polityka z tutoriala
iptables -P INPUT ACCEPT
iptables -P FORWARD ACCEPT
iptables -P OUTPUT ACCEPT
#Utrzymanie potomnych połączeń nawiązanych
iptables -A INPUT -j ACCEPT -m state --state ESTABLISHED,RELATED
iptables -A FORWARD -j ACCEPT -m state --state ESTABLISHED,RELATED
iptables -A OUTPUT -j ACCEPT -m state --state ESTABLISHED,RELATED
#Forwordowanie internetu
echo 1 > /proc/sys/net/ipv4/ip_forward
iptables -t nat -A POSTROUTING -s 192.168.1.0/24 -j MASQUERADE
iptables -A FORWARD -s 192.168.1.0/24 -j ACCEPT
#Poniżej chodzi oprzekierowanie portu 80 z którego korzystają użytkownicy Wi-Fi na port proxy na serwerze 8080, co wpisać w pogrubione pole ? wiem że adres tylko jaki ? każdego klienta osobno ? czy moze mam tu podać adres routera Wi-Fi który będzie mostkiem ?
iptales -t nat -A PREROUTING -s $192.168.1.0/24 -p tcp -d ! $192.168.1.0/24 --dport 80 -j DNAT --to-destination $?*?:8080
#Niech sprawdza czy adres IP jest zgodny z adresem MAC
iptables -A MAC_check -m mac --mac-source B3:16:A8:H5:BF:7C -s 192.168.1.3 -j RETURN
#Jeśli adres IP nie pasuje do adresu MAC, albo odwrotnie albo nie spełnia obu kryteriów
iptables -A MAC_check -j DROP
====================END====================
Będzie to tak działać ?

Offline

 

#16  2011-06-02 00:25:41

  diabolic - Użytkownik

diabolic
Użytkownik
Skąd: okolice Leżajska
Zarejestrowany: 2007-10-08

Re: Udostępnianie połączenia internetowego z PC do routera Wi-Fi

Co do problemu z routerem to raczej nie powinno go być, z tym, że lepiej jest ustawić na nim któryś z adresów którego nie będzie przydzielał serwer dhcp, ale z z tej samej adresacji, gdyż będziesz się w razie czego mógł bezpośrednio z sieci lan dodatkowo go konfigurować. Co do przekierowania na proxy to masz wszystko opisane tutaj: http://www.faqs.org/docs/Linux-mini/TransparentProxy.html


I am the one who chose my path

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)