Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2011-05-22 14:15:10

  giegiel - Członek DUG

giegiel
Członek DUG
Skąd: Chrzypsko Wielkie/Poznań
Zarejestrowany: 2006-04-15

Django kilka pytań

Ostatnio zacząłem się bawić django. Zachciało mi się zrobić prosty CMS i chciałbym by była w nim możliwość edytowania strony O mnie i Kontakt. Wiadomo, że takie strony występują pojedynczo na stronie, nie wiem właśnie jak zrobić taki model aby umożliwić edycję takich "podstron". Dokładniej mówiąc chodzi o klasę która będzie miała tylko jedne wystąpienie a w panelu admina nie będzie listy obiektów tej klasy tylko od razu edycja pojedynczego obiektu. Trochę to zawiłe ale mam nadzieję, że rozumiecie ;d


W formularzu admina mam pole ImageField chciałbym ręcznie manipulować tym obrazem (zmniejszyć, zmienić nazwę, odpowiednio umieścić), jak to zrobić?


I jeszcze coś ale póki coś zapomniałem ;)


Dzięki za pomoc

Offline

 

#2  2011-05-22 17:57:54

  kamikaze - Administrator

kamikaze
Administrator
Zarejestrowany: 2004-04-16

Re: Django kilka pytań

A robiłeś CMS-a w innym języku? Możesz zrobić klasę modelu o jakiejś nazwie Site, Page etc. z właściwościami: title, content, ... . I np. taki content będzie kodem HTML-a zapisywanym do bazy danych powstałym z jakiegoś edytora WYSIWYG na widoku w administracji treściami. czyli w owym CMS-ie. Nie rozuiem o co chodzi z jednym wystąpieniem w panelu admina, skoro CMS umożliwia edycję większości jak nie wszystkich stron więc lista takich obiektów pewnie będzie spora. Przydałoby się tą klasę rozbudować o jakąś hierarchie by można definiować gdzie w nawigacji strony znajduje się dana podstrona. Co do drugiego, wytłumacz co to jest "formularz admina", może sam wiesz o co chodzi, ale postaw się w roli czytelnika. Może też zobaczysz, że właściwie nie wiadomo o co chodzi. Jeśli masz jakiś gotowy formularz to jeśli chcesz go rozbudować o nową funkcjoinalność musisz... go rozbudować o nową funkcjonalność ;] Do zmiany rozmiaru masz np. bibliotekę PIL, żeby zmienić nazwę dodaj taką funkcjonalność, odpowiednio umieścić hmm... CSS?

Offline

 

#3  2011-05-22 22:40:29

  czadman - Bicycle repairman

czadman
Bicycle repairman
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-07-08

Re: Django kilka pytań

@giegiel
Gotowych przykładów na sieci jest mnóstwo np. djangosnippets. Dużo większą pomoc dostaniesz na wyspecjalizowanych grupach lub forach jeśli na poważnie chcesz się zająć django. Django to bardzo specyficzny temat.


http://www.debian.org/logos/openlogo-nd-50.png

Offline

 

#4  2011-05-24 10:30:48

  giegiel - Członek DUG

giegiel
Członek DUG
Skąd: Chrzypsko Wielkie/Poznań
Zarejestrowany: 2006-04-15

Re: Django kilka pytań

@kamikaze
    W sumie masz rację :) inaczej zrobiłem te strony, marzyło mi się żeby były inaczej ale cóż.
    Co do formularza admina to faktycznie wyraziłem się nie jasno :) chodziło mi o to, że jak jestem w panelu admina i wysyłam obraz za pomocą pola ImageField to chciałbym zmniejszyć go i utworzyć plik o nazwie thumb_RESZTA_NAZWY_PLIKU + oryginalny i oba pliki wrzucić do media. Nie wiem tylko jak takie akcje się przechwytuje.

@czadman
    djangosnippets  spoko stonka, ale przy mojej szczątkowej wiedzy nie potrafię wykorzystać tych bajerów ;/

Offline

 

#5  2011-05-24 20:57:42

  czadman - Bicycle repairman

czadman
Bicycle repairman
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-07-08

Re: Django kilka pytań

Cóż, podręcznik django już nie może się Ciebie doczekać. :)


http://www.debian.org/logos/openlogo-nd-50.png

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)