Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#26  2011-05-09 16:15:40

  tabi19 - Użytkownik

tabi19
Użytkownik
Skąd: Praszka (Opolskie)
Zarejestrowany: 2010-09-24

Re: Budowa własnej serwerowni

Ok, dziękuję wszystkim za pomoc.
Jak już zacznę coś działać, to otworzę nowy temat i opiszę moje zmagania dla przyszłych pokoleń ;)

Jeśli ma ktoś coś do dodania, to chętnie poczytam.
Pozdrawiam
Grzegorz

Offline

 

#27  2011-05-09 19:55:24

  ramsi1986 - Użytkownik

ramsi1986
Użytkownik
Skąd: Oldschool Admin
Zarejestrowany: 2011-04-17

Re: Budowa własnej serwerowni

ostatecznie nie napisałeś czy masz na sprzęt wydzielone miejsce(składzik, piwnica), bo serwera nie da rady trzymać pod biurkiem. Jeśli nie masz na to miejsca, to nie masz nad czym się zastanawiać i zacznij od nauki w środowisku zwirtualizowanym. Natomiast jeśli masz na to miejsce, to powstaje pytanie co zrobić ze sprzętem jak już przestaniesz się uczyć i eksperymentować?

No i wyszło na to, że nikt Ci nie pomógł z wyborem sprzętu, tylko wszyscy skierowali Cię do VirtualBoxa :P


Laptop: Lenovo R400 / Intel Core2Duo P8400 2,26 Ghz / 4GB RAM / 160GB SATA3 / Debian SID
Blacha: Intel Core i7-3820 / 32GB RAM / 128GB SSD / 500GB SATA3 7200RPM / Win 7

NIE OSZUKUJMY SIĘ... DEBIAN MA TYLKO JEDNĄ WERSJĘ ==> UNSTABLE (SID)

Offline

 

#28  2011-05-09 22:29:24

  tabi19 - Użytkownik

tabi19
Użytkownik
Skąd: Praszka (Opolskie)
Zarejestrowany: 2010-09-24

Re: Budowa własnej serwerowni

No tak i w sumie dobrze ;)
Planuję w weekend zainstalować na moim Asusie Debiana 6.0, a potem na nim zwirtualizować sobie kilka maszynek i w ten sposób ćwiczyć różnego rodzaju konfiguracje ) ;)
Mam też opcję połączenia dwóch starych PC za pomocą klastra i na nich stworzenia VPS'ów - zobaczymy, co z tego wyniknie ;)

Powiedzcie mi jeszcze, w oparciu o jakie zastosowanie mógłbym tworzyć "serwery w chmurze" (tzw. cloud computing) ?
Bo ostatnio temat ten staje się coraz głośniejszy i chętnie zapoznałbym się z tym rozwiązaniem..

Pozdrawiam

Offline

 

#29  2011-05-09 22:59:29

  ramsi1986 - Użytkownik

ramsi1986
Użytkownik
Skąd: Oldschool Admin
Zarejestrowany: 2011-04-17

Re: Budowa własnej serwerowni

cloud computing to udostępnianie gotowej do użytku aplikacji end-userowi zazwyczaj poprzez przeglądarkę, ale do tego musiałbyś mieć napisaną aplikację. Najpopularniejsze są aplikacje biurowe i systemy transakcyjne (giełda, forex itp.). Do tego potrzebny byłby LVS do load-balancu, albo klaster obliczeniowy.
Od razy mówię, że nie mam pewności, więc musisz dokładniej poszukać.
Poszukaj czy google nie udostępniają kodu swoich aplikacji (GoogleDocs, GoogleCalendar) developerom. Jeżeli udostępniają to na pewno gdzieś jest instrukcja implementacji tego na własnych serwerach.

Ostatnio edytowany przez ramsi1986 (2011-05-09 23:03:38)


Laptop: Lenovo R400 / Intel Core2Duo P8400 2,26 Ghz / 4GB RAM / 160GB SATA3 / Debian SID
Blacha: Intel Core i7-3820 / 32GB RAM / 128GB SSD / 500GB SATA3 7200RPM / Win 7

NIE OSZUKUJMY SIĘ... DEBIAN MA TYLKO JEDNĄ WERSJĘ ==> UNSTABLE (SID)

Offline

 

#30  2011-05-10 07:47:56

  tabi19 - Użytkownik

tabi19
Użytkownik
Skąd: Praszka (Opolskie)
Zarejestrowany: 2010-09-24

Re: Budowa własnej serwerowni

A na jakiej zasadzie działa Cloud Computing w OVH.pl ? Bo tam jest to udostępniane jako tak jakby serwer VPS.
Czy działa to na zasadzie VPS'a, tylko z możliwością powiększenia zasobów sprzętowych od ręki, gdyż jest to oparte o ogromną infrastrukturę ?

I chyba jednak wybiorę 2 stare PC'ty zamiast lapka, które połączę w klaster tak, by oba komputery działały jednocześnie (da się to wykonać za pomocą heartbeat'a, prawda ?) i na nich stworzę VPS'y ( w oparciu o Xen'a z jądra Debiana [ mam na myśli xen-utils ] ). Dobry pomysł, jako "pierwsze ćwiczenie" ? ;)

Pozdrawiam

Offline

 

#31  2011-05-10 08:06:40

  ramsi1986 - Użytkownik

ramsi1986
Użytkownik
Skąd: Oldschool Admin
Zarejestrowany: 2011-04-17

Re: Budowa własnej serwerowni

http://pl.wikipedia.org/wiki/Chmura_obliczeniowa

tutaj są opisane różne rodzaje chmur. opcja nr 1 odpada dla Ciebie IAAS, bo nie jesteś w stanie komuś sprzedać serwerów. Pozostałe dwie nadają się do ćwiczenia i testowanie.
BTW. pogrzebałem trochę i na debianie program zajmujący się działanie w chmurze nazywa się Eucalyptus, ale nie korzystałem i nie mam zielonego pojęcia jak działa. Program jest OpenSource, więc na pewno znajdziesz do niego dokumentację. :P

Pomysł z hearthbeatem dobry, na necie jest co najmniej kilka dobrych artykułów do tego, niestety większość skupia się na wersji etch albo sarge, ale nie powinno być problemów z implementacją na obecną wersję (chyba 6?, sory, że nie wiem, ale korzystam z sida od lat).

Ostatnio edytowany przez ramsi1986 (2011-05-10 08:10:43)


Laptop: Lenovo R400 / Intel Core2Duo P8400 2,26 Ghz / 4GB RAM / 160GB SATA3 / Debian SID
Blacha: Intel Core i7-3820 / 32GB RAM / 128GB SSD / 500GB SATA3 7200RPM / Win 7

NIE OSZUKUJMY SIĘ... DEBIAN MA TYLKO JEDNĄ WERSJĘ ==> UNSTABLE (SID)

Offline

 

#32  2011-05-10 08:20:47

  Jacekalex - Podobno człowiek...;)

Jacekalex
Podobno człowiek...;)
Skąd: /dev/random
Zarejestrowany: 2008-01-07

Re: Budowa własnej serwerowni

Czy od hearthbeata nie będzie lepszy ucarp czy  vrrrd?
Zarówno jeden jaki i drugi tworzy wirtualny IP wspólny dla kilku maszyn, a potem rozkłada obciążenie na działające serwery, wyłączenie np jednej z czterech maszyn  powoduje na tyle płynne przejście zadań na inne, że nawet jeden ping się nie gubi.

Radzę poczytać to.

Edyta:
Sznurek: http://3molo.blogspot.com/2009/10/configuring-carp- … gnulinux.html

To by było na tyle
;-)

Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2011-05-10 08:24:21)


W demokracji każdy naród ma taką władzę, na jaką zasługuje ;)
Si vis pacem  para bellum  ;)       |       Pozdrawiam :)

Offline

 

#33  2011-05-10 14:36:28

  tabi19 - Użytkownik

tabi19
Użytkownik
Skąd: Praszka (Opolskie)
Zarejestrowany: 2010-09-24

Re: Budowa własnej serwerowni

Czy od hearthbeata nie będzie lepszy ucarp czy  vrrrd?

Tego nie wiem, na co patrzeć, by określić, który z nich będzie lepszy dla mojego zastosowania ?

@ramsi: Dziękuję za linki i informacje odnośnie chmury ;)

A, i nastąpiła zmiana planów - najpierw poćwiczę konfigurację, w której serwery połączę w klaster i będę na nich tworzył VPS'y (jako 2 działające obok siebie serwery, bez serwera backupowego), a dopiero gdy ogarnę taką konfigurację, to zacznę się bawić w cloudy (na wcześniej stworzonych VPS'ach ;) ).
Da radę coś takiego ? :)

Pozdrawiam

Ostatnio edytowany przez tabi19 (2011-05-10 15:31:27)

Offline

 

#34  2011-05-10 21:47:31

  grzesiek - Użytkownik

grzesiek
Użytkownik
Skąd: Białystok
Zarejestrowany: 2009-03-06
Serwis

Re: Budowa własnej serwerowni

Nie chcę się wtrącać ;) ale jak czytam o tych zamiarach uczenia się klastrów i chmur to na myśl przychodzi mi tylko jedno, że to chyba nie jest dobry temat na początek. Już mówię dlaczego. W żadnym miejscu, gdzie jest pion informatyczny - tzn. szef zna się na informatyce - nikt Ci nie powierzy takich zadań bez wielu lat doświadczenia.

Offline

 

#35  2011-05-10 21:55:53

  tabi19 - Użytkownik

tabi19
Użytkownik
Skąd: Praszka (Opolskie)
Zarejestrowany: 2010-09-24

Re: Budowa własnej serwerowni

grzesiek napisał(-a):

Nie chcę się wtrącać ;) ale jak czytam o tych zamiarach uczenia się klastrów i chmur to na myśl przychodzi mi tylko jedno, że to chyba nie jest dobry temat na początek. Już mówię dlaczego. W żadnym miejscu, gdzie jest pion informatyczny - tzn. szef zna się na informatyce - nikt Ci nie powierzy takich zadań bez wielu lat doświadczenia.

No dobrze, więc od czego mogę zacząć ? ;)

Offline

 

#36  2011-05-10 22:05:08

  grzesiek - Użytkownik

grzesiek
Użytkownik
Skąd: Białystok
Zarejestrowany: 2009-03-06
Serwis

Re: Budowa własnej serwerowni

Na pewno nie od góry ;)

Po wiem tak, potrafisz postawić serwer tego i tamtego, a czy dajesz głowę, że dane tam przechowywane są bezpieczne?

Zrób może jakiś free hosting, jak na początek to zdecydowanie wystarczy. Może jakieś forum, albo blog ;) Jak masz dobry transfer to może jakiś upload ;) hehee

Offline

 

#37  2011-05-10 22:17:59

  tabi19 - Użytkownik

tabi19
Użytkownik
Skąd: Praszka (Opolskie)
Zarejestrowany: 2010-09-24

Re: Budowa własnej serwerowni

grzesiek napisał(-a):

Na pewno nie od góry ;)

Po wiem tak, potrafisz postawić serwer tego i tamtego, a czy dajesz głowę, że dane tam przechowywane są bezpieczne?

No tak, i właśnie chciałem zacząć "od sprzętu", po konfigurację go pod wszelakie zastosowania ;)

Offline

 

#38  2011-05-11 00:43:46

  ramsi1986 - Użytkownik

ramsi1986
Użytkownik
Skąd: Oldschool Admin
Zarejestrowany: 2011-04-17

Re: Budowa własnej serwerowni

grzesiek napisał(-a):

Nie chcę się wtrącać ;) ale jak czytam o tych zamiarach uczenia się klastrów i chmur to na myśl przychodzi mi tylko jedno, że to chyba nie jest dobry temat na początek. Już mówię dlaczego. W żadnym miejscu, gdzie jest pion informatyczny - tzn. szef zna się na informatyce - nikt Ci nie powierzy takich zadań bez wielu lat doświadczenia.

1. Nie hamuj ciekawości i kreatywności kolegi, wskazując mu prostsze rozwiązania, a proponuj właściwe dla jego problemu. Nie chcę być niemiły, ale zamiast pomóc w rozwiązaniu problemu lub wskazaniu kierunku, wszyscy mówią, żeby kolega sobie odpuścił i wziął się za coś innego. Ja mówię stanowczo nie.
Pytanie właściwe było, co można na takiej konfiguracji ćwiczyć? Osobiście zacząłbym od serwera WWW, obecnie całe IT się opiera o protokół HTTP. Zrobiłbym kilka wirtualek i połączył LVS'em, dyski na LVM, żeby podkręcić wydajność, a potem zaproponuj któremuś ze swoich znajomych, że będziesz hostował mu stronkę www, od razu do tego dojdzie DNS, PHP, mySQL/Postgres, FTP itp. Jeśli nie chcesz tego robić dla kogoś, możesz sam założyć stronkę, którą będziesz trzymał na własnym sprzęcie.

2. Jeśli chodzi o doświadczenie w IT, to przy tempie wprowadzanych technologii na rynek, dwuletnie doświadczenie to jest bardzo dużo, kursy i certyfikaty tanie nie są, więc i tak trzeba się uczyć samemu, a na łatwiejszym sposobie się człowiek nie nauczy.


Laptop: Lenovo R400 / Intel Core2Duo P8400 2,26 Ghz / 4GB RAM / 160GB SATA3 / Debian SID
Blacha: Intel Core i7-3820 / 32GB RAM / 128GB SSD / 500GB SATA3 7200RPM / Win 7

NIE OSZUKUJMY SIĘ... DEBIAN MA TYLKO JEDNĄ WERSJĘ ==> UNSTABLE (SID)

Offline

 

#39  2011-05-11 15:05:05

  tabi19 - Użytkownik

tabi19
Użytkownik
Skąd: Praszka (Opolskie)
Zarejestrowany: 2010-09-24

Re: Budowa własnej serwerowni

ramsi1986 napisał(-a):

grzesiek napisał(-a):

Nie chcę się wtrącać ;) ale jak czytam o tych zamiarach uczenia się klastrów i chmur to na myśl przychodzi mi tylko jedno, że to chyba nie jest dobry temat na początek. Już mówię dlaczego. W żadnym miejscu, gdzie jest pion informatyczny - tzn. szef zna się na informatyce - nikt Ci nie powierzy takich zadań bez wielu lat doświadczenia.

1. Nie hamuj ciekawości i kreatywności kolegi, wskazując mu prostsze rozwiązania, a proponuj właściwe dla jego problemu. Nie chcę być niemiły, ale zamiast pomóc w rozwiązaniu problemu lub wskazaniu kierunku, wszyscy mówią, żeby kolega sobie odpuścił i wziął się za coś innego. Ja mówię stanowczo nie.
Pytanie właściwe było, co można na takiej konfiguracji ćwiczyć? Osobiście zacząłbym od serwera WWW, obecnie całe IT się opiera o protokół HTTP. Zrobiłbym kilka wirtualek i połączył LVS'em, dyski na LVM, żeby podkręcić wydajność, a potem zaproponuj któremuś ze swoich znajomych, że będziesz hostował mu stronkę www, od razu do tego dojdzie DNS, PHP, mySQL/Postgres, FTP itp. Jeśli nie chcesz tego robić dla kogoś, możesz sam założyć stronkę, którą będziesz trzymał na własnym sprzęcie.

2. Jeśli chodzi o doświadczenie w IT, to przy tempie wprowadzanych technologii na rynek, dwuletnie doświadczenie to jest bardzo dużo, kursy i certyfikaty tanie nie są, więc i tak trzeba się uczyć samemu, a na łatwiejszym sposobie się człowiek nie nauczy.

Ok, dziękuję za długą i wyczerpującą odpowiedź.
W weekend (bardziej w niedzielę) zacznę działać, także opiszę Wam moje zmagania ;)

Dzięki jeszcze raz.
Pozdrawiam

Offline

 

#40  2011-05-14 01:41:56

  bercik - Moderator Mamut

bercik
Moderator Mamut
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-23
Serwis

Re: Budowa własnej serwerowni

bns napisał(-a):

Co do wymiany sprzętu przy awariach, to po pierwsze masz to w supporcie, przyjeżdża inżynier i robi :) a po drugie właśnie w tych ILOM, RDAC, ILO itp masz logi, alerty i instrukcje jak co wymienić z obrazkami :)

to zalezy od umowy serwisowej ... niekiedy masz pudlo czesci zapasowych, wymieniasz i tylko odsylasz popsuta do serwisu, a oni sie pojawiaja gdy jest cos ambitniejszego od wymiany dysku czy zasilacza ... a niekiedy nie masz umowy serwisowej ...


"Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Możesz wyłączyć AdBlock — tu nie ma reklam ;-)