Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!
Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.
simon@debian:~$ iceweasel ALSA lib pcm.c:7223:(snd_pcm_recover) underrun occured Naruszenie ochrony pamięci simon@debian:~$ iceweasel Naruszenie ochrony pamięci simon@debian:~$ su Hasło: root@debian:/home/simon# iceweasel (firefox-bin:2673): GnomeUI-WARNING **: While connecting to session manager: None of the authentication protocols specified are supported. (firefox-bin:2673): GnomeUI-WARNING **: While connecting to session manager: None of the authentication protocols specified are supported. (firefox-bin:2673): GnomeUI-WARNING **: While connecting to session manager: None of the authentication protocols specified are supported. Naruszenie ochrony pamięci
Działa sobie działa i nagle się program zamyka. Było wporządku przed aktualizacją.
Ostatnio edytowany przez eheon (2011-05-09 13:57:56)
Offline
A wersję icewasela, czyli np
dpkg -l | grep icewasel
wersję systemu (np Squeeze, Wheezy), i architekturę (np i386, amd64) to pies zeżarł?
To by było na tyle
Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2011-05-09 16:27:47)
Offline
Squeeze, i386, iceweasel 3.5.16
simon@debian:~$ dpkg -l | grep iceweasel ii iceweasel 3.5.16-7 Web browser based on Firefox ii iceweasel-l10n-pl 1:3.5.15+debian-1 Polish language package for Iceweasel
Ostatnio edytowany przez eheon (2011-05-09 14:47:49)
Offline
Najlepiej wykasuj konfig i sprawdź.
Wykasuj lub zmień nazwę ukrytemu katalogowi przy zamkniętym iceweaselu.
~/.mozilla
Potem zobacz co będzie.
Tam jeszcze coś z alsą się pluje na zwykłym użytkowniku.
Pokaż wynik polecenia
groups
wydanego z konta użytkownika.
Offline
Sciągnij binarkę firefoxa ze strony mozilli, wypakuj na pulpicie, i odpal skrypt firefox, który jest w środku.
Jeśli pójdzie prawidłowo, bedzie jasne, czy to icewasel winny, czy np alsa, lub coś innego.
Do testowania najlepiej zrób sobie nowe, czyste konto użytkownika, i na nim próbuj, np FF4 potrafi nieźle spaprać konfigurację profilu używanego w FF3* w katalogu ~/.mozilla.
A osobne konto użytkownika do diagnostyki bardzo się przydaje na kłopoty z programami.
Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2011-05-09 16:32:53)
Offline
po usunięciu folderu - przez chwilę jakby rzadziej wylogowywało, ale może to złudzenie, w każdym razie efekt występuje.
Stworzyłem konto testowe i ściągnąłem F4. Teraz jak się zawiesi to mnie wylogowuje z konta, ale dzieje się to rzadko.
Firefox:
ALSA lib pcm.c:7223:(snd_pcm_recover) underrun occured ALSA lib pcm.c:7223:(snd_pcm_recover) underrun occured ALSA lib pcm.c:7223:(snd_pcm_recover) underrun occured ALSA lib pcm.c:7223:(snd_pcm_recover) underrun occured ALSA lib pcm.c:7223:(snd_pcm_recover) underrun occured ALSA lib pcm.c:7223:(snd_pcm_recover) underrun occured ALSA lib pcm.c:7223:(snd_pcm_recover) underrun occured ALSA lib pcm.c:7223:(snd_pcm_recover) underrun occured ALSA lib pcm.c:7223:(snd_pcm_recover) underrun occured
itd. pełna strona tego
groups (na koncie testowym)
tester@debian:~$ groups tester adm dialout fax cdrom floppy tape audio dip video plugdev fuse scanner
Ostatnio edytowany przez eheon (2011-05-11 14:05:31)
Offline
A z innych programów masz dźwięk normalnie? bo to na oko wygląda na kłopot z Alsą, lub ewentualnie sterownikiem karty muzycznej.
Tylko że na oko to dziad w szpitalu umarł :D.
Poza tym wrzuć na pasterbin, zawartość /etc/apt/sources.list, bo jak na Squeeze, to dość nietypowa sytuacja, w każdym rqazie w Google zbyt wiele o tym błędzie nie ma, pojawił się podobno w Wheezym/Sidzie.
Natomiast Squeeze i386 miałem kilka dni temu przed nosem, i żadnych podobnych cyrków nie widziałem, wszystko działało.
To by było na tyle
;-)
Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2011-05-11 14:20:47)
Offline
http://pastebin.com/raw.php?i=vgaiN2AF
Nie słucham za bardzo muzyki, uruchomiłem rhythmboxa i puściłem jakieś radio:
tester@debian:~$ rhythmbox Cannot connect to server socket err = Nie ma takiego pliku ani katalogu Cannot connect to server socket jack server is not running or cannot be started Cannot connect to server socket err = Nie ma takiego pliku ani katalogu Cannot connect to server socket jack server is not running or cannot be started Naruszenie ochrony pamięci
Ostatnio edytowany przez eheon (2011-05-11 15:08:02)
Offline
Co najmniej dziwne:
FF4 wykłada się na 99% przez Alsę, icewasel chyba też, rhytmbox woła o serwer dźwięku jack, którego w domyślnej instalacji Squeeze nie ma.
Zastosuj się do tej instrukcji (odnośnie dźwięku), i napisz, czy podobnie wywala się jakaś aplikacja z dźwięku nie korzystająca, np gimp, openoffice, eog czy coś podobnego.
Bo ta sytuacja wygląda coraz to bardziej dziwnie.
Offline
http://www.alsa-project.org/db/?f=cd1db277afa46b1b1 … c81f89be94b32
Zdarzyło mi się, kilkukrotnie z rzędu, że zamknął mi się program do przeglądania zdjęć eye of gnome. Teraz jakoś zamknąć się nie chciał. Gimp działa, otworzyłem jakieś zdjęcie i byle jak klikałem na funkcje gimpa, licząc na jakiś błąd. Wyskoczyło to:
tester@debian:~$ gimp (gimp:4476): Gimp-Tools-CRITICAL **: gimp_rectangle_tool_frame_item: assertion `display->image == item->image' failed (gimp:4476): Gimp-Widgets-CRITICAL **: gimp_dialog_factory_hide_dialog: assertion `GTK_IS_WIDGET (dialog)' failed
Offline
Programy często sypią jakimiś błędami, mimo że działają, nie ma na świecie kodu idealnego.
W logu alsy nic szczególnego nie zauważyłem, radziłbym też sprawdzić pamięć memtestem, bo coś tam działa bardzo niestabilnie, i uruchomić system z płyty LiveCd (np Ubuntu, żeby sprawdzić, czy Debian winny, czy coś ze sprzętem).
Można się bawić przy pomocy gdb i strace w ustalanie przyczyn zachowania icewassela i eog, można poprawić wynik takiego badania instalując nagłowki debugera - np: http://packages.debian.org/squeeze/iceweasel-dbg
Wtedy napisze dokładniej, gdzie się wywala.
Tylko na tym trzeba się troszkę znać.
np debugowanie iceweasela:
instalujesz iceweasel-dbg, potem uruchamiasz następuj ące polecenia:
gdb icewasel run
Po wpisaniu komendy run w terminalu pojawi się lista działań iceweasela, i informacja, gdzie się wysypał, na jakim etapie zakończył pracę.
Tylko to zabawa dla dewelopera.
Możesz spróbować.
Drugi program to strace.
Śledzi dokładnie wywołania sytemowe programu - generuje tony danych, jak kiedyś odpalilem
strace -f -o /tmp/firefox.log firefox
- to plik logu miał "tylko" 43 MB, ale bardzo dokładnie pokazał, gdzie program się wysypywał.
Tu masz opis debugowania programów przez gdb:
http://www.gentoo.org/proj/pl/qa/backtraces.xml
Reasumując, rhytmbox woła o serwer Jackd, którego nie ma w systemie (dziwne), firefox4 wykłada się na alsie, icewasel nie wiem na czym, strace czy gdb mogą to wyświetlić.
Ja bym spróbowal odinstalować i ponownie zainstalować paczki alsy, spróbowałbym też uruchomić system na innym kernelu (starszym lub nowszym), może to pomóc, choć nie musi.
Poza tym zajrzyj do /var/log/syslog i /var/log/messages - czy pojawiłają się jakieś komunikaty o blędach, np poleceniem
grep iceweasel /var/log/syslog
i
grep iceweasel /var/log/messages
można też szukać słów error, lub invalid, można też uruchomić podgląd logów w terminalu poleceniem (dla sysloga)
tail -f /var/log/syslog
a w drugim terminalu odpalić aplikację, i mieć podgląd logów systemowych w czasie działania programu. Tam też się można conieco dowiedzieć.
W messages są głównie logi kernela, w syslogu logi programów i demonów sytemowych.
Wiecej pomysłów nie przychodzi mi do głowy, poza tym mam w tej chwili innego Linuxa, ma troszkę błędów, ale jakby tak działał, jak Twój Debian, to by wyleciał z dysku za 30 minut.
Jest też np program bug-buddy - ten jest dla gnome, który zapisuje log po błędnie zakończonym programie, są one niezbyt precyzyjne, ale conieco można wnich zobaczyć.
Zainteresuj się też apt-listbugs - który listuje znane błędy przed zainstalowaniem programu.
To by było na tyle
;-)
Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2011-05-11 18:11:14)
Offline
OK postanowiłem zrobię formata i postawię jakiś nowy system dałem mu i tak więcej niż 30 minut ;), może spróbuję jeszcze raz. Debian lenny chodził mi stabilnie. Potem miałem ubuntu z xface i też mi się firefox sypał:
Failed to open VDPAU backend libvdpau_nvidia.so: nie można otworzyć pliku obiektu dzielonego: Nie ma takiego pliku ani katalogu
Mimo, że miałem libvdpau1 w najnowszej wersji zainstalowane.
Pamięć mam w porządku przetestowałem ją memtestem86+ aż 22 razy bo zapomniałem wyłączyć kompa przed pójściem do pracy. ;)
Poniżej to co wyszukałem z błędami, zanim uznałem, że mnie to całe debugowanie przerasta a przynajmniej nie mam na tyle czasu by się z tym zapoznawać.. Może się komuś przyda.
komunikat z terminala
(gtk-gnash:3290): Gdk-WARNING **: GdkWindow 0x3c00003 unexpectedly destroyed (gtk-gnash:3290): Gtk-CRITICAL **: gtk_style_detach: assertion `style->attach_count > 0' failed (gtk-gnash:3290): Gdk-CRITICAL **: gdk_window_invalidate_rect_full: assertion `GDK_IS_WINDOW (window)' failed The program 'gtk-gnash' received an X Window System error. This probably reflects a bug in the program. The error was 'BadWindow (invalid Window parameter)'. (Details: serial 442 error_code 3 request_code 18 minor_code 0)
tutaj część błędów z loga
3206 access("/etc/ld.so.nohwcap", F_OK) = -1 ENOENT (No such file or directory) 3206 open("/usr/lib/libgpg-error.so.0", O_RDONLY) = 6 3206 stat64("/usr/lib/iceweasel/components/aboutCertError.js", {st_mode=S_IFREG|0644, st_size=3013, ...}) = 0 3206 lstat64("/usr/share/icons/gnome/48x48/status/gtk-dialog-error.png", {st_mode=S_IFLNK|0777, st_size=16, ...}) = 0 3206 stat64("/usr/share/icons/gnome/48x48/status/gtk-dialog-error.png", {st_mode=S_IFREG|0644, st_size=2442, ...}) = 0 3206 readlink("/usr/share/icons/gnome/48x48/status/gtk-dialog-error.png", "dialog-error.png"..., 256) = 16 3213 read(33, "\n#errorPageContainer {\n backgro"..., 1113) = 1113 3206 read(33, "SSL_ERROR_EXPORT_ONLY_SERVER=Nie"..., 8192) = 8192 3210 getsockopt(44, SOL_SOCKET, SO_ERROR, [0], [4]) = 0 3210 getsockopt(45, SOL_SOCKET, SO_ERROR, [0], [4]) = 0 3225 open("/usr/lib/gnash/libgpg-error.so.0", O_RDONLY) = -1 ENOENT (No such file or directory) 3225 open("/usr/lib/gnash/libgpg-error.so.0", O_RDONLY) = -1 ENOENT (No such file or directory) 3225 access("/etc/ld.so.nohwcap", F_OK) = -1 ENOENT (No such file or directory) 3225 open("/usr/lib/libgpg-error.so.0", O_RDONLY) = 3 3290 open("/usr/share/X11/XErrorDB", O_RDONLY) = 7 3290 fstat64(7, {st_mode=S_IFREG|0644, st_size=41283, ...}) = 0 3290 read(7, "!\n! Copyright 1993, 1995, 1998 "..., 41283) = 41283 3290 close(7) = 0 3290 write(2, "The program 'gtk-gnash' received"..., 565) = 565 3290 getpid() = 3290 3290 getpid() = 3290 3290 getpid() = 3290 3290 getpid() = 3290 3290 getpid() = 3290 3290 munmap(0xb705b000, 8192) = 0 3290 exit_group(1) = ?
a tu syslog i ten 2, zapomniałem
May 12 15:45:07 debian kernel: [ 1894.197350] gtk-gnash[2208]: segfault at bf03ffdc ip b773524c sp bf03ffe0 error 6 in libgnashrender-0.8.8.so[b76c9000+12e000] May 11 14:11:24 debian kernel: [ 5160.067985] eog[3618]: segfault at 119111b2 ip b70393a6 sp bfb3c570 error 6 in libgdk_pixbuf-2.0.so.0.2000.1[b7027000+18000] May 11 14:12:08 debian kernel: [ 5204.283330] eog[3624]: segfault at 69b0d0b1 ip b71283a6 sp bfd6f480 error 6 in libgdk_pixbuf-2.0.so.0.2000.1[b7116000+18000] May 11 14:12:23 debian kernel: [ 5218.816980] eog[3628]: segfault at c8111b2 ip b703d3a6 sp bfdf3130 error 6 in libgdk_pixbuf-2.0.so.0.2000.1[b702b000+18000] May 11 14:12:51 debian kernel: [ 5246.520332] eog[3631]: segfault at 23dc12b2 ip b7014413 sp bfb63970 error 6 in libgdk_pixbuf-2.0.so.0.2000.1[b7002000+18000] May 11 14:13:00 debian kernel: [ 5255.612070] eog[3634]: segfault at 62c0d2b1 ip b703f3a6 sp bff841d0 error 6 in libgdk_pixbuf-2.0.so.0.2000.1[b702d000+18000] May 11 14:13:04 debian kernel: [ 5259.689801] eog[3637]: segfault at 719112b1 ip b71783a6 sp bfe80bb0 error 6 in libgdk_pixbuf-2.0.so.0.2000.1[b7166000+18000] May 11 14:13:32 debian kernel: [ 5288.097980] eog[3643]: segfault at 3be4d2b2 ip b71043a6 sp bf924e10 error 6 in libgdk_pixbuf-2.0.so.0.2000.1[b70f2000+18000] May 11 14:47:30 debian kernel: [ 7325.552865] multiqueue3:src[3916]: segfault at 67085e75 ip 0d867528 sp ac4cadf0 error 4 May 11 14:54:09 debian kernel: [ 7725.009361] multiqueue1:src[4017]: segfault at 2 ip 00000002 sp aa6f42d6 error 4 in rhythmbox[8048000+6000] May 12 15:45:07 debian kernel: [ 1894.197350] gtk-gnash[2208]: segfault at bf03ffdc ip b773524c sp bf03ffe0 error 6 in libgnashrender-0.8.8.so[b76c9000+12e000]
Offline
Ty używasz gnasha ?
To pewnie on robi bubu
Pokaż
dpkg -l | grep flash
oraz
dpkg -l | grep gnash
Offline
ilin napisał(-a):
Ty używasz gnasha ?
Używam to co było domyślnie zainstalowane.
simon@debian:~$ dpkg -l | grep flash simon@debian:~$ dpkg -l | grep gnash ii browser-plugin-gnash 0.8.8-5 GNU Shockwave Flash (SWF) player - Plugin for Mozilla and derivatives ii gnash 0.8.8-5 GNU Shockwave Flash (SWF) player ii gnash-common 0.8.8-5 GNU Shockwave Flash (SWF) player - Common files/libraries
Zainstalowałem flashplugn-nonfree, teraz pojawia się coś takiego, ale póki co nie wywaliło:
(firefox-bin:2059): Gdk-WARNING **: XID collision, trouble ahead
Ostatnio edytowany przez eheon (2011-05-12 19:53:20)
Offline
eheon napisał(-a):
Używam to co było domyślnie zainstalowane.
ii browser-plugin-gnash 0.8.8-5 GNU Shockwave Flash (SWF) player - Plugin for Mozilla and derivatives ii gnash 0.8.8-5 GNU Shockwave Flash (SWF) player ii gnash-common
To nie instaluje się domyślnie.
Wywal te pakiety z opcją purge.
flashplugn-nonfree
To ma być.
Ten komunikat jest raczej mało istotny.
Offline
ilin napisał(-a):
To nie instaluje się domyślnie.
Jeżeli z poziomu tasksela wybrane zostanie „środowisko graficzne”, to instaluje się. :)
Offline
Wątpię.
root@debian:/home/ilin# dpkg -l | grep gnash
Świeżo postawiony AMD 64 z zaznaczeniem środowiska graficznego. (mam nową maszynę :-D )
Nie przypominam sobie abym gnasha usuwał.
Offline
Hmm, mnie się zainstalował na 100% jak instalowałem Squeeze z GNOME. Jestem pewien, bo instalowałem go właśnie po to żeby sprawdzić czy na domyślnym Squeeze wystąpi problem który kiedyś miałem z flashem. No i musiałem wywalić gnasha, który był domyślnie i zainstalować flasha w jego miejsce. Strzelam, że kwestia połączenia z netem podczas instalacji może mieć jeszcze znaczenie — ja miałem.
Offline
Byc może.
Ja nie miałem połączenia.
Tzn ominąłem konfigurację sieci.
Offline
Dziękuję wszystkim za cierpliwość i pomoc, sprawa wydaje się rozwiązana.
ilin napisał(-a):
To nie instaluje się domyślnie.
Po instalacji systemu był już Iceweasel a razem z nim flash. Połączenie z netem również miałem.
Ostatnio edytowany przez eheon (2011-05-12 20:41:41)
Offline
Failed to open VDPAU backend libvdpau_nvidia.so: nie można otworzyć pliku obiektu dzielonego: Nie ma takiego pliku ani katalogu
Biblioteka libvdpau_nvidia.so o ile pamiętam jest integralną częscią sterownika binarnego Nvidii do kart Nvidia.
W dodatku dotyczy kart GeForce 8xxx i nowszych, zamontowanych i działających. :D
Ostatnio edytowany przez Jacekalex (2011-05-12 21:15:13)
Offline
Jacekalex napisał(-a):
Kod:
Failed to open VDPAU backend libvdpau_nvidia.so: nie można otworzyć pliku obiektu dzielonego: Nie ma takiego pliku ani kataloguBiblioteka libvdpau_nvidia.so o ile pamiętam jest integralną częscią sterownika binarnego Nvidii do kart Nvidia.
W dodatku dotyczy kart GeForce 8xxx i nowszych, zamontowanych i działających. :D
Czyli miałem zainstalowany sterownik do nowszej karty niż, rzeczywiście mam. heh, nikt na forum ubuntu się nie zorientował. Kolejna tajemnica się wyjaśniła. :D
Ostatnio edytowany przez eheon (2011-05-12 21:45:05)
Offline
Jaką masz kartę i jakie miałeś te sterowniki?
Offline
ArnVaker napisał(-a):
Jaką masz kartę i jakie miałeś te sterowniki?
geforce fx5200 teraz mam wersję sterowników 173xx
Odnalazłem tamten temat, miałem zainstalowane takie rzeczy:
185.18.36-0ubuntu9 (nvidia-180-libvdpau)
260.19.06-0ubuntu1 (nvidia-185-libvdpau)
260.19.06-0ubuntu1 (nvidia-current)
10.2.153.1-0maverick1 (adobe-flashplugin)
Offline