Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2010-12-23 19:07:24

  sj65 - Użytkownik

sj65
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-12-02

<SOLVED> Błąd w szyfrowaniu emaila do kilku użytkowników

Próbuję  za pomocą Evolution lub Thunderbirda wysłać zaszyfrowany e-mail do kilku odbiorców.
Każdy z odbiorców otrzymuje email zaszyfrowany tym samym, jednym kluczem publicznym, co oczywiście jest dobre przy tworzeniu kopii emaila na kilku skrzynkach lecz wyklucza normalne porozumiewanie się bez ujawniana treści korespondencji.

Tu nasuwają się pytania?

1. Mój błąd w konfiguracji?
Evolution sam wszystko ładnie ustawia.
Thunderbird (OpenPGP) ustawione wg adresów.

2. Błąd w Evolution i Thunderbird, a może OpenPGP?

3. Świadoma działalność developerów, żeby przypadkiem nie używać systemów linuksowych komercyjnie?

4. Naciski tych którzy chcą zawłaszczyć lub kontrolować wszystko?

5. Zwykłe niedopatrzenie programistów, developerów?

Co o tym myślicie, a może ktoś rozwiązał ten problem?

Obecnie mam Ubuntu 9.10. Ta sama sytuacja była w Lennym. I w kolejnych wersjach Evolution i Thunderbird.

Pozdrawiam
sj65

Ostatnio edytowany przez sj65 (2011-02-21 01:02:14)

Offline

 

#2  2010-12-23 20:03:47

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: <SOLVED> Błąd w szyfrowaniu emaila do kilku użytkowników

Albo czegoś nie rozumiem, albo nie wiem dlaczego wiadomość miałaby zostać zaszyfrowana innym kluczem publicznym.


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#3  2010-12-23 21:04:13

  sj65 - Użytkownik

sj65
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-12-02

Re: <SOLVED> Błąd w szyfrowaniu emaila do kilku użytkowników

Jeżeli wyślę tę samą zaszyfrowaną wiadomość do użytkowników A i B to aby mogli oni ją odczytać powinny być zaszyfrowane pierwsza kluczem publicznym użytkownika A a druga kluczem publicznym użytkownika B.
Następnie odbiorca A używa swojego klucz prywatnego i znanego sobie hasła  do odczytania wiadomości  a  odbiorca B swojego.
Tak się dzieje przy wysyłaniu wiadomości do A a następnie od nowa do B.

Jeżeli wyślemy wiadomość umieszczając adresy obu użytkowników rozdzielonych przecinkiem w Evolution, czyli A@coś,B@coś,  lub jeden pod drugim w Thunderbird  i klikniemy wyślij, to wiadomość zostanie zaszyfrowana kluczem  jednego z nich np. A i obaj dostaną w ten sposób zaszyfrowaną. Oczywiste, a może mi się tak wydaje, że użytkownik B nie mając klucza prywatnego użytkownika A i nie znając hasła nie odczyta tej wiadomości.
A gdyby ją odczytał to po co to szyfrowanie.
Wysyłając wiadomość zaszyfrowaną do grupy kilkunastu osób należy tę samą wiadomość wysyłać kilkanaście razy, albo kilkunastu użytkowników -1 jej nie odczyta.

Jest to moim skromnym zdaniem duże ograniczenie obu wspomnianych programów, błąd lub świadome ograniczenie, albo ja źle rozumiem zasadę działania klucza prywatnego i publicznego, albo nie potrafię skonfigurować Evolution lub OpenPGP w Thunderbird i dlatego postawiłem ten problem.

sj65

Offline

 

#4  2010-12-23 21:09:06

  azhag - Admin łajza

azhag
Admin łajza
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2005-11-15

Re: <SOLVED> Błąd w szyfrowaniu emaila do kilku użytkowników

Ach, ok — rzeczywiście czegoś nie rozumiałem. :)

Najlepiej rzuć okiem na system śledzenia błędów wymienionych programów i ewentualnie dodaj zgłoszenie.


Błogosławieni, którzy czynią FAQ.
opencaching :: debian sources.list :: coś jakby blog :: polski portal debiana :: linux user #403712

Offline

 

#5  2011-01-11 16:57:53

  tm - Użytkownik

tm
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-04-06

Re: <SOLVED> Błąd w szyfrowaniu emaila do kilku użytkowników

Hm, u siebie nie widzę takiego problemu. Nie będziesz mógł wysłać zaszyfrowanej wiadomości do danego użytkownika bez jego klucza publicznego.
W przypadku EnigmaMail w Thunderbirdzie po prostu wyskoczy Ci okienko z prośbą o podanie/wyszukanie kluczy.
W przypadku wysłania maila do 2 osób wiadomość szyfrowana jest kluczem publicznym każdego z odbiorców + nadawcy. Każdy z nich może odczytać tą wiadomość posiadając swój klucz prywatny.

Offline

 

#6  2011-02-19 21:59:47

  sj65 - Użytkownik

sj65
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-12-02

Re: <SOLVED> Błąd w szyfrowaniu emaila do kilku użytkowników

Ja też tak myślałem, tylko wydaje mi się, że publiczny klucz nadawcy służy do ewentualnego podpisu. Gdyby nim zaszyfrować to odbiorca by nie był w stanie odszyfrować wiadomości

Dzisiaj zainstalowałem wersję testową Debiana i problem jest nadal, czyli bez zmian, tak jak wspomniałem w pierwszej informacji.
Evolution zachowuje się dokładnie tak samo jak w Ubuntu, teraz już 10.10.

tm W związku z faktem, że u Ciebie nie ma takich problemów, czy
byłbyś uprzejmy podzielić się informacją o używanej dystrybucji, programie pocztowym i długości kluczy których używasz.

Pozdrawiam
sj65

Ostatnio edytowany przez sj65 (2011-02-19 22:01:21)

Offline

 

#7  2011-02-20 01:07:03

  tm - Użytkownik

tm
Użytkownik
Zarejestrowany: 2010-04-06

Re: <SOLVED> Błąd w szyfrowaniu emaila do kilku użytkowników

sj65 napisał(-a):

Ja też tak myślałem, tylko wydaje mi się, że publiczny klucz nadawcy służy do ewentualnego podpisu. Gdyby nim zaszyfrować to odbiorca by nie był w stanie odszyfrować wiadomości

Enigmail w thunderbird ma opcję "dodawaj własny klucz do listy odbiorcow".  Inaczej nie można odczytać  zaszyfrowanych wiadomości wysłanych przez siebie do innych osób.

Testujesz to lokalnie na komputerze? Jeżeli tak to najlepiej usunąć klucze prywatne tych 2 testowych maili i sprawdzić na tych kontach, czy da się odczytać wysłany do nich mail. Nie powinno.

Program to Thuderbird 3.0.11 z enigmail 1.0.1 i gpg 1.4.11. Klucze 2048 bitów.

Offline

 

#8  2011-02-21 01:00:05

  sj65 - Użytkownik

sj65
Użytkownik
Zarejestrowany: 2007-12-02

Re: <SOLVED> Błąd w szyfrowaniu emaila do kilku użytkowników

tm jesteś WIELKI. Jedno zdanie z Twojego postu natchnęło mnie na rozwiązanie.
Serdecznie dziękuję. W Thunderbirdzie działa także z kluczem 3072/4096. W Evolution nadal nie mogę ustawić.

W Thunderbirdzie wystarczyło w
Edycja => Konfiguracji konta => OpenPGP =>w Zaawansowane zaznaczyć dwie opcje:
Wstaw Id Klucza OpenPGP oraz dołącz mój klucz publiczny do wiadomości.

Zaznaczając w innych miejscach dołącz klucz publiczny oraz wstawiając identyfikator klucza w OpenPGP nie działa właściwie.
Ta opcja zaawansowane jest umieszczona tak jakby by  była przeznaczona dla PGP/MIME.

Skoro już mam to co chciałem zaznaczam, że problem jest rozwiązany.

Pozdrawiam
sj65

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)