Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2005-10-24 18:43:15

  anonimek - Członek DUG

anonimek
Członek DUG
Skąd: Alwernia
Zarejestrowany: 2005-06-13

Jak rozsadznie podzielic dysk na partycje

czesc
Zakupilem se nowy dysk WD 80 gb i zastanawiam sie jak go rozsadnie podzielic na partcje. Bo oprócz wd bede chciec uzywac obecnego dysku Seage 40 gb .
ten Seagate mi sie chrzani , bo windy na nim nie zainstaluje .(shit mi do jednej rzeczy jest tylko potrzebny)
wiec mysle sobie tak ,ze na Seagate to moze tylko Linux (Linuxy),
ale nie wiem co z dzieleniem WD. czy podzielic tylko na fat , czy ,moze
na partycje Linuxowe tez.
Jakim program tworzyc partycje na WD ? bo jak stworze cfdisk
to z doswiadczenie z Seagate wiem ,ze Shit nie chcial sie na takiej partycji instalowac .
Ni wiem tez  który dysk bedzie  hda a który hdb , po podpieciu Wd.

będe wdzieczny za odpowiedź.

Offline

 

#2  2005-10-24 18:56:10

  MG_Peter - Członek DUG

MG_Peter
Członek DUG
Skąd: Gliwice
Zarejestrowany: 2005-07-29

Re: Jak rozsadznie podzielic dysk na partycje

z dzieleniem - to zależy od zasotsowań. Ja mam Debiana do zastosowań biurkowych i starcza mi na niego 17 gb. (i duzo jeszcze wolnego)

Ktłry bedzie hda? proste - ten ustawiony jako "master".... (czyli ten, który pierwszy będzie uruchamiany i sprawdzany, czy na nim nie ma boot sectora... jesli się myle  - to powiedzcie.)

Offline

 

#3  2005-10-26 15:45:21

  kamikaze - Administrator

kamikaze
Administrator
Zarejestrowany: 2004-04-16

Re: Jak rozsadznie podzielic dysk na partycje

Może przykład praktyczny :) Tak to u mnie wyglada. Dysk 80 GB, wielkosći w MB. W sumie dzielisz tak jak Ci wygodnie. Jeśli chcesz winde, najlepiej umieść na 1 partycji, jeśli byś chciał tak jak mam ja jakieś BSD to musza być na którejś z partycji podstawowych. czyli 1,2 lub 3 ewentualnie 4, ale 4 idzie na dalsze podziały. Jak masz kilka linuxów zrób jeden swap dla każdego z nich, oszczedzisz troche miejsca.

      Name                 Flags               Part Type          FS Type                      [Label]                   Size (MB)
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
       sda1                 Boot                 Primary           W95 FAT32                                                6456.85
       sda2                                      Primary           OpenBSD                                                 10001.95
       sda3                                      Primary           NetBSD                                                  14024.11
       sda5                                      Logical           Linux ext3                                              10001.95
       sda6                                      Logical           Linux swap / Solaris                                      296.12
       sda7                                      Logical           W95 FAT32                                               20974.47
       sda8                                      Logical           Linux ext3                                               8003.20
       sda9                                      Logical           Linux ext3                                              10298.06

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)