Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2011-01-11 11:49:59

  networking - Użytkownik

networking
Użytkownik
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-03-26

Przekierowanie adresów na Virtualkę

Witam

Zastanawiam się czy jest jakieś oprogramowanie, które pozwoli mi na przekierowanie portów na wewnętrzny adres virtualki.

sieć wygląda mniej więcej tak:

            O
         /  |  \
        X  X  X

Gdzie O jest maszyną fizyczną dom0 , a X to maszyny wirtualne domU.

Tylko O ma publiczny adres IP.

Czy da się np uruchomić 3 różne serwery pocztowe, 3 różne strony WWW i 3 różne bazy danych na tych wirtualkach?

Czyli że jeżeli ktoś będzie wpisywać w wyszukiwarce http://x1.pl wejdzie na pierwszą wirtualkę, zaś http://x2.pl 2 wirtualka, zaś jak będzie ściągać pocztę to ustawi hosta pop3 x1.pl 110.

Nie umiem za bardzo wytłumaczyć swojego problemu , ale mam nadzieję że jasne jest o co mi chodzi :)

Z góry dziękuję za podpowiedzi.

Offline

 

#2  2011-01-11 13:25:43

  kamikaze - Administrator

kamikaze
Administrator
Zarejestrowany: 2004-04-16

Re: Przekierowanie adresów na Virtualkę

Przekierowanie portów załatwi iptables. Ale troche kiepsko, że masz jeden adres IP. Jeśli chcesz oddzielne serwery WWW pasowałoby aby każdy słuchał na swoim porcie 80. A masz jedno zewnętrzne IP więc i jeden port 80. Inną sprawą jest to, że nie potrzebujesz 3 serwerów dla 3 stron, wystarczy jeden i virtualne hosty, serwer poczty chyba też mógłby obsługiwać kilka domen, baz danych też można zrobić kilka na jednym serwerze. Jeśli chcesz zrobić wszystko na jednym adresie IP będziesz musiał wystawiać te wszystkie serwery oddzielnie na różnych dziwnych portach pod tym jednym IP. Trochę kiepsko, o ile bazy danych czy poczta ujdzie bo klienci sobie poustawiają jakieś porty to uzytkownicy stron WWW będą musieli dopisywać port przy adresie. No chyba, że by pokombinować z jakimś proxy. Poczekaj na opinie innych. Ja bym to stawiał na jednym serwerze skoro jest jedno IP i nie bawił się w wirtualizację, niewielka z jej korzyść a komplikacja spora.

Offline

 

#3  2011-01-11 13:44:18

  winnetou - złodziej wirków ]:->

winnetou
złodziej wirków ]:->
Skąd: Jasło/Rzeszów kiedyś Gdańs
Zarejestrowany: 2008-03-31
Serwis

Re: Przekierowanie adresów na Virtualkę

Co do WWW to, IMHO, da się to załatwić na proxy na maszynie matce.
Z pocztą i bazami pewnie też by się dało ale czy jest sens ? Lepiej zrobić tak, że na jednej wirtualce śmiga poczta, na drugiej www, na trzeciej np (My|Postgre)SQL


LRU: #472938
napisz do mnie: ola@mojmail.eu
Hołmpejdż | Galerie | "Twórczość" || Free Image Hosting

Offline

 

#4  2011-01-11 14:38:38

  networking - Użytkownik

networking
Użytkownik
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-03-26

Re: Przekierowanie adresów na Virtualkę

No tak ... no to jednak muszę szerzej się rozwinąć :)

Więc wirtualki mają być dla moich 2 znajomych, którzy chcą mieć wjazd na shella z prawami root-a.
Nie chciałbym im dawać dostępu do dom0 więc stąd ten pomysł.

iptables załatwia mi przekierowanie np ssh ... jednemu powiem że się dostanie na portcie 9090, a 2 na 8080.
mod_proxy załatwia mi WWW.
ale z bazami już nie jest kolorowo, podobnie jak z pocztą niestety.

Offline

 

#5  2011-01-11 23:35:07

  bercik - Moderator Mamut

bercik
Moderator Mamut
Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2006-09-23
Serwis

Re: Przekierowanie adresów na Virtualkę

1. bazy nie musza chodzic na domyslnych portach ... wiec iptables
2. istotny problem jest z smtp i portem 25 do odbierania poczty ze swiata ... musisz na dom0 postawic mailserwer ktory przekieruje odbierane wiadomosci w oparciu o nazwe domenowa do odpowiednich wirtualek ... pozostale uslugi pocztowe (imap, pop3, smtp do wysylania) mozna smialo konfigurowac na niestandardowych portach ... wiec tu tez iptables


"Wszyscy wiedzą, że czegoś zrobić nie można. Ale przypadkowo znajduje się jakiś nieuk, który tego nie wie. I on właśnie robi odkrycie." (A.Einstein)

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
Nas ludzie lubią po prostu, a nie klikając w przyciski ;-)