Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!
Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.
Strony: 1
Witam,
ostatnio uporałem się z kompilacją własnego jądra, teraz przyszedł czas na powrót do KDE (wersja 4, najnowsza z repo testing) po paru latach przerwy z linuksem. Mam jednak parę problemów które utrudniają mi użytkowanie sprzętu (Lenovo Thinkpad R400):
[SOLVED] 1) Myszka na USB działa, ale myszka na USB nie działa (sic).
Myślałem, że coś źle wkompilowałem w jądro, ponieważ po podłączeniu mojej badziewnej i totalnie prostej, "mobilnej" myszki A4Tech do laptopa kursor nie reaguje, jednak po podłączeniu myszki dużo bardziej zaawansowanej, kursor działa (ta "zaawansowana", z makrami i regulacją DPI działa idealnie jak pod Windows, ale jest wykrywana jako joystick /dev/input/js0. Co mogę zrobić, żeby uruchomić tę pierwszą, zwykłą mysz?
2) Głębia kolorów.
Mam wrażenie, ze KDE działa w 16-bitowej głębi kolorów. Gradienty dekorujące okna czy na niektórych stronach są wyraźnie niepłynne, z odznaczającymi się pasami. Jak sprawdzić/zmusić Xorg do pracy w większej głębi kolorów? W panelu sterownia KDE nie znalazłem opcji tego dotyczących (a w KDE3 były).
[SOLVED] 3) Dźwięk na USB.
Co teraz właściwie obsługuje dźwięk? Pulse? Alsa? Jakie pakiety należy doinstalować do pełnej obsługi dźwięku? Co prawda Amarok działa, ale gdy podłączam swoją "kartę dźwiękową USB" (konkretniej to DAC), to nie pojawia się nowe urządzenie do wyboru (a pojawiało i działało bez problemu w jakiejś pierwszej wersji KDE4, którą sprawdzałem z ciekawości na LiveCD, na początku roku). Przez to jestem zmuszony korzystać ze zintegrowanej k. dźwiękowej.
[PARTIALY SOLVED] 4) Montowanie NTFS w Dolphinie. - tymczasowy "trick" opisany jest w poście #16; rozwiązania z prawdziwego zdarzenia należy oczekiwać po KDE 4.6, które przestanie korzystać z HAL.
Najważniejszy problem to montowanie partycji NTFS Windowsa 7. Wiem, że mógłbym zrobić to starym sposobem wrzucając je na sztywno do /etc/fstab, ale widzę, że KDE4 bardzo ładnie radzi sobie z montowaniem pendrive'a, w dodatku automatycznie wykryło NTFS'y (w Dolphinie widzę po lewej etykiety tych partycji). Zachęcony takim działaniem klikam na którąkolwiek z nich i widzę niestety:
Bład podczas próby uzyskania dostępu do 'WINNT', system zgłosił: org.freedesktop.Hal.Device.Volume.PermissionDenied: Refusing to mount device /dev/sda5 for UID=1000
Jak można szybko się z tym uporać? Należy ustawić jakieś prawa dostępu do tego całego Hal? Tylko jak, nie wiem jak się do tego zabrać.
5) Wł/wył. bluetooth.
Mam cały czas aktywną ikonkę bluetooth, czyli układ pracuje i zjada mi prąd. Z poziomu bluedevil nie ma opcji wyłączającej go, a zatrzymanie usługi wyłącza samego daemona, ale nie "sprzęt". Czytałem, że można to zrobić przekazując echo disable do paru różnych plików (w zależności od tutorialu), ale za każdym razem otrzymuję komunikat access denied (nawet jeśli dodam sudo na początku).
6) Bluetooth synchornizacja z telefonem.
Mogę obejrzeć katalogi w głównym drzewie telefonu, ale próba wejścia głębiej kończy się zatrzymaniem paska ładowania na ~94% i nie rusza dalej. Coś nie tak z obexem? Zawartość telefonu próbuję przeglądać przez Dolphina po synchronizacji przez bluedevil i dodaniu do listy zaufanych urządzeń.
[SOLVED] 7) "Tap" na touchpadzie.
gpointing-device-settings pokazuje mi, że mój gładzik Synaptics ma włączoną obsługę tappingu, niestety nie działa to.
Prosiłbym o pomoc w rozwiązaniu problemu 4) jako priorytetowego. Chyba, że ktoś ma pomysł co z pozostałymi sprawami. ;)
Pozdrawiam w przedsylwestrowej atmosferze :).
Ostatnio edytowany przez straznik (2011-01-02 17:08:14)
Offline
Odnośnie myszy A4Tech:
amidala / # zgrep -i a4 /proc/config.gz CONFIG_HID_A4TECH=y
masz?
Odnośnie reszty — sorry, nie używam KDE. ;)
Offline
Right, nie było tego. I co, teraz musze rekompilować jądro? ;d
Offline
tia :P
Offline
Ale w sumie w opisie konfiguracyjnym napisali, że to jest support dla jakichś konkretnych dwóch modeli A4Techa. Wszystkie ich myszki mają taki sam sterownik czy jak?
Offline
Moja w każdym razie bez tego nie działa... Ot jakaś zwyczajna tania myszka. ;)
amidala / # dmesg |grep -i a4tech [ 1.934288] input: A4Tech PS/2+USB Mouse as /devices/pci0000:00/0000:00:02.0/usb2/2-7/2-7:1.0/input/input3 [ 1.943560] a4tech 0003:09DA:000A.0001: input: USB HID v1.10 Mouse [A4Tech PS/2+USB Mouse] on usb-0000:00:02.0-7/input0
Offline
Punkt 3) też jest chyba kwestią przeoczenia opcji konfiguracyjnej w kernelu: SND_USB (i prawdopodobnie USB_AUDIO, chociaż nie jestem pewien do czego jest ta druga).
Ostatnio edytowany przez straznik (2010-12-31 00:37:49)
Offline
SND_USB (i prawdopodobnie USB_AUDIO
To właśnie dotyczy urzadzeń dźwiękowych na usb.
Kart ,mikrofonów słuchawek.
U mnie np kamerka (jej mikrofon) na tym idzie.
Offline
DAC na USB już działa, tania myszka również. Wielkie dzięki! W ogóle to coraz bardziej podoba mi się Linux w wydaniu KDE4 :>.
Tylko proszę, pomóżcie mi uporać się z problemem nr 3, bo nie będę miał jak na imprezie sylwestrowej puszczać muzyki. :X
EDIT:
Problem 7) również rozwiązany. Dodałem linijkę:
Option "TapButton1" "1"
do pliku /usr/share/X11/xorg.conf.d/50-synaptics.conf
Ostatnio edytowany przez straznik (2010-12-31 12:18:32)
Offline
ntfs-3g montowanie ntfs w trybie rw w /etc/fat lub w lini komend
Offline
Yampress napisał(-a):
ntfs-3g montowanie ntfs w trybie rw w /etc/fat lub w lini komend
Umiem zamontować "na sztywno" w /etc/fstab, za pomocą ntfs-3g również, ale chciałbym robić to elegancko, klikając ikonkę dysku w Dolphinie.
Offline
straznik napisał(-a):
Umiem zamontować "na sztywno" w /etc/fstab, za pomocą ntfs-3g również, ale chciałbym robić to elegancko, klikając ikonkę dysku w Dolphinie.
To zależy kto co uważa za elegancko. :)
Dla mnie elegancko jest jak automatycznie montuje się poprzez fstab i nic nie muszę więcej robić :-D
Offline
To inaczej - jestem dociekliwy i chciałbym wiedzieć czemu nie działa, bo domyślam się, że wystarczy jakoś zmienić uprawnienia dla mojego konta, żeby HAL dawał mi dostęp, jednak nie wiem jak to zrobić i liczę na was ;).
Offline
Może musisz dodać swojego użytkownika do grupy haldaemon? Tak strzelam.
Offline
Raczej nie da się:
https://bugzilla.novell.com/show_bug.cgi?id=615730
Offline
Hehe, jednak da się. Właśnie coś wykombinowałem, ale od razu mówię, że nie jest to rozwiązanie ostateczne, bo jest bardzo nieeleganckie i po każdym update'cie ntfs-3g będzie przestawało działać. Doszedłem do niego metodą prób i błędów, próbując naprawiać po kolei to co wyskakiwało w błędzie wyświetlanym przez Dolphina:
1) Należy dodać do /etc/fstab (przykładowo):
/dev/sda1 /mnt/windows ntfs-3g ro,user,noauto 0 0
co ważne, nie możemy użyć UUID'u, bo nie zadziała! Musimy wskazać na partycję bezpośrednio.
2) Katalog do którego montujemy musi istnieć, musi być naszą własnością i musi mieć nadane prawa do zapisu przez użytkownika (nawet jeśli montujemy tylko do odczytu).
3) Ponieważ HAL nic sobie nie robił z edycji pliku /etc/dbus-1/system.d/hal.conf (gdzie nadałem sobie w akcie desperacji uprawnienia równe tym które ma root), poszedłem inną drogą:
sudo chmod u+s /usr/bin/ntfs-3g
Efekt? Klikam w Dolphinie na partycję NTFS znajdującą się na panelu "miejsca" z lewej strony i voila. Bez wpisywania czegokolwiek w konsoli i ręcznego montowania, przeglądam Windows'owe pliki dzięki jednemu kliknięciu. Sami jednak widzicie jak pokrętne jest to rozwiązanie. Wystarczy nadpisać ntfs-3g nową wersją i suid zostanie usunięty, a więc szybkie montowanie Dolphinem przestanie działać. Wystarczy zapomnieć o dodaniu możliwości zapisu w folderze do którego montujemy i też zobaczymy błąd. W każdym razie nie mogę napisać [SOLVED] przy punkcie 4), bo moje rozwiązanie nie satysfakcjonuje mnie. Czuję, że da się to zrobić lepiej, nawet bez edycji fstab, a na pewno bez edycji praw do /usr/bin/ntfs-3g. Burza mózgów trwa dalej... ;)
BTW. Nie macie tego problemu z Dolphinem czy nie używacie KDE, że nikogo na forum nie dręczy ten problem? ;p
EDIT:
Zapomniałem napisać do jakich grup należy mój użytkownik:
$ id uid=1000(martes) gid=1000(martes) grupy=1000(martes),6(disk),24(cdrom),25(floppy),27(sudo),29(audio),30(dip),44(video),46(plugdev),100(users),108(bluetooth),111(netdev),112(haldaemon),115(fuse)
Ostatnio edytowany przez straznik (2011-01-01 23:40:04)
Offline
straznik napisał(-a):
BTW. Nie macie tego problemu z Dolphinem czy nie używacie KDE, że nikogo na forum nie dręczy ten problem? ;p
Ja korzystam, ale wszystkie potrzebne partycje NTFS montuje w /etc/fstab, a z tym co podpinam pod usb, kde radzi sobie bardzo dobrze.
Zamonotwane przez /etc/fstab też sa widoczne w Dolphinie, także dla mnie nie ma problemu:)
Ostatnio edytowany przez tm (2011-01-01 23:46:55)
Offline
Nieśmiało spytam... Czemu właściwie nie chcesz montować tej partycji przez fstab via ntfs-3g? Przecież to wystarczy zrobić raz i można zapomnieć. A ten sposób z halem itd. jest delikatnie mówiąc zawiły. ;) W ogóle HAL to już martwy projekt, chyba tylko KDE jeszcze z niego korzysta (niedługo zapewne również przestanie).
Offline
Kde 4.6 beta już chyba nie ma hala, tak coś gdzieś chyba czytałem.
Offline
tm napisał(-a):
Kde 4.6 beta już chyba nie ma hala, tak coś gdzieś chyba czytałem.
Beta1 dodaje obsługę udev, udisk i upower w abstrakcji Solid — wszystko co korzysta z Solid jednocześnie nie wymaga HAL-a do działania (a większość KDE korzysta z Solid).
k3b, bodaj jedyny sensowny program do wypalania płyt na Linuksie, jeszcze do niedawna wymagał HAL-a, ale w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia w gicie pojawiła się łatka która czyni HAL zależnością opcjonalną.
Offline
straznik napisał(-a):
/dev/sda1 /mnt/windows ntfs-3g ro,user,noauto 0 0
co ważne, nie możemy użyć UUID'u, bo nie zadziała! Musimy wskazać na partycję bezpośrednio
To dlaczego u mnie działa ?
UUID=CE64ECB064EC9D09 /media/win_c ntfs-3g rw,uid=1000,gid=100,fmask=0111,dmask=0,locale=pl_PL.utf8,silent 0 0
Offline
ilin napisał(-a):
To dlaczego u mnie działa ?
Kod:
UUID=CE64ECB064EC9D09 /media/win_c ntfs-3g rw,uid=1000,gid=100,fmask=0111,dmask=0,locale=pl_PL.utf8,silent 0 0
Jeśli montujesz Dolphinem, to nie mam pojęcia (ale jak widać po forach, często tak jest z linuksem, że co u jednego działa, to u drugiego nie musi), a jeśli w konsoli, za pomocą mount, to dlatego, że jest to poprawny wpis do fstab.
W każdym razie czekam na aktualizację KDE4 w paczkach Debcia i nie zaprzątam sobie już dłużej głowy tym problemem, tym bardziej, że opisany wcześniej przeze mnie "trick" jest skuteczny i w roli rozwiązania tymczasowego może być, dopóki całkowicie nie wywalą HAL z KDE, co (jak ktoś napisał) nastąpi lada dzień.
Tymczasem dziękuję za wszystkie dotychczasowe posty i proszę o pomoc w rozwiązaniu pozostałych problemów - ze zbyt niską głębią kolorów, wyłączaniem bluetooth i synchronizacją z telefonem.
Ostatnio edytowany przez straznik (2011-01-02 17:04:23)
Offline
Strony: 1