Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2005-10-13 14:21:41

  T.N. - Użytkownik

T.N.
Użytkownik
Zarejestrowany: 2005-09-01

stara drukarka igłowa

Witam, w jaki sposób w Debianie poprawnie zainstalować drukarkę OKI Microline 321 Elite? Jest jakiś tutorial na ten temat? Drukarka głównie pracowała pod DOSem, próbowałem też ją podłączyć pod Win98, ale tam były dziwne krzaczki zamiast liter... Chcę drukować różne pliki, głównie pdfy, zwykłe pliki tekstowe, pliki AbiWorda, może także ps i dvi.

Offline

 

#2  2005-10-13 15:05:25

  Zbooj - Dark Sith

Zbooj
Dark Sith
Skąd: Siedziba Wszelkiego Zła
Zarejestrowany: 2005-07-28

Re: stara drukarka igłowa

Miałem jeszcze niedawno podłączona drukarke iglowa STAR LC-100 i w zasadzie mozna bylo uzywac jej tylko do drukowania plikow tekstowych bezposrenio z powloki bez polskich znaków (polecenia lpr, lpq, lprm).
Do innych zastosowan sie nie nadawała. Byc moze twoja drukarke obsluzy sterownik CUPS, widziałem tam jakies stery pod OKI, ale trzeba poeksperymentowac.

Offline

 

#3  2005-10-13 19:18:27

  Bodzio - Ojciec Założyciel

Bodzio
Ojciec Założyciel
Skąd: Gorlice
Zarejestrowany: 2004-04-17
Serwis

Re: stara drukarka igłowa

Jest sterownik w CUPS-ie oki321ibm i teoretycznie powinno działać. Można też zrobić małe obejście gdyby były kłopoty z drukowaniem bezpośrednio z linuxa. Emulacja DOS-a (DOS-box lub DOSemu). Ja robiłem experymenty na DOS-box z drkarką Optimus (Seikosha) - i bardzo ładnie mi drukowała faktury dla księgowej.
Jeszcze informacja dla T.N. - oki 321 Elite musisz zainstalować w Win98 - nie jako oki bo będą krzaczki, tylko jako IBM i będzie ok. Poza tym sama oki ma mnóstwo opcji konfiguracyjnych - możesz wybierać Latin1, Latin2, Mazovia i wiele innych.
Od roku jej nie używamy - może kto kupi ?


Debian jest lepszy niż wszystkie klony
Linux register users: #359018
http://www.freebsd.org/gifs/powerlogo.gif
Beskid Niski

Offline

 

#4  2005-10-14 14:40:21

  Zbooj - Dark Sith

Zbooj
Dark Sith
Skąd: Siedziba Wszelkiego Zła
Zarejestrowany: 2005-07-28

Re: stara drukarka igłowa

Tej firmy drukarki igłowe nieźle stoja cenowo. Widziałem ostatnio cennik, wszystkie modele igłówek OKI kosztują naprawde grubą kase.

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)