Nie jesteś zalogowany.
Jeśli nie posiadasz konta, zarejestruj je już teraz! Pozwoli Ci ono w pełni korzystać z naszego serwisu. Spamerom dziękujemy!

Ogłoszenie

Prosimy o pomoc dla małej Julki — przekaż 1% podatku na Fundacji Dzieciom zdazyć z Pomocą.
Więcej informacji na dug.net.pl/pomagamy/.

#1  2005-10-13 19:34:30

  faflok - Nowy użytkownik

faflok
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2005-09-06

Odpalanie xfree bez monitora

Witam. Chcę odpalić środowisko graficzne na serwerze. W tej konfiguracji nie będzie podłączonego monitora, myszki, ani klawiatury. Myszka jest na ttyS0, więc po jej odłączeniu xfree nie rzuca się, że jej nie ma. Podobnie jest z klawiaturą. Problem pojawia się po odłączeniu monitora. Zfree nie chce wówczas się uruchomić. Muszę dodać, że nie mam bezpośredniego dostępu do tego serwera. Mogę jedynie połączyć się przez ssh.

Pytanie brzmi: Co należy zmienić w configu xfree, aby monitor nie był wymagany do uruchomienia tego środowiska.

Dzięki.

Offline

 

#2  2005-10-13 19:56:51

  korbol - Członek DUG

korbol
Członek DUG
Zarejestrowany: 2005-04-29

Re: Odpalanie xfree bez monitora

A po co x-y bez monitora?:D


Pozdrawiam

Offline

 

#3  2005-10-13 19:57:50

  czadman - Bicycle repairman

czadman
Bicycle repairman
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-07-08

Re: Odpalanie xfree bez monitora

Witam. Chcę odpalić środowisko graficzne na serwerze. W tej konfiguracji nie będzie podłączonego monitora, myszki, ani klawiatury. Myszka jest na ttyS0, więc po jej odłączeniu xfree nie rzuca się, że jej nie ma. Podobnie jest z klawiaturą. Problem pojawia się po odłączeniu monitora. Zfree nie chce wówczas się uruchomić. Muszę dodać, że nie mam bezpośredniego dostępu do tego serwera. Mogę jedynie połączyć się przez ssh.

Pytanie brzmi: Co należy zmienić w configu xfree, aby monitor nie był wymagany do uruchomienia tego środowiska.

Dzięki.

A w jakim celu w ten sposób chcesz odpalić środowisko graficzne?


http://www.debian.org/logos/openlogo-nd-50.png

Offline

 

#4  2005-10-13 20:18:56

  faflok - Nowy użytkownik

faflok
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2005-09-06

Re: Odpalanie xfree bez monitora

w celu uruchamiania aplikacji, które wykorzystują to środowisko, np azureus. Chodzi mi o to, aby serwer posłużył mi również jako komputer do wymiany plików w sieci p2p (np.) Dla jasności: serwer stoi sobie w kącie, w firmie. Nie jest podłączony do niego monitor, myszka, ani klawiatura. Służy jako serwer www, pocztowy, samba, dhcp, ftp i bramka do internetu. Chciałbym jeszcze zainstalować na nim aplikację p2p. Chcę się łączyć z serwerem zdalnie, wiec niepotrzebny mi jest do niego monitor bezpośrednio podłączony do tego kompa.

Offline

 

#5  2005-10-13 20:32:31

  czadman - Bicycle repairman

czadman
Bicycle repairman
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-07-08

Re: Odpalanie xfree bez monitora

w celu uruchamiania aplikacji, które wykorzystują to środowisko, np azureus. Chodzi mi o to, aby serwer posłużył mi również jako komputer do wymiany plików w sieci p2p (np.)

Polecam w takim razie vncserver.
Robisz tak na serwerze:

Kod:

apt-get install vncserver

przełączasz się na użytkownika, z którego chesz odpalić wm i wpisujesz komendę np.

Kod:

/usr/bin/vncserver -depth 24 -geometry 1024x768

Uruchomi Ci się domyślny dla danego użykownika wm na serwerze i możesz się podłączyć  do sesji przez programik "vncviewer" w pakiecie "xvncviewer" zainstalowanym na komputerze kliencie. W okienku wpisujesz, które pojawi się po odpaleniu vncviewer wpisujesz
np.
192.168.0.1:5901  i enter, dalej wpisujesz hasło użytkownika na serwerze.

Ja używam p2p na swojej bramce w takim układzie, przy łaczu ethernetowym vnc nie sprawia żadnego problemu z odświeżaniem obrazu.


http://www.debian.org/logos/openlogo-nd-50.png

Offline

 

#6  2005-10-13 20:43:43

  faflok - Nowy użytkownik

faflok
Nowy użytkownik
Zarejestrowany: 2005-09-06

Re: Odpalanie xfree bez monitora

Mam uruchomioną opcję w gnome "udostępnianie pulpitu", czy coś w tym stylu. Wszystko działa pięknie, jak jest podłączony do serwera monitor, poniewaz wówczas x-server uruchamia się do końca. W przypadku, gdy nie ma podłączonego monitora x-server musi wywalać jakiś błąd (musi, ponieważ po odłączeniu monitora nie sprawdziłem, czy xserver się uruchomił - nie miałem po prostu czasu). BTW: gdzie znajdują się logi xservera, bo nie mogę w tej chwil podłączyć monitora do tego kompa.
I znów - dla jasności: zrobiłem tez tak , jak mi napisałeś i... nic :(

Offline

 

#7  2005-10-13 21:02:01

  czadman - Bicycle repairman

czadman
Bicycle repairman
Skąd: Wrocław
Zarejestrowany: 2005-07-08

Re: Odpalanie xfree bez monitora


I znów - dla jasności: zrobiłem tez tak , jak mi napisałeś i... nic :(

Możesz rozszerzyć co się dzieje gdy nic się nie dzieje?

Xserwera nie uruchomisz bez monitora, sprawdż w /var/log/XFree86.0.log
Jeśli chodzi o vnc, to załóż sobie plik ".xinitrc" w katalogu użytkownika na serwerze

Kod:

touch ~/.xinitrc

i wpisz do niego

Kod:

#!/bin/sh
exec /usr/bin/gnome-session

i odpal vncserver.

BTW, na bramkę jako wm do kilku programów, które mają działać nieprzerwanie polecam coś mniejszego np. icewm. Instalujesz pakiet icewm i w .xinitrc wpisujesz

Kod:

exec icewm

zamiast exec /usr/bin/gnome-session.


http://www.debian.org/logos/openlogo-nd-50.png

Offline

 

Stopka forum

Powered by PunBB
© Copyright 2002–2005 Rickard Andersson
To nie jest tylko forum, to nasza mała ojczyzna ;-)